#14 1. července
Ahoj a dobrý den,
dnes to bude krátké. Radostně hlásím, že jsme v Mladé Boleslavi malou slavností rozjeli projekt, který spojuje dobrovolníky, městskou cyklistiku a seniory:
Česká republika se tak stává součástí celosvětového hnutí, které má kořeny v Kodani a dnes funguje už v 50 zemích světa.
Tohle je už roky můj srdeční projekt, díky všem, kteří rozjezdu pomohli. Přidáte se k nám?
Tak čtěte dál.
Krásné léto přeji
Roman
Pestrá skupina se sešla poslední červnový den u Altánku na Výstavišti, aby byla u rozjezdu dobrovolnického projektu Na kole v každém věku. Dánský velvyslanec Ole Frijs-Madsen, náměstkyně primátora pro sociální záležitosti Miroslava Kašpárková, ředitelka Pečovatelské služby MB Jana Volfová, Petra Malátová, která vede dobrovolnické centrum MB, Ladislav Kučera, Michal Kadera a Martin Hrdlička z Nadačního fondu ŠKODA AUTO, 84letý Pavel Zelenka, který vedl národní lyžařský tým na trojích olympijských hrách, první dobrovolníci. Všem velké díky!
„Když nás spolek Kolem na kole oslovil, zda bychom měli zájem podpořit v Mladé Boleslavi rozjezd nového projektu Na kole v každém věku, tak nás ta iniciativa všechny okamžitě velmi nadchla. Propojuje se v něm totiž hned několik priorit i našeho nadačního fondu. Jde o příkladnou podporu aktivního života seniorů, zároveň skvělou ukázku cyklomobility v rámci městské dopravy budoucnosti. A díky systému dobrovolnictví pak tento projekt skvěle aktivizuje lidi, aby se více zapojili do své komunity. I proto je Nadační fond ŠKODA AUTO hrdým partnerem tohoto mimořádného projektu.“
Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO
“Jak asi víte, Dánové jsou je jedním z nejšťastnějších národů na světě a existuje mnoho průzkumů, které ukazují, že tomu je tak také proto, že lidé všech věkových skupin tu nadšeně používají kolo jako běžný dopravní prostředek. Cycling Without Age přitom není jen o jízdě na kole na čerstvém vzduchu. Přináší lidem různých generací spoustu porozumění, úcty, přátelství a také trochu dobrodružství. Není tedy divu, že si tento projekt získal mnoho fanoušků po celém světě, kteří se pro něj tak nadchli, že se rozhodli založit si vlastní pobočku v místě, kde žijí. A já jsem opravdu velmi rád, že si tento skvělý projekt našel cestu také do České republiky a bude tu fungovat pod názvem Na kole v každém věku. Všichni přece můžeme mít vítr ve vlasech."
Dánský velvyslanec v Praze Ole Frijs-Madsen
"Je nám ctí, že díky aktivitě místních dobrovolníků bude Mladá Boleslav součástí světového hnutí, které zpestřuje život seniorů, a zároveň propojuje generace. Jako první začnou brát na projížďky seniory z domu s pečovatelskou službou na Radouči a jsme dohodnutí, že jak budou přibývat dobrovolníci, nabídneme tuto možnost i dalším zařízením pro seniory ve městě. Vnímám to jako báječnou aktivitu na zpestření jejich programu. Přeji dobrovolným pilotům i jejich seniorským pasažérům spoustu příjemných jízd."
Miroslava Kašpárková, náměstkyně primátora Mladé Boleslavi pro sociální záležitosti
Jak se přidat k dobrovolníkům?
Dobrovolníci, kteří věnují trochu svého volného času. Senioři, kteří mají chuť vyjet znovu ze svého domova. Tak málo stačí, když se spojí dobrý nápad a energie zkusit něco, co do té doby nikdo nedělal. Takhle funguje Na kole v každém věku v Mladé Boleslavi pod taktovkou neziskové organizace Kolem na kole z.s.
Dobrovolných pilotů je už dnes po celém světě 33 000. Všichni prošli tréninkem, který je zasvětí do techniky i do ducha samotného projektu. V Mladé Boleslavi aktuálně procházejí tréninkem první dobrovolníci, další tréninkové termíny budou organizátoři průběžně vyhlašovat na webu kolemnakole.cz, případně na stránkách městského webu mb-net.cz. Zájemci se mohou také sami hlásit na adrese piloti@kolemnakole.cz
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí.
Novinka: dnes poprvé máme výstižnou grafiku kodaňského studia Copenhagenize Design v češtině. Velké díky Jakubovi a Jamesovi!
Co všechno jste mohli číst a vidět v předchozích vydáních?
Nestihli jste dřívější vydání našeho newsletteru, nebo se k některému chcete ještě vrátit?
Žádný problém.
Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Když budete hledat něco konkrétního, tak tady je pár tipů:
#13 detailní příběh jednoho evropského města, kde se radnice nebála rychle reagovat na krizi, reklamní spot na kolo, který po dvou týdnech atakoval hranici milionu shlédnutí a mezitím ho zakázali vysílat ve francouzské televizi, proměna jednoho náměstí v Boloni.
#12 další mimořádné vydání, tentokrát věnované Světovému dni kola. Proč ho vůbec OSN vyhlásila, plus tipy, k čemu ho využít ve vlastním městě či firmě, a to nejen 3. června, nýbrž po celý rok.
#11 tři hlasy z měst, která uchopila krizi kolem #covid19 jako příležitost, 10 tipů pro Forbes.cz, jak se města adaptují na novou éru, rozhovor s primátorem Bratislavy a video, které vás vezme na ranní jízdu do práce v Kodani
#10 jak ve skutečně chytrých městech přibývají desítky kilometrů nových stezek, proč Brusel zavádí centrum bez aut a co to znamená, když třicítka je nová padesátka
#9 mimořádné vydání k mimořádné příležitosti: nizozemský film Why we cyclebyl na platformě vimeo na jeden den ke shlédnutí úplně zdarma. Kdo nestihl, má šanci kdykoliv dohnat; za 5 € si film půjčíte na 24 hodin. Rozhodně stojí za to
#8 jak na dopravě ušetřit, aby lidé i města nakonec vydělali, která města začala ubírat prostor autům a otevřela ulice lidem, co se chtěli pohybovat po svých, a co všechno dokázala kola udělat pro lidi v krizi kolem #covid19
#7 první reakce měst na koronavirus, všechny výhody a úspory, které do života získávají ti, co se po městě pohybují po svých, ať už pěšky, nebo na kole, video Osm nebo osmdesát a rozhovor, proč chytrá města zapojují do plánování děti
#6 jedno obyčejné ráno před školou v Amsterdamu, proč moudrá města zavádějí 30 km/h a jaký rozdíl dělají kola v kvalitě života
#5 jak Anne Hidalgo systematicky mění Paříž v cykloměsto, co udělal Ghent, že vyčistil vzduch ve městě plus jízda velvyslanců k rakouskému prezidentovi - samozřejmě na kole
#4 o síle příkladů, které táhnou, kdo všechno jezdí ve světě po městě na kole a jak se radní v Kodani před lety rozhodli investovat do cyklodopravy
#3 tři tipy na dobré knihy, jak jezdí do školy ve Finsku plus proměna jedné ulice v Amsterdamu
#2 proměna Vídně, rozhovor s architektem Okamurou i povídání o tom, jakou sílu má představivost
#1 video z Delft: krásná ukázka toho, jak může vypadat místo k žití ve 21. století, když se namísto kolem aut začne plánování točit kolem lidí
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.