Příběh jednoho města aneb Lisabon na kole

📣 Kolem na kole #13 I Kde všude v Evropě investují města do svých lidí, kterou reklamu na elektrokolo viděl už bezmála milion lidí a jaké plány má Decathlon

#13 22. června

Ahoj a dobrý den,

právě dostáváte čerstvé vydání newsletteru o městech, kde se dobře žije, chodí pěšky a jezdí na kole. Hlavní téma dnes bude trochu neobvyklé: příběh jednoho evropského města, kde se radnice nebála rychle reagovat na krizi. Žádné Nizozemsko, žádná Kodaň. Kopcovité, historické město.

Vedle toho na vás čeká jako obvykle jedna proměna města, plus reklamní spot na kolo, který po dvou týdnech atakuje hranici milionu shlédnutí, přehled toho, jak některé vlády chytře investují v koronavirové krizi do aktivní dopravy, a další dobré čtení. Pro inspiraci, pro motivaci, pro každodenní práci i třeba pro přípravu do voleb. Ty krajské jsou už na podzim, komunální za dva roky ;-)

Ať vás to baví

P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:

.
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s cyklodopravou poradit, nebo pro začátek uspořádat například přednášku, napište nám, rádi vám pomůžeme.


Jeden parkovací dům, nebo kola pro 18 000 lidí? V Lisabonu má radnice o investicích jasno

Po Aténách druhé nejstarší hlavní město v Evropě, plné kočičích hlav, založené na sedmi kopcích. Vítejte v Lisabonu, nejzápadnější metropoli Evropy, kde na břehu Atlantiku žije přímo ve městě půl milionu obyvatel a ve spádové metropolitní oblasti bezmála tři miliony.

Jak to dokázali, že tu přes to všechno investují do budoucnosti města založené více na bicyklech než autech?

Naposledy uprostřed koronavirové krize: radnice představila aktualizovaný plán “Lisboa Cyclável” s podtitulem “Ulice patří vám”, podle kterého mimo jiné:

 • dopravu v celém městě zklidní na maximální povolenou rychlost 30 km/h (po vzoru Helsinek, Osla a dalších měst)

 • zruší v mnoha ulicích parkovací stání a místo nich pustí do prostoru kavárníky a restauratéry

 • k tomu v řádu týdnů přidá další desítky bezpečných a oddělených cyklostezek; do konce července nových 26 kilometrů, do konce září dalších 30

 • v roce 2021 tak budou mít lidé na kolech možnost používat v Lisabonu celkem 200 kilometrů bezpečné infrastruktury

 • a navrch dostanou celkem 7 750 nových parkovacích míst pro bezpečné a komfortní parkování bicyklů

Radnice přistupuje k dopravě po městě pragmaticky. “Po finanční krizi roku 2008 prošlo Portugalsko velmi tvrdým úsporným programem, a městský rozpočet Lisabonu nebyl výjimkou. Radnice musela začít přemýšlet, jak zajistit dopravu ve městě co nejefektivněji,” vzpomíná starosta Fernando Medina na uplynulou dekádu, během níž postupně ve městě vybudovali základní síť 105 kilometrů cyklostezek a dali tím lidem na vybranou: chcete stát v kolonách, nebo se pohybovat po městě svobodně? Svoboda volby zafungovala, ode té doby se počet lidí, kteří v Lisabonu pravidelně používají k přesunům kolo, mnohonásobně zvedl.

Stejně pragmaticky a pružně nyní starosta a jeho tým zareagovali i v krizi způsobené #covid19. Věděli, že pokud by se lidé hromadně ze strachu z nákazy virem přesunuli například z veřejné dopravy k používání osobních aut, znamenalo by to pro město, jeho příjezdové cesty i každodenní život statisíců lidí jediné: peklo, kolaps, kolony, stres, hluk i špinavý vzduch.

“Klidně kopírujeme, tím pádem neopakujeme chyby a jsme rychlí”

Starosta sám kolo používá na přesuny po městě pravidelně (viz fotka nahoře), stejně jako místostarosta pro oblast dopravy a bezpečnosti Miguel Gaspar a desetitisíce dalších. Pro inovace se přitom vůbec nebojí chodit do zahraničí. “V Lisabonu věříme, že každý dobrý nápad, který městu pomůže, stojí za to zkopírovat. Díky tomu jsme v proměnách města také rychlejší, neopakujeme už slepé uličky a chyby, které vychytali ti před námi. Pokud někdo dělá něco lépe, než u nás, hned to zkusíme přenést a zopakovat. Stejně tak všechno, co se osvědčí u nás, dáváme veřejně k dispozici ostatním městům, která nás chtějí následovat,” řekl před pár dny Miguel Gaspar a přidal rovnou jednu klíčovou myšlenku z plánu, kterým se chce Lisabon dostat z koronavirové krize: “Za tři miliony eur bychom mohli postavit jeden středně velký parkovací dům pro 300 aut, nebo teď dát příspěvěk až 18 tisícům občanů na to, aby si pořídili nové kolo. Naše volba je jasná: startujeme program na podporu cyklodopravy!”

Radnice tak nyní lidem přispívá až 100 € na nákup běžného kola, až 350 € na pořízení elektrokola a až 500 € na pořízení cargobiku, přičemž příspěvek má pokrýt maximálně 50% pořizovací ceny. A život v Lisabonu zase bude o něco klidnější, příjemnější i tišší.


“Tady se rodí nové město”

Čerstvá momentka z hlavního města Portugalska: “Jedna z nejrušnějších avenue v Lisabonu. Tohle je mnohem víc než jen nová oddělená cyklostezka. Tady se rodí nové město. Bravo, radnice.” Také se ptáte, kdy tohle pro vás a vaší rodinu udělá vaše starostka či primátor?


Další zajímavé čtení z posledních týdnů:


Když dotovat, tak kola a cykloservisy, hlásí Itálie, Francie i Velká Británie

Dvacet miliard eur. Ročně. Takové ztráty hrozily Itálii, pokud by po uvolnění nouzového stavu všichni ti, kteří dříve jezdili veřejnou dopravu, vyměnili vlaky, tramvaje, metro či autobusy ze strachu z nákazy za soukromé osobní auto.

Kolony, nehody, poškozené zdraví, znečištění ovzduší, ztracená produktivita, obezita, souhrnně dopady na společnost. Přesně tak vyčíslila agentura Decisio pro italskou vládu rizika spojená s tímto scénářem.

S ohledem na paniku a rozbouřené emoce to nebyl scénář nemožný. Kolikrát jste sami kolem sebe slyšeli argument “v autě jsem teď nejvíc v bezpečí, izolovaná od ostatních”? A co teprve v zemi, která patří k nejpostiženějším v #covid19 pandemii.

Italská vláda však nehodlala carmageddon dopustit a jak jsme už avizovali v newsletteru #10, spustila program na podporu aktivní dopravy, která by lidem dala možnost dál chránit své zdraví a zároveň by města uchránila před záplavami plechu a nehybnými ulicemi. “Vyhlašujeme příspěvek až 500 € pro každého, kdo si pořídí kolo, koloběžku či elektrokolo,” oznámila začátkem června po týdnech vyjednávání ministryně dopravy Paola de Micheli s tím, že vláda lidem pokryje maximálně 60% z celkové částky, kterou za kolo či koloběžku zaplatí.

Proč jen města nad 50 000 obyvatel? Rozpočet na akci byl na začátku omezený a vláda usoudila, že právě u větších měst je riziko kolapsu dopravy větší. A proč kola? Když lidé začnou dojíždět více na kolech, budou dál schopni udržovat odstup od ostatních, nebudou se zdržovat v uzavřených prostorách veřejné dopravy, a zároveň ulice uchrání od kolon aut.

Ruku v ruce s tím jdou i aktivity jednotlivých italských radnic, které ve městech rychle budují provizorní cyklostezky podle heslem programu #StradeAperte (Otevřené ulice). Průkopníky jsou Milán a Řím.

V podobné logice - bezpečně a co nejefektivněji z #covid19 krize ven - dnes přispívají svým lidem aktivní dopravu i v dalších zemích Evropy: ve Francii už vláda pro velký zájem jednou navyšovala rozpočet fondu, ze kterého si každý obyvatel mohl požádat o voucher v hodnotě 50 € na opravu svého bicyklu, v Paříži mohou lidé dostat až 500€ na nákup nového elektrokola. Na servis, který jednoduše vrátí do oběhu desetitisíce starších bicyklů, přispívá lidem vláda také ve Velké Británii. V Madridu a přilehlém regionu, stejně jako ve Valencii a okolí, bude podpora spuštěná v nejbližších dnech; zatím se mluví o 150 € na nákup koloběžky a 500 € na pořízení kola či elektrokola.

Lidé tuhle jednoduchou, na poměry automobilové dopravy a z pohledu veřejných rozpočtů i levnou podporu hojně využívají a v ulicích měst je to znát. Slavnou Rue de Tivoli v Paříži nyní každý den projede na kolech bezmála 14 000 lidí, v Londýně hlásí městský systém sdílených kol rekordy ve všech ohledech a řada čtvrtí začíná připomínat spíše Amsterdam či Utrecht. Londýnská radnice proto během léta přidá do provozu dalších 1700 sdílených kol.

A ta zmiňovaná studie Decisio pro italskou vládu? Ta nabídla kromě rizikové scénáře v podobě carmageddonu ještě dva výhledy pozitivní: když se podaří cesty těch, kteří po ukončení nouzového stavu přestanou veřejnou dopravu, překlopit nově na chůzi či přesun na kole, bude přínos pro společnost v řádu 8-18 miliard eur. Také ročně.

Moudrá města se zkrátka přizpůsobují, přerozdělují prostor od aut k lidem na kolech a ideologii, zda je to levicové, pravicové, zelené, nebo jenom praktické, nechávají naprosto stranou. Ostatně, i v Kodani, kde denně na kole jezdí do práce či do školy šest lidí z deseti, mají o svých důvodech jasno:

 • 53% jezdí na kole, protože to je rychlejší

 • 50% jezdí na kole proto, že je to pro ně jednodušší

 • 40% jezdí na kole kvůli tomu, že spojí svou dopravu a fyzický pohyb

 • a jen 7% jezdí na kole kvůli ekologii

Jako inspirace pro moudré starostky, primátory či vládní poradní sbory by to mohlo stačit, ne?


Proměny: Piazza Maggiore, Boloňa

Co to znamená být moderní? Ve 20. století to znamenalo přivést auta do centra města. V našem 21. století poznáte moderní města podle toho, že dokáží auta udržet mimo centrum a své ulice stále více otevírají lidem, ať už jsou pěšky, nebo jedou na kole. Takovou proměnou prošlo i náměstí Piazza Maggiore v italské Boloni.

V jakém století se nechází vaše město?


“Je na čase osedlat budoucnost”. Reklamní spot nizozemské značky VanMoof, kterým do světa uvedla své nové elektrokolo, si získal po světě hodně pozornosti. Zejména jako jeden z prvních reklamních počinů cyklobranže, který si kvalitou nezadá s tvorbou automobilek, a zároveň díky svému jasnému vzkazu: přebíráme budoucnost dopravy ve městě. Po dvou týdnech má spot VanMoof na youtube přes 800 000 shlédnutí (pro představu: oficiální video Eniaq iV s prvním elektrickým SUV od Škodovky se po šesti týdnech blíží 30 000). Chcete-li do zákulisí VanMoof nahlédnout více, dobrý je nedávný rozhovor zakladatele značky Taco Carliera pro podcast Micromobility.


“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”

Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. 

Novinka: dnes poprvé máme výstižnou grafiku kodaňského studia Copenhagenize Design v češtině. Velké díky Jakubovi a Jamesovi!


Co všechno jste mohli číst a vidět v předchozích vydáních?

Nestihli jste dřívější vydání našeho newsletteru, nebo se k některému chcete ještě vrátit? 

Žádný problém. 

Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Když budete hledat něco konkrétního, tak tady je pár tipů: 

 • #7 první reakce měst na koronavirus, všechny výhody a úspory, které do života získávají ti, co se po městě pohybují po svých, ať už pěšky, nebo na kole, video Osm nebo osmdesát a rozhovor, proč chytrá města zapojují do plánování děti

 • #3 tři tipy na dobré knihy, jak jezdí do školy ve Finsku plus proměna jedné ulice v Amsterdamu

 • #1 video z Delft: krásná ukázka toho, jak může vypadat místo k žití ve 21. století, když se namísto kolem aut začne plánování točit kolem lidí


O nás a tomto newsletteru

Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?

A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?

Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.

Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg a mnozí další.

Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.