Gigafactory, nebo aktivní mobilitu?

📮Kolem na kole #32 | Španělsko hodlá masivně investovat do podpory kol, elektroaut i továrny na baterie | Jak dopadne Národní plán obnovy v ČR? | BBC zprávy přímo z cargobiku

#32 17. května

Pěkný den a ahoj,

zpravodajka BBC v Nizozemsku začala vysílat krátké ranní zprávy přímo za jízdy po zdejších cyklostezkách, radnice v Paříži ukázala, jak uleví lidem i podnikatelům v centru od aut a vy čtete nové vydání svého oblíbeného newsletteru o moderní městské mobilitě. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také  díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.

P.S. Chcete newsletter podpořit a stát se naším partnerem? Ozvěte se nám.

P.P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte: 

Chci dostávat newsletter


Španělsko ukazuje, jak vypadá moderní doprava: má už 30 km/h, chce gigafactory i aktivní mobilitu

Jak uměle vymyšlené je dilema “auta nebo aktivní mobilita” ukazuje v posledních týdnech Španělsko.

Země, která patří k nejvíce postiženým pandemií #covid19, hodlá Národní plán obnovy využít na velké investice do aktivní mobility, zároveň už od 11. května zavedla plošně v celé zemi novou maximální rychlost ve všech městech na úrovni 30 km/h.

Z evropského balíku Recovery and Resilience Facility (RRF), zřízeného Evropskou komisí pro pomoc všem členským zemím s obnovou po pandemii, plánuje Španělsko vydat na cyklodopravu, nízkoemisní zóny a pohyb lidí po svých 🚲🚶🏼‍♀️🌳 v nejbližších letech 3 miliardy eur (78 miliard korun). Oznámil to španělský ministr dopravy José Luis Ábalos. Na investice do aktivní mobility alokovalo Španělsko cca 4,3% z plánu obnovy (celkem 69,5 miliard eur).

Takže další země ve válce proti autům, jak občas s oblibou zaznívá od vášnivých internetových diskutérů?

Opak je pravdou.

Paralelně s tím španělská vláda počítá s tím, že z fondu podpoří mj. také přestavbu továrny SEAT v Martorellu na elektroauta plus dost možná i novou #Gigafactory koncernu VW na baterie do nich. Šéf koncernu VW Herbert Diess a šéf značky Wayne Griffiths už před časem osobně lobbovali u krále Filipa VI i premiéra Sáncheze.

“Co z toho vyplývá? Chytrá vláda to v oblasti mobility nemá buď a nebo.” 

Španělsko si uvědomuje, že jenom s elektroauty 🚙🔌 nemá šanci klimatické cíle splnit. Jejich dostupnost se bude zvyšovat jen pozvolna a podíl na celkovém vozovém parku v zemi ještě pomaleji; i kdyby do roku 2030 vystoupal podíl elektroaut na nových prodejích na 70%, všechna auta s dieselovými a benzinovými motory prodaná do té doby budou v provozu v průměru ještě dalších 15 -17 let. I Španělsko ví, že potřebuje velký balík cest - zejména těch více než 50% kratších než 5 km - překlopit z aut na něco jiného: chůzi, koloběžky, kola nebo stále populárnější elektrokola.

Přesně v duchu rady od viceprezidenta Evropské komise Franse Timmermanse proto Španělsko hodlá v rámci plánu obnovy masivně investovat také do aktivní mobility 🚶🏼‍♀️🛴🚲⚡️, která je

✅ 100% klimaticky neutrální
✅ umožňuje přesunout krátké cesty z aut na (elektro)kola či na chůzi
✅ a navíc výrazně zatraktivňuje města, kde už dnes žije přes 80% obyvatel Španělska

Co česká vláda, silné české oborové svazy?

Po posledním návrhu, jak do národního plánu obnovy aktivní mobilitu doplnit (viz Další pokus, jak opravit Národní plán obnovy a získat pro města mimořádné peníze na rozvoj cyklodopravy v předchozím newsletteru), je zatím ticho po pěšině.

Mezinárodní monitorovací skupina vedená Wuppertal Institute, která prostřednictvím nástroje Green Recovery Tracker průběžně analyzuje, jaké investice jednotlivé vlády ve svých národních plánech obnovy do Bruselu předkládají, zatím pracovní verzi české vlády ohodnotila jako neprůchodnou.

Nesplňuje totiž elementární kritérium: a sice aby minimálně 37% z plánu obnovy směřovalo do klimaticky prospěšných investic.

Vláda mezitím jen nenápadně požádala Evropskou komisi o posun termínu, do kdy Národní plán obnovy předloží. Tento týden by snad mohlo být jasněji, v jaké podobě český Národní plán obnovy do Bruselu poputuje.

Pro připomenutí: Jak do plánu doplnit mobilitu

Pro připomenutí, jaké investice by měla česká vláda do Národního plánu obnovy zařadit, pokud nechce totálně zaspat rozvoj, kterým aktivní mobilita prochází po celém světě:

  1. Infrastrukturu pro cyklodopravu ve městech (investice min. 7,15 miliardy korun v letech 2021-2026)

  2. Fond na zvýšení dostupnosti elektrokol včetně cargo kol (392 mil. korun v letech 2022-25)

  3. Podporu rozšíření bikesharingu (258 mil. korun v letech 2021-2026)

Dohromady jde o necelých 8 miliard korun z fondu obnovy na dalších 6 let, tedy zhruba 4,1% z celkové částky, kterou ČR získá v rámci programu #RRF - naprosto srovnatelné s plánem španělské vlády.

Přepočteno jinou optikou, jedná se také o 130 korun (0,5 eura) na hlavu a rok. Pro porovnání, kolik investují do cyklodopravy jinde:

Německo: 11 € na rok a osobu (do 2023, potom cíl 30 €)

Dánsko: 30 €

Nizozemsko: 35 €

A vyplatí se jim to: například Nizozemsko si spočítalo, že ze své každoroční investice do cyklodopravy ve výši ~595 mil. eur získává jen v oblasti zdravotnictví benefity ve výši 19 miliard eur.

ROI 1:32 neumí pravidelně ani investorská legenda Warren Buffett. 😉

Všechny 3 pilíře, které čekají na zařazení do českého Národního plánu obnovy, vycházejí z jasného doporučení Evropské komise, Evropské cyklistické federace i vývoje v mobilitě během pandemie, kdy se kola stala po celém světě novým hitem městské dopravy. Zároveň pomohou vládě České republiky splnit základní zadání Evropské komise, že 37% všech investic z fondu obnovy musí mířit do klimaticky prospěšných aktivit.

Cesta ke zklidnění měst: 30 km/h

Než se u nás kolem plánu obnovy vyjasní, bude mít za sebou Španělsko už několik týdnů s opatřením, které se obejde bez enormních investic a přesto aktivní mobilitě v zemi výrazně napomůže: 30 km/h je nově maximální povolená rychlost ve španělských obcích. Klesne hluk, klesnou emise, klesne počet nehod, zato vzroste pocit bezpečí pro všechny, kteří se po španělských obcích budou pohybovat pešky nebo na kole. Poprvé o celém fenoménu 30 km/h byla řeč v našem newsletteru číslo 6 už loni v únoru (Jednoduché řešení na živější ulice a bohatší město? Rychlost upravená na 30 km/h) , následoval mj. velký článek v Czechcrunch s přiléhavým titulkem Třicítka je nová padesátka.

Měst, kde dopravu zklidnili, průběžně přibývá, Španělsko je teď první zemí, která zavedla 30 km/h na celonárodní úrovni, a to ve všech jednosměrných ulicích s jedním pruhem, a na všech ulicích, kde je jeden jízdní pruh v každém směru. Národní dopravní inspektorát k tomu nachystal i názorné video, aby pomohl s představivostí i těm, kteří na všechny změny spontánně reagují legendárním “To si neumím představit, to nebude fungovat.”

Kde se první moudrá starostka nebo primátor najdou v Česku? Kde se lidé dočkají zklidněných ulic?

Týden #Love30 začíná

Pokud by někdo potřeboval hledat další inspiraci, spíše než u lokálního BESIPu ji najde u vyspělých organizací ve světě: ostatně od pondělí 17. května běží po celém světě Týden bezpečnosti na silnicích, letos se speciálním podtitulem Ulice pro život #Love30. Vše pod záštitou OSN a Světové zdravotnické organizace. Hned v pondělí 17. 5. mohou ti aktivní stihnout ještě webinář.


Paříž chce dýchat a centrum promění v zónu pro lidi

Na proměně města už bezmála dekádu vytrvale pracuje pařížská starostka Anne Hidalgo a její tým. Nyní náměstek pro dopravu David Belliard představil detaily plánu, který promění centrum Paříže v oázu pro lidi, co se pohybují po svých nebo na kolech: “Centrem Paříže denně projede 180 000 aut. To je 10x více, než je aut těch, kteří v těchto místech žijí. Jaký to má smysl? Není náhodou správnější proměnit ulice v centru v místo, kde bude méně špinavého vzduchu, více zeleně, více klidu a příjemného veřejného prostoru?” Od roku 2022 skončí možnost projíždět autem skrz Paříž, centrum zůstane otevřené jen lidem, kteří zde žijí, nebo podnikají.

S programem na další zatraktivnění Paříže, přechodem na aktivní mobilitu a vůbec přerozdělení prostoru v ulicích od plechu k lidem ostatně Anne Hidalgo loni vyhrála komunální volby a suverénně obhájila po 6 letech svůj mandát starostky. Pod taktovkou jejího týmu se Paříž proměnila v inovační laboratoř moderní městské mobility 21. století (viz newsletter #15: Laboratoire de Paris pokračuje, proměny města sleduje celý svět). I zatím nejnovější plán má jasný název: Paris Respire (Paříž dýchá).


Krátké ranní zprávy BBC přímo z cyklostezky

Kdo říká, že studio pro zpravodajství musí mít staromódně stůl a velkou místnost s osvětlovači? Zpravodajka BBCv Nizozemsku Anna Holligan začala dělat krátké ranní zprávy za jízdy na kole, přímo z bohatého sítě cyklostezek, kterými je země proslulá.

“Někdo si možná říká, že je to nebezpečné, ale popravdě řečeno, je to jako byste jeli s někým známým a povídali si. Tak, jak je to tady v Nizozemsku normální. Je to pro mne čest a zároveň radost spojit dohromady dvě věci, které dělám ráda: zpravodajství a cestu s dcerou na kole. Chtěla jsem také ukázat světu, jak krásnou síť cyklostezek pro každodenní pohyb tady v Nizozemsku máme. Třeba to bude inspirovat i další země,” řekla Anna Holligan v rozhovoru pro The Next Web.

Kromě tří rychlých aktualit z Nizozemska jsou její cca dvouminutová videa krásnou vizitkou různorodosti prostředí. A mnozí budou možná překvapeni, kolik aut se i v zemi kol vyskytuje. Zkrátka, to, že lidé pravidelně používají pro své cesty do školy, do práce či na na nákup kolo jako nejlepší dopravní prostředek ještě neznamená, že by v Nizozemsku vymizela auta. Koneckonců, i uživatelé aplikace Waze opakovaně vyhlásili NL za zemi, kde se nejlépe jezdí autem - právě díky moderní síti oddělené infrastruktury pro pohyb lidí na kolech, která napomáhá plynulosti jízd těch, kteří se z nějakého důvodu rozhodli použít ten den auto.

Jak zpravodajka BBC své zprávy natáčí? Podle hesla “V jednoduchosti je kouzlo” jí k tomu stačí selfie tyč připevněná na řidítka, iPhone … a její cargo bike Urban Arrow, kterým mj. vozí do školky svou dceru. Stejné používá pro své cesty v Ostravě programátor Tom Kraina alias @OstravakNaKole; rozhovor s ním si můžete kdykoliv pustit v podcastu Urban Caast č. 13 (Cargo bike naživo. A hned třikrát)

A kde můžete Dutch News from the cycle path sledovat? Zpravodajka BBC Anna Holligan je vysílá od pondělí do pátku každý den na svém twitterovém profilu.


Proměny: Piazza Sicilia, Milán

Dříve x Nyní

Auta Lidé

Individualistické Veřejné

Nevyužité Živé

Nebezpečné Atraktivní

Šedivé Barevné

Minulosti Budoucnost

Status Quo Změna

Takhle popsal proměnu Piazza Sicilia v Miláně urbanista Demetrio Scopelliti. Radnice se k ní rozhodla v rámci programu Otevřené ulice (Strade Aperte) a Otevřená náměstí (Piazze Aperte) během loňské vlny pandemie #covid19, aby lide ve městě vytvořila co nejlepší podmínky pro bezpečné odstupy a zároveň aktivní pohyb, který by město nezatížil desetitisíci dalších aut vydávaných za bubliny, co chrání. Podobnou proměnou prošly desítky dalších míst ve městě, přibyly také cyklostezky a další se stavějí. “Když v Miláně zvládneme takovou proměnu za 4 týdny, jak dlouho to musí trvat u vás?!” ptal se Scopelliti.


“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”

Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧

O nás a tomto newsletteru

Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?

A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?

Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.

Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.

📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.