Jak to vidí komisař Timmermans
📣 Kolem na kole #22 | Co chybí v Národním plánu obnovy | "Miliony dalších lidí si zaslouží dostat stejnou možnost, jako mají každý den lidé v Nizozemsku či v Kodani." | Proměny: Reumannplatz, Vídeň
#22 10. listopadu
Právě čtete čerstvé vydání newsletteru o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 88 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky novému podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit.
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s proměnou dopravy poradit, nebo pro začátek uspořádat například přednášku - umíme i virtuální - napište nám, sladíme termíny.
“Investice, které se nelituje”
O tom, jak velkou sílu mají vzory a jak příklady táhnou, tady v newsletteru byla řeč už několikrát. Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise a komisař pro celý balík aktivit nazvaný Green Deal, je zatím posledním v dlouhé řadě veřejných vzorů. Nejprve se na jaře v Evropské komisi výrazně zasadil o to, aby byla cyklodoprava ve chvíli, kdy se plánují evropské fondy pro investice do infrastruktury, konečně brána na stejné úrovni jako letecká, silniční či vodní doprava. Nyní, když se komise shodla na bezprecedentním záchranném programu ve výši 750 miliard eur, dál usilovně propaguje cyklodopravu jako logickou součást balíku řešení pro všechny členské země EU:
“Kvůli znečištěnému ovzduší zemře každý rok v Evropě předčasně 400 000 lidí. Kolo je z podstaty věci 100% řešení na cestě k čistějšímu ovzduší, ke snižování emisí skleníkových plynů. Investovat do výstavby nových, moderních a bezpečných cyklostezek znamená zvyšovat kvalitu života ve městě. To je to, co lidé v celé Evropě chtějí. Investice do bezpečné, oddělené a propojené sítě stezek je investice, které se nelituje.”
O svém přístupu k cyklodopravě a jízdnímu kolu obecně dokonce viceprezident Evropské komise natočil krátké video. “Jízda na kole je součástí mého života od dětství. Je to způsob života. Přináší výhody pro nás pro všechny. Ať už doma v Nizozemsku, nebo teď v Bruselu, kdykoliv jsem nechtěl zůstat trčet v kolonách, sedl jsem na kolo. Aby to mohlo fungovat, je také potřeba bezpečná a propojená infrastuktura. Elektrokola navíc dělají jízdu na kole dostupnou všem generacím bez ohledu na věk. Proto věřím, že bicykl má za sebou slavnou historii a okouzlující budoucnost před sebou. Miliony dalších lidí si zaslouží dostat stejnou příležitost, jako mají každý den lidé v Nizozemsku či v Kodani. Jezdit na kole součást evropského stylu života.”
Co zatím chybí v Národním plánu obnovy, proč doplnit a jak
0
Slovy: nula.
Zatímco viceprezident Evropské komise Frans Timmermans trpělivě a přesvědčivě skládá argumenty, proč to má smysl, přesně 0x se tak potřebné investice do moderní a udržitelné městské mobility objevily v první verzi Národního plánu obnovy České republiky. Zastaralé priority? Něčí lobby? Pouhé opomenutí?
Těžko soudit, každopádně má smysl hlasitě a na všech frontách usilovat o změnu, doplnění a modernizaci. Připojíte se také? Pro začátek stačí poslat celý soubor připomínek včetně sedmi bodů pro moderní mobilitu co největšímu počtu lidí, vašim známým, kamarádům, poslancům, senátorům i novinářům.
Do rozvoje mobility prostřednictvím kol a elektrokol mohutně investují země v celé Evropské unii, po jarní vlně pandemie #covid19 se přidaly i státy jako Itálie nebo Irsko, kde dosud cyklodoprava stála v pozadí. Ve stovkách evropských měst vznikly nové bezpečné cyklostezky, pruhy pro auta nebo na parkování se proměňovaly v prostor pro lidi, co jdou po svých nebo jedou na kole. V přípravě je 2300 kilometrů nových cyklostezek, přes 1000 km už je v provozu a další tisíce kilometrů se připravují. Od jara už vlády a regiony v Evropě alokovaly jednu miliardu eur (27 miliard korun) a další zdroje připravují na roky 2021 a dál.
Aby Česká republika přestala zaostávat, má teď jedinečnou šanci využít tzv. evropský program pro obnovu a odolnost, v jehož rámci dostane na investice 182 miliard korun. Jak má tedy vypadat sedm hlavních bodů, které je potřeba do Národního plánu obnovy doplnit, proč to má smysl a co tím České republika získá?
Sedm bodů pro moderní mobilitu
Investice do infrastuktury pro cyklodopravu (stezky + parkování) ve výši minimálně 10% českého rozpočtu na dopravní stavby
Fond pro zvýšení dostupnosti elektrokol
Investice do bikesharingu
Program na používání elektrických cargokol
Kvalitní strategie a vzory
Rozvinout cykloturistiku
Zvyšovat vzdělání
Kompletní výzva je společným dílem nevládních organizací Kolem na kole, Partnerství pro městskou mobilitu a Nadace Partnerství a má jediný cíl: pomoci ministerstvu dopravy rychle doplnit do Národního plánu obnovy věci, které v něm z oboru udržitelné a aktivní městské mobility zatím kriticky scházejí. Pomůžete také?
“V zimě nikdo na kole nejezdí. A jezdit nebude.” Také už jste to slyšeli, nebo možná dokonce sami říkali? Nikdo nikoho nenutí, možná má jen smysl probudit vlastní představivost a také se trochu poučit v zahraničí. Takhle to například v zimě vypadá před školou v Oulu na severu Finska. 1000 dětí přijíždí na kole, 100-150 jde po svých, ti zbývající do celkového počtu 1200 žáků potom dorazí na lyžích, sáňkách či autem. V den, kdy tahle fotka vznikla, bylo krásných -17°C. #jdeto
Nizozemsko: Třicítka je nová padesátka
Parlament v Nizozemsku, zemi, která má více kol než obyvatel, schválila plán, podle něhož se začne připravovat plošné omezení nejvyšší rychlosti ve městech na 30 km/h. Je to další krok na cestě ke zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu. Pokud budou chtít města na některé ulici ponechat rychlost vyšší, budou to muset zdůvodnit a jednat o výjimce. Stejnou politiku 30 km/h zvažuje zavést už od ledna 2021 Paříž, řada dalších měst zejména ve Skandinávii počet ulic, kde tato rychlost platí, průběžně zvětšuje. Řidiči aut zabijí ročně 1,3 milionů osob, dalších 40-50 milionů každoročně zraní s většími či menšími následky. Snižování rychlosti ve městech, kde už dnes žije každý druhý člověk na planetě (v České republice dokonce sedm lidí z deseti) je jedním z nejúčinnějších kroků na snižování těchto hrozivých čísel. Jaké další výhody včetně plynulosti provozu to přináší, o tom byla řeč mj. také v dubnovém newsletteru číslo 10. K zavedení 30 km/h ve městech se v únoru zavázala také Česká republika, když se přidala k signatářům tzv. Stockholmské deklarace. Konkrétní kroky zatím ministerstvo dopravy nepředložilo.
Smog aneb Proč má smysl měnit cesty po městě
Nouzový stav platí dál, k tomu se přiblížily chladné dny a s tím spojené rostoucí riziko smogových situací. Jak to souvisí s pandemií #covid19? Virové onemocnění spojené s horními cestami dýchacími, oslabenou imunitou … a dost možná celou řadou dalších věcí, které můžeme každý z nás ovlivnit jen částečně. Dopravu, zejména tu po městě, máme pod vlastní kontrolou. Každá druhá cesta je kratší než 3,3 kilometru, spousta se toho dá zvládnout pěšky, na vlastním kole, nebo třeba na kole z bikesharingu. Co z toho plyne? Pět jednoduchých doporučení v jednoduché infografice. Pro vás, pro vaše přátele, sousedy, kolegyně, známé i neznámé.
Společně máme šanci dostat jí na každou radnici, do každé firmy i domácnosti. Je to pět jednoduchých kroků, se kterými můžete začít. Pomůžete poslat dál? Klidně si k tomu nejdříve pusťte speciální vydání našeho podcastu.
Co přinášejí lidem do života elektrokola
Čerstvé výzkumy z Nizozemska a Norska dávají celkem jasnou odpověď na to, zda mají elektrokola význam či nikoliv. To nejdůležitější? Lidé, kteří si pořídili elektrokolo:
začali denně jezdit na e-kole v průměru 9,2 km (oproti 2,1 km na běžném šlapacím)
na e-kole nově vyřídili 49% všech svých jízd (oproti původním 17%)
obliba elektrokol neustále roste u mužů i u žen
Elektrokolům se věnovala i 6. epizoda podcastu Urban Caast. Kdo jste ještě nestihl poslechnout, máte šanci dohnat.
Krátké zprávy
Tři krátké, avšak podstatné zprávy, ke kterým se v budoucnu ještě určitě vrátíme:
miliardář Tomáš Němec (dříve majitel České gumárenské, dnes mj. továrny na lyže Sporten a značky Kästle) kupuje největšího českého výrobce kol, společnost Bike Fun International (200 000 kol ročně). Zároveň v rozhovoru pro HN uvedl, že velkou budoucnost vidí zejména v elektrokolech do města. S ohledem na to, jak se proměňuje městská mobilita, je tahle transakce jednoznačně zpráva srovnatelná s koupí automobilky.
studie dánského ministerstva dopravy a bydlení ukázala, že celospolečenský přínos jízd na kole je dvojnásobně vysoký oproti tomu, co se dosud uvádělo. V kostce: zatímco každý kilometr ujetý v autě stojí společnost dohromady 0,78 eura, kilometr ujetý na kole naopak společnosti přinese 0,68 eura, a to zejména na úsporách ve zdravotnictví, ve vyšší produktivitě lidí, jejich životní spokojenosti a v neposlední řadě také v úsporách na investicích do dopravních staveb.
zvolením Joe Bidena získaly Spojené státy poprvé prezidenta, který v předvolební kampani opakovaně zmiňoval mikromobilitu jako klíč k udržitelnější dopravě zejména ve městech. Kdy se dočkáme silných hlasů i tady?
Koronavirus zůstává, 10 kroků pro moudrá města se stále hodí
Ačkoliv se už objevily první zprávy o funkční vakcíně na #covid19 a například akcie společnosti Peloton nabízející domácí cyklotrenažer s videotrenéry sletěly během pár hodin o 23%, je evidentní, že virus bude náš život ovlivňovat i nadále. Jak se na to adaptují chytrá města? Článek pro forbes.cz platí beze změny a moudrá města z něj stále čerpají.
Proměna: Reumannplatz, Vídeň
Lidé korzující namísto toho, aby nervózně hledali místo na zaparkování auta, ticho namísto permanentního hluku, příjemná zkratka pro ty, co jdou pěšky, nebo jedou na kole, namísto rušné ulice, kde jste se rozhodně nechtěli příliš zdržovat, pokud jste vyloženě nemuseli. Takovou proměnou prošel Reumannplatz ve Vídni poté, co radnice změnila využití celého prostoru. Přibylo 109 nových stromů, přes 78 000 nových květin a travin, lavičky, světlé dlaždice a především prostor, kam se lidé rádi vracejí. Ne nadarmo je Vídeň už 10 let v řadě jedničkou na žebříčku míst s nejvyšší kvalitou života; radní nespí na vavřínech a krok za krokem zvelebují další ulice. Že přitom mizí plech a přibývá lidí, není náhoda. Přesně takhle to ve veřejném prostoru může fungovat i ve vaší čtvrti, ve vašem městě. Napsali jste už své starostce, svému radnímu či primátorovi?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky. Plus kdykoliv sáhněte do archivu newsletteru - najdete tam pro sebe kupu nadčasových témat a souvislostí.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.