Za pár dní začíná hvězdná konference
📮 Kolem na kole #38 | Ve Wolfsburgu nyní na kole až do fabriky | Ve Vídni budou sdílená kola součástí MHD | Školní ulice na Praze 6 táhne | Už brzy: profesor Moreno v Praze | Proměny: Rømersgade
#38 10. října
Pěkný den a ahoj,
Ať už slavíte, že poprvé od revoluce nebude v parlamentu komunistická strana, nebo marně sháníte kolo či elektrokolo, je tu ideální příležitost odpočinout si u novinek ze světa moderní městské mobility. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
P.S. Dává vám newsletter smysl? Pošlete ho dál, svým známým, kolegyním a klidně i oponentům, kterým zatím moderní městská mobilita uniká:
Do Prahy míří prof. Moreno alias Pan 15minutové město
Hvězdné obsazení bude mít konference Pěšky městem, kterou už za pár dní (čtvrtek 21. - pátek 22. října) hostí nevládní organizace Pěšky městem v centru CAMP v Praze. Otevřená je pro všechny, které zajímá město budoucnosti. Kdo přijede na přednášky? Namátkou:
profesor Carlos Moreno, urbanista a poradce pařížské starostky Anne Hidalgo, o jehož konceptu 15minutového města tu v newsletteru byla řeč už několikrát. Kdo se chce naladit, může jeho TED Talkem, v němž zvládne koncept 15minutového města vysvětlit v polovičním čase.
Petra Jens, komisařka města Vídně pro pěší dopravu. Její tým se v rámci Mobilitätsagentur Wien věnuje mj. zklidňování dopravy a vytváření tzv. školních ulic.
Karolína Koubová, primátorka Jihlavy, která je pevně přesvědčená, že lidé co chodí po městě vdechují veřejnému prostoru život a podporují sociální kontakty.
Osámu Okamura, architekt a děkan fakulty umění a architektury TU Liberec, autor knihy Město pro každého.
Peter Bednár, architekt a urbanista, autor podcastu Lepší města a řady textů, na které jsme tu v newsletteru i našem Urban Caastu už dříve odkazovali.
Květoslav Syrový, autorizovaný dopravní projektant, který navrhuje dopravní řešení pro aglomerace, obce, města, čtvrtě, ulice, náměstí, parky či dopravní terminály, nejlépe ve spolupráci s architekty, urbanisty a krajináři.
…a mnoho dalších. Kromě přednášek jsou na dvoudenní konferenci nachystané také aktivní workshopy i panelové diskuse. Všechno se odehrává v centru architektury města Prahy (CAMP) a program počítá i s dostatečným prostorem na neformální diskuse a networking. Vstupenku na konferenci pořídíte už za 300 korun, můžete se samozřejmě stát také hrdým mecenášem nebo rovnou partnerem konference - dobročinnosti se meze nekladou. Potkáme se?
Pokrok ve Wolfsburgu: na kole až do továrny
Zaměstnavatelé malí i velcí mohou svým přístupem výrazně ovlivnit počet lidí, kteří volí pro cestu do práce a z práce aktivní mobilitu. Dostatek stojanů pro kola, nebo dokonce moderní kolárny, ideálně na prominentním místě co nejblíže vchodu či cíli, to všechno jsou detaily, ze kterých se skládá mozaika. Koncern Volkswagen teď dokonce - po pětiletém úsilí skupiny pracovníků - začne pouštět lidi dojíždějící na kolech až rovnou do továrny. Namísto dosavadní praxe, kdy museli odstavit kola na parkovišti před bránou a dál jít na pracoviště často až 1-1,5 km pěšky, teď bude moci prvních 500 zaměstnanců hlavního závodu ve Wolfsburgu na svém kole pokračovat až rovnou ke svému pracovišti. Oznámil to šéf koncernového představenstva Herbert Diess, který na spuštění pilotní projektu také dorazil na svém elektrokole. Po vyhodnocení pilotu se počítá s rozšířením i pro všechny zaměstnance. Za jak dlouho se to podaří i u Audi, SEATu nebo ve Škodovce? Šéf koncernu má totiž o budoucnosti dopravy ve městech jasno:
“Jízda na kole dělá radost, je zdravá a navíc prospěšná životnímu prostředí. V přeplněných centrech měst bude auto - i to bezemisní elektroauto - v budoucnu akceptované jen tehdy, pokud bude mít kolo dostatek místa v přepravním mixu.”
CEO koncernu Volkswagen Herbert Diess
Redaktoři ve Světě motorů a kovaní petrolheadi měli asi zkažený týden, ale šéf koncernu de facto jen jinými slovy zopakovat to, co už loni na konferenci Financial Times prohlásil CEO Volva Hakan Samuelsson: “Osobní a soukromě vlastněné auto není ve velkých městech příliš praktický koncept. Pokud se lidé po pandemii budou vyhýbat veřejné dopravě, nevěřím, že problém může vyřešit osobní auto. To spíše více dopravy na kolech a také pohyb po svých.” Ideální čas na otázku: co pro cyklodopravu děláte u vás ve firmě?
Školní ulice na Hanspaulce táhne
Základní škola Hanspaulka na Praze 6 se zapojila do projektu Školní ulice, 30 minut před zahájením výuky je prostor před školou otevřený jen pro všechny, kteří dorazí po svých nebo na kole. „Se stížnostmi na stále intenzivnější ranní provoz u školy, situace mezi chodci a auty, nedýchatelný vzduch se na nás a školu rodiče obraceli čím dál častěji,“ řekla serveru zdopravy.cz Martina Galušková z Klubu přátel ZŠ Hanspaulka, který zavedení školní ulice inicioval. Její příklad zároveň hned budí zájem dalších škol v okolí. Zklidněný provoz před školou bude velmi rychle tahákem pro rodiče, kterým záleží na jejich dětech. V reportáži Praha TV to zaznělo jasně: “Praze 6 i základní škole Hanspaulka se už hlásí rodiče z dalších škol v okolí, kde by si přáli zklidnit dopravu.”
Konceptu Školní ulice, který vznikl už v 90. letech minulého století v italském Bolzanu, jsme se v newsletteru věnovali už několikrát, například:
#18 Zpátky do škol a školek, zpátky do kolon?
Karolína Klímová, která se zaváděním školních ulic v Praze pomáhá, to v rozhovoru pro iDNES.cz shrnula srozumitelně pro všechny: Vozit děti až před školu je nebezpečné, žáky ohrožují zplodiny i auta.
Další čtení
Schváleno: 1,5 metru ohleduplnosti. Zákon, kterým se ČR posune do civilizovaného světa a dá lidem, co jedou na silnici na kole právo na bezpečné předjíždění s odstupem 1,5 m, odšpuntoval na sociálních sítích vlnu odpudivých komentářů, redaktor TV Prima se dokonce pokusil o kaskadérský kousek. Trefně to celé komentoval autor zákonné předlohy Tomáš Kindl pro Respekt: “Bezpečný odstup lze dodržet vždy a všude, nelze však vždy a všude předjíždět.” Ve stejném duchu ostatně dělá v Dánsku kampaň přímo ministerstvo dopravy a jeho organizace Vejdirektoratet: “Pokud potkáte na silnici člověka na kole - a není tam místo na přejíždění … ano, potom je na vás, abyste mile počkali.”
Do práce (a z práce) na kole jako lék na stres. Dva ze tří obyvatel Vlámského regionu v Belgii v nedávném průzkumu potvrdili, že vnímají cestu na kole do práce a z práce jako ideální lék na stres. Rekordních 83,5% dotazovaných souhlasilo s odpovědí, že si tím vyčistí hlavu po náročném dni v práci. Jeden z deseti dokonce dokonce konstatoval, že to je pro něj ten nejdůležitější důvod, proč kolo jako dopravní prostředek používá. Každý pátý dotazovaný volí kolo proto, že mu pomáhá udržovat se fit. Bezmála každý druhý potom věří, že by bylo méně vyhoření, kdyby lidé více dojížděli do práce na kole. Potvrdil to i profesor Lode Godderis z university v Leuvenu: “Aktivní pohyb po práci - jako třeba jízda na kole - výrazně pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu. Člověk má čas vypnout, snímat jiné podněty a také nabrat kyslík. Ještě lepší, pokud má možnost jet v prostředí bohatém na zeleň. Radnice by na to měly myslet.”
Vídeň rozjede bikesharing jako součást MHD. Dvakrát více kol než dosud, pokrytí všech 23 okrsků a také začlenení přímo pod křídla dopravního podniku, tak bude vypadat bikesharing v rakouské metropoli. Celkem bude ve Vídni, která se pravidelně umísťuje na předních pozicích žebříčků měst s nejvyšší kvalitou života, od jara 2022 k dispozici 3000 sdílených kol, flotilu a její zabezpečení zařídí Nextbike, mj. hrdý partner našeho podcastu Urban Caast. Jeho kola budou pravděpodobně už od druhého říjnového týdne spolu s Rekoly součástí MHD také v Praze; dopravní podnik tam spouští bikesharing na Lítačku pro všechny majitele časových kupónů s platností měsíc až rok. Více detailů snad už v pondělí.
Urban Caast: [to nejlepší z archivu] a vzkaz
Náš sesterský podcast o moderní městské mobilitě Urban Caast využil letní pauzu a začátek podzimu k připomenutí vybraných epizod z prvního ročníku, které mělo obzvláště smysl připomenout. Došlo na osobní zážitky majitelů cargo kol, rozebrali jsme budoucnost elektrokol i co to znamená, když se řekne Město. Zkrátka [to nejlepší z archivu]. Že to má smysl, vzkázala věrná posluchačka Lucie 🙏
Proměny: Rømersgade, Kodaň
Ještě do loňska to bývala ulice plná odstavených aut a také zkratka obytnou čtvrtí, na kterou lidi v autech nemilosrdně naváděl Waze. Dnes je Rømersgade poblíž Botanické zahrady v Kodani ukázkově zklidněnou ulicí, kde to zároveň žije. Hned za rohem je stanice metra i nádraží včetně parkovacího domu. Také vám naskakuje, která ulice by si u vás zasloužila podobnou péči?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.