“Nejsem žádný cyklista. A nikdy nebudu.”
📮 Kolem na kole #35 | Horko, stromy a moudrá města | Mikael Colville-Andersen ve velkém rozhovoru o budoucnosti dopravy ve městech pro speciál Respektu | Emoce kolem parkování | Proměny: Groningen
#35 19. června
Pěkný den a ahoj,
Jak zvládáte první teplejší týden letošního roku? A tušíte, jaký je rozdíl mezi ulicí se stromy a tou, kde populismus lokálních politiků a nemoudré volání po stále větším počtu parkovacích míst proměnily veřejný prostor ve skladiště soukromého majetku? Koneckonců, i čerstvý rozhovor s kodaňským urbanistou Mikaelem Colville-Andersenem má pro politiky zamrzlé 🥶 v minulém století srozumitelný vzkaz. To vše a mnohem víc na vás čeká v novém vydání vašeho oblíbeného newsletteru. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
P.S. Dává vám newsletter smysl? Pošlete ho dál, svým známým, kolegyním a klidně i oponentům, kterým zatím moderní městská mobilita uniká:
Mikael Colville-Andersen je uznávaný po celé světě jako někdo, kdo se podílel na proměně Kodaně v město, kde dnes 62% místních denně cestou do práce nebo do školy sedá na kolo. Jeho knihu Copenhagenize jsme v newsletteru doporučovali hned v čísle 3 (klidně si dejte znovu, je ze zimy 2019, tématicky příjemné ochlazení do nynějších tropických dní a nocí) a máme trochu prsty také v tom, že Mikael teď věnoval svůj čas reportérovi týdeník Respekt Jiřímu Nádobovi.
Malá ochutnávka?
”Uvnitř měst nemá kolo konkurenci, a kdo to nevidí, tak je vážně pozadu. Naše města jsou na kola stavěná, kdybychom se v Praze přenesli o 100 let dozadu, bylo by to zjevné. Až po druhé světové válce začal celý svět kopírovat americké dopravní návyky. Teď už víme, že jsme to totálně podělali.”
“Odevšad slyším, jak mají kola zelenou, zvlášť teď za poslední rok během pandemie. Vy v České republice jste ale ticho. Je to bizardní. Vaši politici asi pořád věří tomu, že je lepší vrtat tunely do hor a budovat dálnice. Že si tak postaví pomník.”
“Já nejsem žádný cyklista. A nikdy nebudu. Neměl jsem nikdy elastické kraťasy, speciální helmy nebo rukavice s volnými prsty. Tak jako nejsem chodec nebo pasažér v tramvaji. Jsem jen člověk, který sedne na kolo, když je potřeba. Tak jako v podstatě všichni v Kodani.”
”Jestli je comeback kol do měst jistá věc? Dříve jsem se ráno budil jako idealista, teď už vstávám jako optimista. Vím, že jsou města, která jsou pozadu, ale jiná města jsou důkazem, že už není cesty zpět.”
Celý rozhovor Jiřího Nádoby s Mikaelem Colville Andersenem vyšel před pár dny ve speciálním vydání Svět po pandemii a pořídíte ho jak v elektronické, tak i klasické papírové podobě. S dalšími dvanácti rozhovory ideální čtení na léto.
🅿️ Parkování ve městech podruhé
Podrobná analýza o parkovacích dotacích z minulého vydání newsletteru o tom, kde se ztrácejí peníze z parkování v jednom středním městě ve středních Čechách, vzbudila debaty po celé republice. Kdo ještě detailní pohled na fenomén parkovacího socialismu, kdy radnice namísto řešení bytové krize plýtvají financemi i pozemky na skladování aut za zlomek reálné hodnoty, nestihl přečíst, najde ho v archivu. Jakub Danielka, spoluautor podcastu u moderní městské mobilitě Urban Caast, ty často vypjaté a emotivní internetové debaty trefně shrnul:
Ostatně nešvaru, kdy radnice nehospodárně nakládají s veřejným prostorem, se bude věnovat i nový Urban Caast. Hlídejte si tam, kde rádi podcasty posloucháte:
Jak spolu souvisí doprava, horko ve městě a flotila sdílených kol?
Horko ve městě? Není divu. Rozdíl mezi ulicemi, kde radnice pečuje o stromy, a těmi, kde dostal přednost jen plech, je enormní. Stromy poskytují stín, brání přehřívání zpevněných ploch i budov. A auta? Ta fungují ve městě jako přímotopy: 2/3 - 3/4 veškeré energie z nafty nebo benzínu se přemění na teplo, ať už auto jede, nebo stojí a dlouhé hodiny chladne. Tento týden byl první teplejší v letošním roce, a je téměř jisté, že rozhodně ne poslední.
Není divu, že moudrá města dělají všechno pro to, aby své obyvatele přilákala na jiný způsob pohybu po městě, ať už je to pěšky, na kole, nebo veřejnou dopravou. V Česku je to například už 22 měst, kde mají flotilu sdílených kol od Nextbiku. Díky podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO přibyl na mapu nově Bakov nad Jizerou a v regionu tak vznikl souvislý pás pokrytý bikesharingem od Mnichova Hradiště až po Mladou Boleslav. A jak zakladatelé Nextbike v České republice nedávno potvrdili v obsáhlém rozhovoru v našem podcastu Urban Caast, pokud se jim ozvou další moudré starostky a primátoři, udělají všechno proto, aby s dopravou pomohli i v jejich městě. Kdy začne nejdostupnější flotila sdílených kol jezdit i vás?
Zprávy BBC přímo z cyklostezky pokračují, na kole se jelo i na summit NATO
Vzpomínáte na příběh o zpravodajce BBC z newsletteru číslo 32? Anna Holligan začala natáčet každé ráno krátké zprávy z Nizozemska přímo ze sedla svého cargobiku, a její kombinace stručných zpráv a pohledu na bezpečné cyklostezky se rychle stala celosvětovým fenoménem. V pátek vyrazila na cyklostezku vedoucí skrz Westduinpark - park na okraji Haagu - a zažila nezvyklé setkání i se špetkou adrenalinu. ⬇️
Kdo předchozí zprávy Anny Holligan nestihl, nebo nepoužívá Twitter, může se už brzy těšit na kompletní archiv na YouTube: první videa už jsou nahraná, další budou přibývat.
Že kolo není výsadou jen zpravodajky BBC v Nizozemsku potvrdila minulý týden také korespondentka Hospodářských novin, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt v Bruselu Kateřina Šafaříková, když poprvé vyrazila na kole na summit NATO. “Dopadlo to skvěle! Na kole easy až do akreditačního centra, tam cykloparking. Příště to udělám stejně.” ⬇️
Krátké zprávy a delší čtení
Legendární Brooklynský most v New Yorku skokově zvýší svou přepravní kapacitu: jeden ze tří pruhů pro auta se promění na obousměrnou cyklostezku. Ty, kteří se po New Yorku přesouvají aktivně, dosud radnice nechávala jezdit jen po promenádě v horním patře mostu společně s lidmi, co šli po svých. Tenhle zastaralý design předurčený ke konfliktům mezi dvěma nejslabšími účastníky dopravy ve městě už teď zavrhl i jinak konzervativní starosta Bill De Blasio. Díky přeměně jednoho pruhu (autům dál dva zůstanou) vzroste kapacita mostu - při použití standardní US metodiky - z dnešních 1800-4800 osob/h na 8700-10700. Emoce a ega stranou, města, která zlepšují dopravu, mění nejméně efektivní způsoby za efektivnější.
Za poslech stojí rozhovor s architektem Peterem Bednárem v podcastu týdeníku Ekonom. Téma? Jak vyřešit problém nedostupnosti bydlení, jak zařídit, aby se v českých městech žilo a bydlelo lépe. Jeden citát za všechny:
Jak má vypadat moderní infrastruktura pro lidi, co se po městě pohybují na kolech? V rozhovoru pro server Městem na kole to srozumitelně popisuje Vojtěch Benedikt, specialista udržitelné mobility Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). “Bezpečná infrastruktura pro lidi na kolech versus parkování pro auta? Gordický uzel rozetne pouze politická odvaha a vize, ideálně prezentovaná v předvolebním programu. Viděli jsme tak nedávno při znovuzvolení starostky Paříže Anne Hidalgo, která s programem snížení počtu parkovacích míst v metropoli a nahrazení těchto cyklostezkami, chodníky a parky, zvítězila. Podobné transformace se udály v Seville, Londýně a v minulém století i v Amsterdamu či Kodani. Toť řečeno, obvykle je volba “cyklo versus parkování” falešná a využívaná k politickým ziskům, či zastrašování voličů.” Už na přelomu roku jsme měli Vojtu Benedikta jako hosta v podcastu Urban Caast, řeč byla právě o souvislostech mezi udržitelnou dopravou a městy, kde se dobře žije.
Proměny: Korenstraat, Groningen
Kvalita života? Hodnota nemovitostí? Hluk, prach, emise? Optiku, kterou měřit proměnu téhle ulice v centru nizozemského Groningenu, nechť si každý vybere sám. Historické město, kde žije zhruba 230 000 obyvatel a 25% z nich tvoří studenti místní respektované university, je každopádně ukázkovým příkladem města, které neustále vylepšuje své ulice ve prospěch lidí.
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.
📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.