Laboratoire de Paris pokračuje, proměny města sleduje celý svět
📣 Kolem na kole #15 I Tři příběhy, tři obrázky ze současnosti a budoucnosti měst. K čemu seberou starostky a primátoři odvahu?
#15 9. července
Ahoj a dobrý den,
prázdniny jsou v plném běhu, dobré čtení se vždycky hodí, tak je tu pro vás čerstvé vydání newsletteru o městech, kde se dobře žije.
Dejte následujícímu videu 49 vteřin a potom si můžete položit otázku: jaké město je vám příjemnější k žití?
Klíčovým tématem, o kterém mluví celý svět, je samozřejmě vítězství Anne Hidalgo v komunálních volbách v Paříži. Ti z vás, co tenhle newsletter čtou pečlivě a dlouho, věděli už v lednu, co se chystá. Jak to Anne Hidalgo dokázala, když otevřeně slíbila Pařížanům, že ulice zbaví zbytečných aut a naopak je otevře lidem, co chodí po svých?
S podobným programem zvítězili starostové i v mnoha dalších francouzských městech. Vlna, která se po celém světě šířila během pandemie #covid19, na mnoha místech otevřela lidem oči: městský prostor je potřeba nově přerozdělit, od plechu k lidem.
Že má proměna měst velkou podporu napříč Evropou potvrdil i velký průzkum: Evropané chtějí svá města i po nouzovém stavu bez aut.
Nové možnosti městské mobility chtěl ve stejný čas ukázat televizní spot trendy značky elektrických kol VanMoof, o kterém jste četli v předminulém vydání newsletteru - dokud ve Francii nezakročily staré pořádky a regulátor ho nepřikázal stáhnout z obrazovek. Důvod? Údajně “budil atmosféru strachu”.
Beze strachu naštěstí mohla vyrazit do galérie v Haagu nizozemská královna Máxima a fotky její projížďky také oblétly svět. V Nizozemsku totiž podobnou globální krizi - tu ropnou - před 50 lety využili k tomu, aby začali veřejný prostor orientovat na lidi, a tak je tam kolo nejběžnější dopravní prostředek pro všechny.
Tři příběhy, tři obrázky ze současnosti a budoucnosti měst.
Domácí otázka na léto zůstává: k čemu seberou místní starostky a primátoři odvahu dříve?
Napodobí Anne Hidalgo, nizozemskou královnu Máximu, nebo francouzskou reklamní komisi?
Pěkné čtení a krásné léto přejeme
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s proměnou dopravy poradit, nebo pro začátek uspořádat například přednášku, napište nám, rádi vám pomůžeme.
Paříž: vizionářka si lidi získala, teď přihlíží celý svět
Hlas voličů byl jednoznačný: Anne Hidalgo a její tým získali v komunálních volbách v Paříži přes 50% všech hlasů. Záběry z francouzské metropole jsou dnes v hlavních zprávách všech světových TV stanic. Slavná Rue de Rivoli připomíná více Amsterdam, městský systém sdílených kol Vélib láme rekordy (maximum zatím 190 000 výpůjček denně a očekává se, že hranice 200 000 padne brzy) a hlavně: “…lidé jsou rádi, že se mohou po městě pohybovat jednoduše, rychle a bezpečně…” shodují se reportáže světových médií.
15minutové město a ulice bezpečné pro lidi na kolech
Pro připomenutí, co se v Paříži odehrálo: Anne Hidalgo už loni na podzim potvrdila, že chce být starostkou i dalších 6 let, aby, jak sama říká, mohla se svým týmem pokračovat v proměně metropole v město, kde se lidem znovu dobře žije. Do voleb šla s vizí “Každá ulice ve městě bude pro lidi na kolech bezpečná” plus “Vše, co člověk potřebuje k životu, bude mít dostupné v okruhu 15 minut - na kole, nebo pěšky”. Když se světem začal šířit koronavirus, byla Hidalgo v první skupině starostek, které zareagovaly jednoznačně: jakmile to situace dovolí, musíme vytvořit co nejbezpečnější podmínky pro pohyb lidí po městě.
Podstatný detail: lidí, nikoliv aut.
Kromě jiného tak společně s šéfkou okolního regionu Île-de-France dohodly aktualizaci plánu na výstavbu bezpečných cyklostezek, během pár dní vyrostlo v ulicích 50 kilometrů nových, bezpečných cyklostezek. Protože se její náměstek Christophe Najdovski moderním designem sítě cyklostezek zabýval se svým týmem už šest let, věděli, kam sáhnout; nový bezpečný prostor pro pohyb lidí na kolech vytořili z jízdních pruhů, které dříve patřily autům, zároveň zrušili tisíce parkovacích míst pro auta.
“Už léta víme, že největší důvod, proč více lidí nejezdí po městě na kole je jejich strach. Strach pohybovat se v blízkosti aut. Proto je cesta kupředu jednoduchá: všechny cyklostezky musejí být bezpečné, jasně oddělené a široké, aby se v nich mohlo na kolech pohybovat hodně lidí.”
Najdovski osobně každý den i se starostkou Hidalgo nové trasy projížděli, samozřejmě na kole, pomáhali cestářům doladit detaily. Nové cyklostezky kopírovaly mimo jiné i trasy příměstských vlaků a metra, což ještě lidem zjednodušilo orientaci a používání ve chvíli, kdy se snažili vyhnout riziku nákazy v jindy přeplněné veřejné dopravě.
Rue de Rivoli jako symbol
Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat; sotva Francie uvolnila přísný zákaz vycházejí a umožnila lidem znovu vycházet z domova či jezdit do práce, proměnily se mnohé ulice Paříže v malé Nizozemsko. Symbolem se stala třída Rue de Rivoli, bulvár táhnoucí se samým srdcem Paříže z východu na západ, který spojuje radnici a Louvre. Radnice ho uzavřela pro všechna soukromá auta, dál mohou v jednom pruhu jen taxíky, záchranáři, veřejná doprava - a zbývající prostor je vyčleněný pro lidi, co se dopravují po svých, ať už pěšky, nebo na kole.
“Tak, jako bylo úsilí o ukončení automobilového provozu na nábřeží Seiny symbolem prvních šesti let Anne Hidalgo v roli starostky, proměna Rue de Rivoli v bezpečný prostor pro lidi má našlápnuto stát se symbolem jejího druhého volebního období,” shrnul výsledky voleb novinář Adrien Lelievre z listu Les Echos. Videa z Paříže se mezitím šíří po celém světě.
“Město pro lidi”
Proměny ulic města budou v dalších měsících rapidně pokračovat, v přípravě je mimo jiné:
230 nových pěších zón
150 tříd s rozšířenými chodníky (celkem + 10 hektarů pro lidi, co jdou pěšky)
80 nových zón s parčíky
zklidněná hlavní náměstí (Bastille, Nation, Pantheon)
20 nových ulic určených jen pro hraní dětí
10 nových čtvrtí s pravidelnými dny bez aut (neděle + svátky)
zrušení více než 65 000 parkovacích míst v ulicích Paříže
Kromě toho staronová starostka Anne Hidalgo dál míří za plněním programu 15minutového města, krátce po volbách jako zkušená manažerka oznámila vznik zcela nového týmu a jeho vedením pověřila svou náměstkyni Carine Rolland s tím, aby se věnovala výhradně tomuto tématu.
Co jinde trvá desítky let, o čem se diskutuje u piva, u vína, na radnicích i na sociálních sítích, se v Paříži děje doslova před očima. Fenomén proměny dopravy po městě, zvýrazněný ještě touhou lidí ochránit se pokud možno před rizikem #covid19, bude mít v metropoli Francie i dalších 6 let živou laboratoř. Laboratoire de Paris.
Reportér Respektu přímo na místě
Téma je to natolik silné, a vyniká o to více, jak je z českých a moravských radnic nadále slyšet jen ohlušující ticho, že do Paříže vyrazil mj. také zkušený reportér týdeníku Respekt Jiří Nádoba. Průběžně se hlásí s postřehy na svém účtu na Twitteru, v nejbližším vydání Respektu (13. července) se dá potom čekat velká reportáž a rozhovory přímo z místa.
Evropané chtějí svá města bez aut i po skončení nouzového stavu
Chvíle, kdy se ulice zklidnily, vyprázdnily od aut a vzduch vyčistil od prachu i emisí, byly jedním z plusových momentů výjimečných opatření, která v reakci na šíření koronaviru po světě dlouhé týdny panovala. Satelitní snímky znečištění mluvily jasnou řečí, stejně jako fotografie z nejrůznějších měst za běžného provozu a v době nuceného klidu. Průzkum v 21 městech Evropy potom jasně potvrdil, že čistý vzduch a zklidněné ulice si lidé přejí i v budoucnosti.
Podpora tomu, aby radnice přerozdělily veřejný prostor a namísto autům ho otevřela lidem co jsou pěšky, jednou na kole, nebo veřejnou dopravou, jde napříč kontinentem, od 64% v německém Autolandu po 85% v italských mětech. Magazín Politico celý článek uvedl všeříkající fotkou z Paříže, která svou atmosférou připomínala legendární snímek Beatles na přechodu Abbey Road.
Koronavirus zůstává, 10 kroků pro moudrá města se stále hodí
Ačkoliv Česká republika spolu s celou Evropou postupně uvolňují režim, který provázel nástup #covid19 pandemie, čísla ukazují, že virus se mezi lidmi dál šíří a je evidentní, že bude život ovlivňovat i nadále. Jak se na to adaptují chytrá města? Článek pro forbes.cz platí beze změny a moudrá města z něj stále čerpají.
Reklama, které se starý svět zalekl
“Vyvolává atmosféru strachu”. S tímto verdiktem francouzská komise pro reklamu nakázala stáhnout TV spot výrobce nizozemského elektrických kol VanMoof. Vyvolalo to samozřejmě poprask a posměšky zároveň. Svět dobře ví, jak si automobilky v reklamách běžně hrají s náladou závodu v ulicích města a offroadových radovánek v přírodě. VanMoof zároveň zákazem rozhodně netratil, už před plánovaným nasazením ve francouzské televizi nasbíral na youtube za dva týdny bezmála 900 000 shlédnutí, dnes atakuje hranici dvou milionů a dál roste. Rovněž v prodeji hlásí VanMoof nárůst, v Nizozemsku + 140%, ve Velké Británii + 184% a v Německu dokonce + 226%. Veze se tak na vlně celosvětového růstu popularity kol, ať už běžných, nebo elektrických. Slogan “Je na čase osedlat budoucnost” nadále platí.
Královna na kole? Jak jinak?!
Královna na cestě do galérie? Jak jinak než na kole, když jste královnou Nizozemska! Oblíbená královna Máxima takhle vyrazila do Muzea umění v Haagu hned v den, kdy bylo po 11 týdnech koronavirového zákazu znovu otevřeno. V zemi, kde mají více bicyklů, než obyvatel (23 milionů vs 17 milionů) žádný div. O tom, jak příklady táhnou, jste koneckonců četli už v newsletteru #4.
Proměny: Place de la Victoire, Bordeaux
Minulé století v centru Bordeaux (Place de la Victoire) nebylo příliš vstřícné k lidem, co se v něm pohybovali, ať už pěšky, na kole, a koneckonců ani k těm, kteří přijeli do města autem. Plechovou a hlučnou minulost už odnesl čas, dnes jsou ulice přímořského města místem, kde pulsuje život i byznys. Mramorový sloup, symbol světoznámé vinařské oblasti, to jen dokresluje. I tady to chtělo odvahu, vytrvalost a pochopení, že město dělají lidé, ne plech. Kdy si tohle prosadíte ve svém městě?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí.
(výstižnou grafiku kodaňského studia Copenhagenize Design už pro vás máme v češtině. Velké díky Jakubovi a Jamesovi!)
Co všechno jste mohli číst a vidět v předchozích vydáních?
Nestihli jste dřívější vydání našeho newsletteru, nebo se k některému chcete ještě vrátit?
Žádný problém.
Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Když budete hledat něco konkrétního, tak tady je pár tipů:
#14 speciální událost si zaslouží speciální vydání, tohle bylo věnováno novému dobrovolnickému projektu Na kole v každém věku, který dostal Českou republiku na mapu světového hnutí Cycling without age.
#13 detailní příběh jednoho evropského města, kde se radnice nebála rychle reagovat na krizi, reklamní spot na kolo, který po dvou týdnech atakoval hranici milionu shlédnutí a mezitím ho zakázali vysílat ve francouzské televizi, proměna jednoho náměstí v Boloni.
#12 další mimořádné vydání, tentokrát věnované Světovému dni kola. Proč ho vůbec OSN vyhlásila, plus tipy, k čemu ho využít ve vlastním městě či firmě, a to nejen 3. června, nýbrž po celý rok.
#11 tři hlasy z měst, která uchopila krizi kolem #covid19 jako příležitost, 10 tipů pro Forbes.cz, jak se města adaptují na novou éru, rozhovor s primátorem Bratislavy a video, které vás vezme na ranní jízdu do práce v Kodani
#10 jak ve skutečně chytrých městech přibývají desítky kilometrů nových stezek, proč Brusel zavádí centrum bez aut a co to znamená, když třicítka je nová padesátka
#9 mimořádné vydání k mimořádné příležitosti: nizozemský film Why we cycle byl na platformě vimeo na jeden den ke shlédnutí úplně zdarma. Kdo nestihl, má šanci kdykoliv dohnat; za 5 € si film půjčíte na 24 hodin. Rozhodně stojí za to
#8 jak na dopravě ušetřit, aby lidé i města nakonec vydělali, která města začala ubírat prostor autům a otevřela ulice lidem, co se chtěli pohybovat po svých, a co všechno dokázala kola udělat pro lidi v krizi kolem #covid19
#7 první reakce měst na koronavirus, všechny výhody a úspory, které do života získávají ti, co se po městě pohybují po svých, ať už pěšky, nebo na kole, video Osm nebo osmdesát a rozhovor, proč chytrá města zapojují do plánování děti
#6 jedno obyčejné ráno před školou v Amsterdamu, proč moudrá města zavádějí 30 km/h a jaký rozdíl dělají kola v kvalitě života
#5 jak Anne Hidalgo systematicky mění Paříž v cykloměsto, co udělal Ghent, že vyčistil vzduch ve městě plus jízda velvyslanců k rakouskému prezidentovi - samozřejmě na kole
#4 o síle příkladů, které táhnou, kdo všechno jezdí ve světě po městě na kole a jak se radní v Kodani před lety rozhodli investovat do cyklodopravy
#3 tři tipy na dobré knihy, jak jezdí do školy ve Finsku plus proměna jedné ulice v Amsterdamu
#2 proměna Vídně, rozhovor s architektem Okamurou i povídání o tom, jakou sílu má představivost
#1 video z Delft: krásná ukázka toho, jak může vypadat místo k žití ve 21. století, když se namísto kolem aut začne plánování točit kolem lidí
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.