Že zatím nemáte cargo bike? Žádný problém
🎄Kolem na kole #24 | Co ukrývá hashtag #treebybike | Jak vypadá nová koncepce aktivní a městské mobility | Tipy na vánoční dárky | Proměny: jedna křižovatka v Haagu
#24 14. prosince
Ahoj a dobrý den, právě čtete nejnovější vydání našeho newsletteru o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Začínáme společně druhý rok, první vydání newsletteru jste našli ve svých mailboxech 27. listopadu 2019. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky novému podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit.
P.S. Chcete nás podpořit a stát se jedním z partnerů newsletteru a podcastu? Napište nám.
P.P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
Už je tady ten 🎄 čas: #treebybike
Ani stereo rok 2020 se svým novým koronavirem nezměnil nic na tradici, která se šíří po celém světě: když pro vánoční stromek, tak na kole. Že to nejde? Zkuste si najít na sociálních médiích hashtag #treebybike a uvidíte sami.
Tahle tradice #treebybike už skutečně funguje po celém světě a je parádní vidět, jak každý rok přibývají lidé na nových místech. Často vyrážejí pro stromek na kole i s dětmi. Téměř automatický je nákup stromku na kole pro všechny, co používají cargo bike. Že nemáte cargo bike? Jako výmluva, proč by to tím pádem nešlo, to stačit nebude. Jezdí se s obyčejným trekovým kolem, s vozíkem pro děti a klidně i s legendární skládačkou Brompton a obyčejným rudlem. Nikde také není psáno, že se musí se stromkem na kole šlapat - stačí stromek ke kolu připoutat a pak se domů zkrátka projít. Pořád je to příjemnější vycházka než … víte co.
V Londýně si letos dokonce firma On cloud pine, která stromky v předvánočním čase na ulici prodává, najala kurýry z Pedal Me. Stačí si přijít stromek vybrat, domů už přijede na cargo biku.
Mimochodem, když už je řeč o přepravní firmě Pedal me z Londýna, stojí rozhodně za přečtení jejich analýza, jak efektivní umějí být ve městě cargo kola v rozvážení zásilek. To hlavní:
průměrná rychlost na kolech v centru Londýna 15 km/h, o 3,5 km/h vyšší než se tam pohybují auta
cesty na kolech jsou kratší
obrátka kurýra na jednu zakázku trvá s autem 9-15 minut, na kole 3-4 minuty
na rozdíl od dodávek neucpávají kurýři na kolech ani ulice, ani parkovací místa
Cargo bikes jako téma Urban Caastu
Kdo nechce celou analýzu Pedal Me číst, může si jí místo toho poslechnout: právě cargo bikes byla věnována 8. epizoda našeho podcastu Urban Caast. Byla to další epizoda, ve které jsme společně bořili mýty a domněnky spojené s moderní mobilitou v našich městech. Cargo kola jsou totiž fenomén, který bude stále více viditelný, ať už ve službách přepravních společností, živnostníků, chytrých e-shopů nebo rodin. Došlo na čerstvá data přímo z provozu Pedal Me, vytáhli jsme příběhy z personálního i souvislosti mezi prázdnou dodávkou a plným cargo kolem. Zajímá vás, jak dává lidem šanci půjčit si cargo bike Vídeň? Tohle je díl pro vás. A přímo v poznámkách pod podcastem - ať už ve vaší oblíbené podcastové aplikaci, nebo na domovské stránce Urban Caastu - najdete vždy i kupu zajímavých odkazů na další čtení.
Vzniká koncepce městské a aktivní mobility, připomínky vítány
Strategický dokument, který má dát koncepční směr dalšímu rozvoji aktivní a městské mobility včetně cyklodopravy, momentálně vzniká na ministerstvu dopravy. Verzi, která šla do meziresortního připomínkového řízení, najdete na stránkách kolegů ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu. V pondělí 14. prosince pořádají také virtuální setkání s bohatým výběrem prezentací. Na ukázku: Město krátkých vzdáleností - město pro život. Širší souvislosti národní koncepce městské a aktivní mobility. Umíme komunikovat téma doprava? Parkování je jen špička ledovce. Znáte slovník zakázaných slov? Kdy přestane být parkování středem pozornosti občanů a politiků? Doprava a veřejný prostor. Jak nám ujíždí svět. Připojte se!
“Zatímco každý kilometr ujetý v autě stojí společnost dohromady 0,78 eura, kilometr ujetý na kole naopak společnosti přinese 0,68 eura, a to zejména na úsporách ve zdravotnictví, ve vyšší produktivitě lidí, jejich životní spokojenosti a v neposlední řadě také v úsporách na investicích do dopravních staveb.”
studie dánského ministerstva dopravy a bydlení
Další čtení
Rekola hledají investora na další rozvoj. “V Evropské unii je stále hodně měst, které nemají žádné řešení sdílené mobility. Proto vidíme velký potenciál v naší expanzi dále za naše hranice. K tomu budeme potřebovat kapitál na nákup kol, a proto sháníme investici,” říká Vítek Ježek z bikesharingu s proslulými růžovými koly, jejichž uživatelé už letos najezdili téměř 700 000 km.
Ideální dárek pod 🎄? Třeba předplatné na sdílená kola na rok 2021. Největší místní bikesharing Nextbike, který čerstvě vyhrál výběrové řízení ve Frýdku-Místku a na další dva roky obhájil kontrakt také v Ostravě, nabízí například neomezené množství jízd dlouhých až 60 minut po celý rok 2021 za 1699,-. Jezdit s tarifem Urban+ můžete ve všech městech, kde Nextbike působí (aktuálně 14, další dost možná ještě přibudou), podmínkou je aktivace tarifu do konce roku. Tzn. ideální nadělit pod stromeček a do Silvestra v telefonu aktivovat. Různé vánoční tarify nakoupíte také u Rekol, klidně můžete nadělit od obou společností.
Chcete raději jezdit po městě na vlastním, nebo (si) dát kolo jako dárek? Pak fofrem na na e-shop ŠKODA AUTO; ceny jejich městských kol teď spadly pod 9 000 korun. Najdete tam jak typický nizozemský omafiets s komfortním nízkým nástupem, tak hipsterskou voiturettu s řemenem místo řetězu. A kdo nechtěl dát půl milionu za elektrické citigo, může se teď smát: za 1/10 ceny nyní koupí první poctivé městské elektrokolo ŠKODA, se kterým udělá po městě stejně muziky a navrch bude stále aktivní.
Používáte kartu MultiSport? Pokud ano, tak nově máte každý den nárok na dvě jízdy zdarma právě na sdílených kolech Nextbike. Dosud tuto výhodu měla jen Rekola, teď už Multisport podporuje bikesharing obou společností.
Proměny: Křižovatka Nieuwe Parklaan a Plesmanweg, Haag
Rozdíl, který vidíte i cítíte. Tak by se dala popsat proměna jedné křižovatky v nizozemském Haagu, která může posloužit jako inspirace pro řadu podobných v České republice. Až do roku 2011 to bylo relativně klasické křížení, kde se na první pohled všechno točilo kolem aut. Lidé jedoucí na kolech nebo ti, co se v okolí pohybovali pěšky, museli překonávat velké vzdálenosti, zároveň křižovatka svou otevřeností a velkými plochami provokovala k překračování rychlostí. Po přestavbě v roce 2012 vznikl ukázkový kruhový objezd bezpečný pro všechny. Auta mají povinnost dál lidem, co jdou pěšky, nebo jedou na kole, přednost. Design také zohledňuje, že je jednodušší sundat nohu z pedálu v autě než brzdit a znovu rozjíždět vlastní silou bicykl. I díky tomuto přístupu zůstávají lidé v Nizozemsku aktivní až do vysokého věku. Nové designové řešení celé křižovatky se přitom vešlo do stejné plochy jako to původní, navrch dostal celý prostor další zeleň, která dělá ulice příjemným místem, v létě je ochlazuje a brání přehřívání. Přesně takhle to ve veřejném prostoru může fungovat i ve vaší čtvrti, ve vašem městě. Nechcete to napsat své starostce, svému radnímu či primátorovi? Můžete je klidně pozvat i na virtuální projížďku, aby si to celé dokázali lépe představit; Mark Wagenbuur nedávno natočil na trase Scheveningen - Haag video, projedete se s ním i po tomto kruhovém objezdu.
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urbancaast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.