Je čas slavit
📣 Kolem na kole #12 I Světový den bicyklu se kvapem blíží - jak ho oslavíte u vás?
#12
Je tu s námi už skoro 200 let, pomáhalo v časech prosperity i v krizích, a přitom bude letos teprve potřetí slavit svůj světový den. Ano, středa 3. června je Světový den kola.
Jak ho oslavíte u vás, ať už doma, ve škole, ve firmě, nebo ve vašem městě?
Pár tipů snad najdete i v tomhle mimořádném vydání našeho newsletteru.
(Pozn: dnes poprvé “vysíláme” z nové platformy, takže pokud by k vám newsletter dorazil v nepořádku, nebo jinak, než jste zvyklí, dejte nám prosím vědět. Také nám hodně pomůže, pokud na newsletter odpovíte - třeba jen jednou větu ve stylu “Dorazil, dobrý, díky.” Děkujeme a přejeme pěkné čtení.)
Kde se vzaly, bicykl i jeho světový den?
Trocha historie na začátek: zatímco první bicykl zvaný draisine vznikl začátkem 19. století a podobu, jakou známe dnes, získal během dalších desítek let experimentování, vynálezů a slepých cest, uznání v podobě světového dne patří kolu teprve od roku 2018.
Původem polský profesor Leszek Sibilski, dříve mj. člen polské cyklistické reprezentace, věnoval přínosu bicyklu k rozvoji společnosti roky svého výzkumu. Organizace spojených národů (OSN) to vše posvětila v dubnu 2018 a od té doby je 3. červen Světovým dnem kola.
Velkým spojencem v diplomatickém úsilí prosadit Světový den kola přitom nebyla žádná vyspělá cyklistická země, nýbrž Turkmenistán. Důvod? Jeho zástupci viděli, jaký dopad může mít jednoduché kolo do rozvoje dopravy napříč světem: jednoduché, dostupné, odolné, šetrné k okolí ve chvíli, kdy se vyrábí i kdy na něm děti jedou do školy, dospělí za prací či senioři na výlet.
Vyhlášením Světového dne kola zároveň OSN podtrhla smysl bicyklu jako jednoduchého dopravního prostředku, který pomáhá snižovat znečištění životního prostředí ve chvíli, kdy se planeta potýká s klimatickou krizí.
Věrní čtenáři našeho newsletteru vědí, že přes 50% všech našich cest je kratších než 5 kilometrů. To už je hodně příležitostí popojet po městě na kole místo autem.
Ve středu 3. června i kterýkoliv den poté.
Jak oslavíte u vás? Pár tipů
Zákazy nouzového stavu už naštěstí pominuly, do ulic našich měst se vrací život a kolo, ten obyčejný vynález z 19. století, se nakonec ukazuje jako jeden z velkých pomocníků. Nač se zase rozčilovat v kolonách aut, nač dlouze hledat parkování, když jedete jen o pár bloků či kilometrů dál? O penězích ani nemluvě. Že nemáte tolik štěstí jako lidé v Berlíně, Paříži, Tiraně či dalších asi 300 městech po celém světě, kde radnice za poslední týdny prokázaly svou akčnost a otevřely dnes už tisíce kilometrů nových, bezpečně oddělených cyklostezek?
Kdy jindy je čas s tím něco udělat než na Světový den bicyklu?
Co třeba:
vyrazit dnes do školy, do školky, do práce na kole, vyfotit se u toho a poslat to na své sociální sítě, reportérům z vašeho místního deníku, a zároveň rovnou na radnici? Hashtag #SvetJedeNakole
říci si svému zaměstnavateli o pár stojanů na lepší parkování vašich kol? Co zabere jedno auto, pobere klidně osm kol. To už je dobrá investice, ne?
napsat starostce, primátorovi a všem radním ve vašem městě, že chcete pro sebe, své rodiče i své děti více bezpečných cyklostezek? Když to v pořádkem a předpisy proslulém Německu dokáží za 10 dní, proč by to nešlo u vás?
zkusit sdílená kola, máte-li to štěstí, že je u vás ve městě někdo provozuje? Jak růžová Rekola, tak stříbrno-modrý Nextbike mají po republice v provozu už tisíce kol, která vás pohodlně a rychle dostanou z A do B. Stačí stáhnout jejich appku, zaregistrovat si účet a tradá. Umějí také předplatné třeba na měsíc - což může být moc pěkný dárek!
pustit si parádní film Why we cycle na vimeu. Za necelých 5€ vás vezme do Nizozemska a naladí vás tak, že budete chtít stejnou svobodu dopřát i sobě a svým dětem.
přečíst si o tom, co je od počátku mottem našeho newsletteru, tedy Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života? Výborný a srozumitelný začátek jsou knížky Copenhagenize a Building the cycling city.
udělat si radost a pořídit si do ulic namísto horského kola skutečné městské kolo, a jezdit elegantně jako Dán, či Holanďanka? Slušnou nabídku má ve svém e-shopu překvapivě např. ŠKODA AUTO: za necelých 6 000,- poctivé městské kolo pánské, za necelých 15 000,- potom praktickou městskou skládačku, nebo dámské kolo ve verzi s čistým řemenem namísto řetězu (před pár dny ještě měli dámské kolo s řetězem za necelých 6 000,-, ale rozkřiklo se to a je vyprodáno). Máte to často do kopce, a nebo si zkrátka chcete dopřát poslední technologii? Hodně povedené městské elektrokolo pořídíte u nizozemské značky Muto.
prošmejdit půdu, stodolu, sklep nebo garáž a nechat si staré kolo po babičce či strýčkovi zase uvést do provozu? Vykouzlit z rezavého stroje perlu umí například Michal Duda v Turnově.
zapojit se do mezinárodní akce Dutch Cycling Embassy? Stačí jen odpovědět na otázku Jak vám kolo pomohlo v době koronavirové krize v tom zůstat zdravý, štastná a mobilní? a odpověď dát na svůj facebook, twitter, instagram či linkedin s hashtagem #coronacycling
přeposlat tenhle newsletter dalším lidem z vašeho okolí, ať už na kole jezdí, a nebo naopak mohou ve své pozici napomoci tomu, aby se ve vašem městě začaly věci hýbat kupředu podobně, jako je tomu v Nizozemsku, Kodani, Londýně, nebo Miláně.
Mobilita 21. století: lidé místo plechu
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí můžeme tuto ulici zpřístupnit? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání...a kolo se roztáčí.
Co všechno jste mohli číst a vidět v předchozích vydáních?
Nestihli jste dřívější vydání našeho newsletteru, nebo se k některému chcete ještě vrátit?
Žádný problém.
Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Když budete hledat něco konkrétního, tak tady je pár tipů:
#11 tři hlasy z měst, která uchopila krizi kolem #covid19 jako příležitost, 10 tipů pro Forbes.cz, jak se města adaptují na novou éru, rozhovor s primátorem Bratislavy a video, které vás vezme na ranní jízdu do práce v Kodani
#10 jak ve skutečně chytrých městech přibývají desítky kilometrů nových stezek, proč Brusel zavádí centrum bez aut a co to znamená, když třicítka je nová padesátka
#9 mimořádné vydání k mimořádné příležitosti: nizozemský film Why we cycle byl na platformě vimeo na jeden den ke shlédnutí úplně zdarma. Kdo nestihl, má šanci kdykoliv dohnat; za 5 € si film půjčíte na 24 hodin. Rozhodně stojí za to
#8 jak na dopravě ušetřit, aby lidé i města nakonec vydělali, která města začala ubírat prostor autům a otevřela ulice lidem, co se chtěli pohybovat po svých, a co všechno dokázala kola udělat pro lidi v krizi kolem #covid19
#7 první reakce měst na koronavirus, všechny výhody a úspory, které do života získávají ti, co se po městě pohybují po svých, ať už pěšky, nebo na kole, video Osm nebo osmdesát a rozhovor, proč chytrá města zapojují do plánování děti
#6 jedno obyčejné ráno před školou v Amsterdamu, proč moudrá města zavádějí 30 km/h a jaký rozdíl dělají kola v kvalitě života
#5 jak Anne Hidalgo systematicky mění Paříž v cykloměsto, co udělal Ghent, že vyčistil vzduch ve městě plus jízda velvyslanců k rakouskému prezidentovi - samozřejmě na kole
#4 o síle příkladů, které táhnou, kdo všechno jezdí ve světě po městě na kole a jak se radní v Kodani před lety rozhodli investovat do cyklodopravy
#3 tři tipy na dobré knihy, jak jezdí do školy ve Finsku plus proměna jedné ulice v Amsterdamu
#2 proměna Vídně, rozhovor s architektem Okamurou i povídání o tom, jakou sílu má představivost
#1 video z Delft: krásná ukázka toho, jak může vypadat místo k žití ve 21. století, když se namísto kolem aut začne plánování točit kolem lidí
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě, pro vás pravidelně chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi. Hlídejte si ve svých mailboxech.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.