Kdo se ptá, dostane odpověď
📮 Kolem na kole #36 | Rekordy na cestách do práce | Jak dopadla anketa BMW | Urban Caast slaví první narozeniny | Letní tipy na články, knihy i podcasty | Německá města zkusí 30 km/h | Proměny: Brusel
#36 7. července
Pěkný den a ahoj,
Co jste od minulého newsletteru stihli v svém městě zažít? V 51 městech po celé republice například vyhlašovali rekordní výsledky letošní jarní výzvy Do práce na kole. Nový rekord padl i ve městě automobilů a kromě 14 621 kilometrů na čerstvém vzduchu a ušetřených bezmála dvou tun emisí skleníkových plynů to byla také vítaná změna oproti stereotypnímu dojíždění autem, nad kterým už mnozí ani nepřemýšleli. Jakou blamáž zažilo BMW, co si přes léto přečíst a poslechnout a o čem byla konference Onlajn? To vše a mnohem víc na vás čeká v novém vydání vašeho oblíbeného newsletteru. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
P.S. Dává vám newsletter smysl? Pošlete ho dál, svým známým, kolegyním a klidně i oponentům, kterým zatím moderní městská mobilita uniká:
BMW se ptalo, lidé odpovídali
Když se automobilka BMW zkraje června na twitteru ptala, co lidé považují za nejlepší způsob dopravy po městě, dost možná netušila, co se dozví. Na výběr dala car sharing (sdílená auta), elektrické koloběžky, veřejnou doprava a nebo (samozřejmě) “mé super udržitelné bmw”. Jak to dopadlo? O několik dní a 108 000 hlasů později byl vzkaz do mnichovské centrály automobilky jasný: “moje BMW” po městě druhý nejhorší výsledek, hůře dopadl už jen car sharing. Nejvíce hlasů nasbírala veřejná doprava, lépe než auto skončily i elektrické koloběžky. A to ještě ve výběru scházela kola či stále populárnější elektrokola, kterých se jenom loni v Německu prodalo více než elektroaut v celé Evropě (1,95 mil. elektrokol jen v Německu, 1,34 mil. elektroaut v celé Evropě).
Letní tipy: články, knihy, podcasty
Pokud se těšíte, že léto využijete kromě jiného také na čtení a poslouchání, máme pro vás pár tipů na naše společné téma, tedy moderní městskou mobilitu pro 21. století. Něco česky, něco anglicky, dojde i na francouzštinu nebo němčinu. Vyberete si?
(a na překlady je tu samozřejmě kdykoliv trik přímo v počítači či na tabletu)
Knihy
Melissa a Chris Bruntlettovi - Curbing traffic (Jak omezit provoz). Zbrusu nová kniha dvojice, která se před rokem i s dětmi přestěhovala do Nizozemska a dál se věnuje šíření všech zkušeností, které tahle 17milionová země udělala na cestě k aktivní mobilitě. Chcete ochutnávku? Tady je - série krátkých blogů přímo od autorů knihy, plus úvodní rozhovor, všechno na témata, kterým se ve své nové knize věnují:
Všechno v životě je lepší na kole
Kniha Curbing the traffic vyšla na konci června a dnes už ji koupíte jak v papírové podobě (nejlépe na amazon.de), tak i jako e-book pro Kindle.
Peter Walker - The miracle pill (Zázračná pilulka). Mamataxi, dlouhé sezení ve škole či v práci, potom další sezení při přejezdech v autě. Jak moc nám ze života mizí pohyb, jak se tahle neviditelná pandemie v době #covid19, práce z domova a distanční výuky ještě zhoršila a proč je iluze si myslet, že to jen sportovní kroužky či tréninky zachrání? Plus co je skutečně podstatné. Britský autor Peter Walker jde ve své knize do hloubky a přitom čtivě, s čísly i souvislostmi ukazuje cestu kupředu. Ochutnávka, o čem kniha je, vyšla před časem v The Guardian. Na stejnou notu potom zabrousil i můj dávný kolega Luboš Brabec ve svém newsletteru Cílová rovinka:
“PROČ JSMENA ŠPICI mezi zeměmi nejvíc postiženými koronavirem? Vedle vlády nemehel vedené chaotickým mikromanažerem je jednou z příčin i nezdravá populace. Téměř dvě třetiny dospělých Čechů mají nadváhu a čtvrtina je přímo obézní, což je - jak tvrdí nejen londýnské Timesy - zásadní předpoklad pro rychlé šíření pandemie, zvlášť případů s těžkým průběhem. A naopak: tam kde jsou lidé v průměru hubenější, bývají i lichotivější počty mrtvých (např. v jihovýchodní Asii).
Hodně se u nás v poslední době mluví o potřebě štědřejší státní podpory sportu. A často jsou tyhle debaty doprovázené stesky, že už nemáme tolik olympijských medailí a jak dlouho hokejisté čekají na úspěch. Podle jednoduché rovnice: víc peněz = víc medailí.
“Ne že bych si nepřál, aby vrcholoví sportovci byli ve své práci úspěšní, ale hlavním smyslem ani hlavní motivací státní pomoci sportu nemá být výroba wimbledonských vítězů, oštěpařských rekordmanů a hvězd NHL. Mnohem důležitější je co nejvíc podporovat sport jako prospěšný způsob trávení volného času, jako přirozený pohyb, jako jednu z cest ke zdravějšímu životu - a současná covidová situace to ukazuje velmi naléhavě. Zkrátka mít víc hal, bazénů, cyklostezek a stadionů otevřených všem, víc sportovních akcí pro veřejnost, víc dětí na hřištích a v přírodě.
Je to tak banální, až je mi hloupé o tom psát. Bohužel, nic z výše uvedeného není pro politiky tak přitažlivé jako selfíčka se zlatými šampiony.”
(Pamatujete, jak to dopadlo s rozpočtem na výstavbu cyklostezek loni v zimě a jak vláda aktivní mobilitu vytrvale ignorovala i v národním plánu obnovy?)
Stein van Oosteren - Pourquoi pas le vélo? (Proč ne na kole?). Nizozemec žijící už roky ve Francii, jeden z hlavních architektů bleskové výstavby provizorních cyklostezek v Paříži a přilehlém regionu Île-de-France loni na jaře při první vlně pandemie a také jeden z aktérů reportáže Jiřího Nádoby pro Respekt o proměně ulic Paříže loni v létě (V Paříži na kole). Teď napsal Stein knihu: bourá v ní předsudky, že v Nizozemsku se jezdilo na kole vždycky (“Ulice Amsterdamu byly v 70. letech ucpané auty stejně jako dnes ty v Paříži.”), ukazuje, jak důležité jsou osobní příklady od královské rodiny po učitele ve škole a také co všechno země jako Francie získá, pokud využije zkušenosti z Nizozemska a dá znovu jasnou prioritu aktivní mobilitě v čele s bicycklem. Kniha zatím vyšla ve francouzštině, anglická verze se chystá.
Články
Proč potřebujeme města udělat znovu přátelská k lidem (rozhovor s Melissou a Chrisem Bruntlettovými, autory výše uvedené knižní novinky Curbing Traffic a předtím také knihy Building the cycling city - obojí velmi doporučujeme)
Mít v Praze auto je naprostá hloupost (rozhovor se švédským ekonomem a novinářem Perem Grankvistem)
Jak mladý Čech učí Nizozemce prodávat kola (start-up BikeFair a jeho zakladatel jan Pecník)
Cyklodoprava nemá být politické téma (rozhovor se šéfem Dánské cyklistické federace Klausem Bondamem)
Podcasty
Proč elektroauta dopravu nezachrání a kudy vede cesta k udržitelné budoucnosti (drsná analýza včetně čísel v podcastu s Horacem Dediu a Oliverem Brucem)
Donald Shoup a ekonomika parkování (s legendou o parkování aut ve městech, skrytých dotacích a kudy z toho ven)
Proč si děti v Miláně znovu hrají na ulici (s městským architektem Demetriem Scopellitim o proměnách italského velkoměsta po koronavirové pandemii)
Auto jako virus v těle i hlavě (s rakouským profesorem Hermannem Knoflacherem)
Mnohem lepší parkování (další skvostná epizoda podcastu urbanisty a architekta Petera Bednára)
a samozřejmě kterýkoliv z dosavadních 18 dílů našeho Urban Caastu - už brzy oslavíme první narozeniny a chystáme další novinky včetně členství v klubu s výhodami! Takže zůstaňte na příjmu.
Konference Onlajn
O dopravě budoucnosti byla řeč na nedávné konferenci Onlajn magazínu CzechCrunch. Kdo čte náš newsletter a poslouchá Urban Caast tuší, jak a proč ji vidíme 😎 Pro všechny případy je tu záznam.
Zkusíme plošně zavést 30 km/h, hlásí prvních osm německých měst
O tom, jak jednotlivá města i celé země (od jara Španělsko) postupně zklidňují dopravu ve svých ulicích a jaké to má výhody pro všechny, jste tady v newsletteru mohli číst několikrát, poprvé už loni v únoru. Když se mne na to před časem ptal šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek, vznikla z toho epizoda jejich redakčního podcastu Ranní brífink HN. A teď se možná chystá tahle proměna přímo v sousedním Autolandu: sedm německých měst (Aachen, Augsburg, Freiburg im Breisgau, Hannover, Leipzig, Münster a Ulm) deklarovalo zájem vyzkoušet zklidnění svých ulic na 30 km/h v pilotním programu, o pár dní později potvrdil totéž i Bonn. “Doufáme, že po podzimních parlamentních volbách dojde rychle ke změně silniční vyhlášky, abychom my na radnicích získali větší pravomoc rozhodovat o rychlostech provozu v našich ulicích,” konstatoval starosta Lipska (Leipzig) Burkhard Jung pro list Die Zeit a dodal: “Rychlost upravená na 30 km/h udělá dopravu ve městech efektivnější, protože odpadne jízda ve stylu brzda plyn. Města budou bezpečnější a také ohleduplnější k životnímu prostředí.”
Proměny: Place Emile Bockstael, Laken, Brusel
“Kde se ještě v létě 2020 blýskaly kapoty dnes září úsměvy lidí.” Touhle slovní hříčkou komentovala proměnu náměstí v městské části Laken bruselská ministryně dopravy Elke Van den Brandt. Belgická metropole se otevírá více lidem už dlouho, loňská první vlna koronavirové pandemie to jen urychlila. Ve městě platí od ledna maximální rychlost 30 km/h, v ulicích vyrůstají cyklostezky a doprava se celkově zklidňuje. Elke Van den Brandt je toho velkou zastánkyní: “Výhody zklidněné dopravy zdaleka přesahují jen faktor bezpečnosti. Zvyšuje to kvalitu života ve městech, zve to více lidí k tomu, aby se po městě pohybovali po svých, nebo sedli na kolo. Má to ohromný dopad na hluk i čistotu vzduchu ve městě.”
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.
📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.