Zpátky do škol: po svých, na kole, nebo zase mamataxi?
📣 Kolem na kole #18 I Co mají společného moderní městská mobilita, svoboda dětí a školní ulice? | Jak se loučí starosta v Utrechtu? | Kolik miliard má stát investovat chytře?
#18 31. srpna
Ahoj a dobrý den,
právě dostáváte čerstvé vydání newsletteru o městech, kde se dobře žije, chodí pěšky a jezdí na kole.
Končí prázdniny a tak se téma nabízí samo: co mají společného moderní městská mobility, svoboda dětí a školní ulice? Jak spolu souvisí mamataxi, hluk kolem škol a kvalita života? Jak fungují školní ulice, které znají rodiče i děti ve Vídni, Bolzanu či Amsterdamu? A k čemu je to všechno dobré?
Vedle toho na vás čeká jako obvykle jedna proměna města, čtení o dvou miliardách na bezpečné cyklostezky, nový díl podcastu plus příběh posledního dne jednoho starosty. Pro inspiraci, pro motivaci, pro každodenní práci i třeba pro přípravu do voleb. Ty krajské jsou už pár týdnů, komunální za dva roky ;-)
Ať vás to baví
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s cyklodopravou poradit, nebo pro začátek uspořádat například přednášku, napište nám, rádi vám pomůžeme.
“Teď je čas vyrazit na cesty jinak”
Někdo má dvojitého ministra dopravy a průmyslu, který o sobě hrdě říká, že autem přejíždí i 855 metrů mezi budovami obou ministerstev, někdo zase premiéra, který používá kolo i na cestu do královského paláce a na kole dělá také mezinárodní diplomacii. Kdo myslíte, že už na jaře, po skončení první vlny koronavirové krize, požádal veřejně a výslovně všechny rodiče v zemi, aby se svými dětmi do škol vyrazili po svých nebo na kole, avšak pokud jen trochu mohou, tak “rozhodně bez auta”? A to stejné zopakoval i nyní před začátkem nového školního roku?
Ač je v Nizozemsku více kol než lidí (23 milionů vs 17 milionů) a do práce, na nákup, do školy či za přáteli se tu jezdí na kole v 50% všech případů, premiér Mark Rutte dobře věděl, proč svůj apel pronáší. Školy mohou být buď místem, kde se ráno hromadí auta, hluk, nervozita i rozespalé děti, a nebo místo, kam se děti i rodiče scházejí po svých nebo přijíždějí na kolech příjemně vyvětraní, bez ohledu na počasí.
Jak to ostatně vypadá ráno před vaší školou?
Že si děti, učitelé i rodiče zaslouží trochu jiný začátek dne, ví vyspělý svět už dávno. Že se dá ulice před školou zavřít, vyzkoušeli poprvé v 90. letech minulého století v italském Bolzanu.
Hlavní přínosy? “Více dětí chodí do škol po svých, před školou mají prostor na setkání, stejně tak i rodiče. Den začíná klidněji, nikde se nehrnou spěchající auta. To stejné i ve chvíli, kdy škola končí. Ostatně, rozdíl mezi dvacetiminutovým pasivním sezením a dvacetiminutovou aktivní chůzí je jasně znát i na činnosti mozku,” shrnuje analýza projektu metamorphosis.
Z jedné školy se fenomén školních ulic do dnešního dne rozšířilo nejen po celém jihotyrolském městě, nýbrž i po světě. Velmi aktivní je v zavádění školních ulic například Vídeň, kde zlepšování prostředí aktivně a osobně podporuje mj. místostarostka Birgit Hebein, první vlaštovky se díky aktivitám jednotlivých škol a rodičů objevují už i na okraji Prahy. Kdy si téma vezmou za své přímo starostky či primátoři, nemluvě o ministrovi školství?
Že nejde o žádné výstřelky, nýbrž trend, který má jako obvykle mezi městy své inovátory a early adopters, stejně jako ospalé přihlížející, dokládá přitom vedle apelu nizozemského premiéra i poslední video z Londýna. Tamní Traffic for London, městská organizace spravující veřejnou dopravu i klíčové komunikace na území metropole, pustila před pár dny do světa 30vteřinový spot s jasným vzkazem: Teď je čas vyrazit na cestu jinak. Aktivně.
Šanci ovlivnit, jak vypadá veřejný prostor před školami, máme každý z nás rodičů. První září a potom každý další den. Jak to bude vypadat u vás?
“Jak udusit vaše děti? Začněte tím, že máte co největší auto s co největší spotřebou. Vozidlo udržujte v co nejhorším technickém stavu. Po nastartování nechte motor běžet na volnoběh a otevřete zadní dveře, ať výfukové plyny naplní celou kabinu, pak je zavřete, čímž pro vás a vaše děti vznikne dokonalá plynová komora, a vyrazte.” Michal Vojtíšek, ČVUT
Zdroj: https://www.sancedetem.cz/cs/o-cem-se-mluvi/test-cvut-mamataxi-je-pro-deti-skodlive-3778.shtml
Pomozme dětem na vlastní nohy
O co všechno děti připravujeme, když je jako rodiče vozíme do škol autem, byť by mohly vyrazit samy na kole nebo pěšky s dalšími spolužáky? “Většina dětí zůstává ochuzena o návyk pravidelného pohybu venku, za každého počasí a často ve společnosti svých vrstevníků, i o zodpovědnost a pocit svobody ze samostatné cesty,” říká Honza Cindr z našeho spolku Kolem na kole, který stojí za projektem „Pomozme dětem na vlastní nohy!”. Do prvního ročníku, který podporuje také mladoboleslavský magistrát a Nadační fond ŠKODA AUTO, se zapojilo osm mladoboleslavských škol, kromě přednášek a aktivace cyklokoordinátorů míří do zapojených škol také materiální podpora v podobě nových stojanů a celkově vylepšeného zázemí na parkování kol.
V lodičkách? Na kole pohodlnější než pěšky
Pro všechny dámy, které by si neuměly představit, že by do školy nebo do práce vyrazily v civilním oblečení a na kole, má jednoduchý vzkaz Marianne Weinreich z Kodaně. “Jezděte na městském kole v nízkým nástupem, kabelku před sebe, a tempo podle sebe. Jde to, vždyť v lodičkách je to na kole pohodlnější než pěšky.”
Hluk z dopravy významně poškozuje zdraví
Když jsme dlouhodobě vystaveni hluku z dopravy, má to neblahý vliv na náš zdravotní stav. Rozsáhlý výzkum univerzity v Oxfordu, založený na datech o půl milionu lidí ze tří různých evropských databází, teď potvrdil výsledky dřívějších studií, které spojují hluk s obezitou. Jak v článku na izurnal.cz potvrdil lékař Miroslav Šuta, který se dlouhodobě věnuje vlivu prostředí na lidské zdraví, „žije Evropské unii asi 13 milionů lidí, kteří mají spánek narušený hlukem převážně z dopravy.”“
Zajímá vás, jak je to s hlukem ve vašem okolí? Hlukové mapy ze zatím posledního národního měření najdete na geoportálu ministerstva zdravotnictví.
Když se loučí starosta
Jak příklady táhnou, to si tu v newsletteru na příkladech ukazujeme celkem pravidelně. Ten dnešní je z nizozemského Utrechtu, jehož oblíbený starosta Jan van Zanen se přesouvá na novou pozici v Haagu. A jak vypadal jeho poslední den “v kanceláři”? Úředně, a na kole. Aby se rozloučil, postupně objel všech deset městských částí Utrechtu.
Že je potřeba ve městech napříč republikou intenzivně investovat do moderní, propojené infrastuktury pro lidi, co chodí pěšky či jezdí na kole, už si uvědomuje stále více lidí. Text z předminulého newsletteru o příslibu dvoumiliardové investice zaujal mj. týdeník Respekt, takže vyšel v rozšířené podobě i na jeho webu. Hlavní sdělení? Dvě miliardy korun mohou být dobrý začátek, obzvlášť pokud ho stát investuje jak do staveb, tak i do tzv. měkkých projektů jako jsou strategické plány, manuály a školení. Tím by vznikl stabilnější základ pro rozvoj skutečně moderní infrastruktury pro aktivní městskou mobilitu; vždyť jenom v letošním roce dostal státní fond dopravní infrastruktury o 20 miliard korun více (celkem 107 mld) a pro rok 2021 má do lepší dopravy lidí i zboží v České republice stát investovat dokonce 129 miliard korun. Je tedy na čase připomenout slova bývalého místostarosty Kodaně Mortena Kabella:
Proměny: Gerard Doustraat, Amsterdam
Kde stála celé dny zaparkovaná auta, korzují dnes lidé a kolem nich se komfortně proplétají další na kolech. Podobně jako celé Nizozemsko, i ulice Gerard Doustraat v amsterdamské čtvrti De Pijp prošla od 70. let minulého století výraznou proměnou. Místo plechu lidé, místo parkování život. Podobné snímky připomínají dvě věci:
i v Nizozemsku patřil až do 70. let automobil ke znakům bohatnutí a patřily mu ulice
města nejsou vytesána do kamene aneb Kde je vůle, dají se věci měnit.
Jak to vypadá s vůlí posunout město do 21. století u vás, ve vašem městě? A vědí to vaši radní, vaše starostka?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí.
Tomu všemu se věnuje náš nový podcast Urban Caast: první tři díly už můžete rovnou poslouchat všude, kde jste zvyklí hledat své oblíbené podcasty (Apple Podcasts, Overcast, Spotify, Google Podcasts apod.), případně jednoduše na webu
Co všechno jste mohli číst a vidět v předchozích vydáních?
Nestihli jste dřívější vydání našeho newsletteru, nebo se k některému chcete ještě vrátit?
Žádný problém.
Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Když budete hledat něco konkrétního, tak tady je pár tipů:
#17 zatímco v Londýně slavil bikesharing prvních deset let provozu a 93 milionů jízd, v Berouně teď díky Nadaci Tipsport začali; proč byli v Paříži najednou slyšet ptáci, plus proměna Blauwkapelseweg v Utrechtu
#16 o chytrém programu britské vlády na rozvoj cyklodopravy, 8 tipů, na co má dát pozor česká vláda, až bude chystat podobnou investici, plus proměna ulice ve Vídni
#15 průzkum proč chtějí Evropané i v budoucnu města bez aut, pohled do zákulisí Laboratoire Paříž a zakázaná reklama na elektrokolo
#14 speciální událost si zaslouží speciální vydání, tohle bylo věnováno novému dobrovolnickému projektu Na kole v každém věku, který dostal Českou republiku na mapu světového hnutí Cycling without age.
#13 detailní příběh jednoho evropského města, kde se radnice nebála rychle reagovat na krizi, reklamní spot na kolo, který po dvou týdnech atakoval hranici milionu shlédnutí a mezitím ho zakázali vysílat ve francouzské televizi, proměna jednoho náměstí v Boloni.
#12 další mimořádné vydání, tentokrát věnované Světovému dni kola. Proč ho vůbec OSN vyhlásila, plus tipy, k čemu ho využít ve vlastním městě či firmě, a to nejen 3. června, nýbrž po celý rok.
#11 tři hlasy z měst, která uchopila krizi kolem #covid19 jako příležitost, 10 tipů pro Forbes.cz, jak se města adaptují na novou éru, rozhovor s primátorem Bratislavy a video, které vás vezme na ranní jízdu do práce v Kodani
#10 jak ve skutečně chytrých městech přibývají desítky kilometrů nových stezek, proč Brusel zavádí centrum bez aut a co to znamená, když třicítka je nová padesátka
#9 mimořádné vydání k mimořádné příležitosti: nizozemský film Why we cycle byl na platformě vimeo na jeden den ke shlédnutí úplně zdarma. Kdo nestihl, má šanci kdykoliv dohnat; za 5 € si film půjčíte na 24 hodin. Rozhodně stojí za to
#8 jak na dopravě ušetřit, aby lidé i města nakonec vydělali, která města začala ubírat prostor autům a otevřela ulice lidem, co se chtěli pohybovat po svých, a co všechno dokázala kola udělat pro lidi v krizi kolem #covid19
#7 první reakce měst na koronavirus, všechny výhody a úspory, které do života získávají ti, co se po městě pohybují po svých, ať už pěšky, nebo na kole, video Osm nebo osmdesát a rozhovor, proč chytrá města zapojují do plánování děti
#6 jedno obyčejné ráno před školou v Amsterdamu, proč moudrá města zavádějí 30 km/h a jaký rozdíl dělají kola v kvalitě života
#5 jak Anne Hidalgo systematicky mění Paříž v cykloměsto, co udělal Ghent, že vyčistil vzduch ve městě plus jízda velvyslanců k rakouskému prezidentovi - samozřejmě na kole
#4 o síle příkladů, které táhnou, kdo všechno jezdí ve světě po městě na kole a jak se radní v Kodani před lety rozhodli investovat do cyklodopravy
#3 tři tipy na dobré knihy, jak jezdí do školy ve Finsku plus proměna jedné ulice v Amsterdamu
#2 proměna Vídně, rozhovor s architektem Okamurou i povídání o tom, jakou sílu má představivost
#1 video z Delft: krásná ukázka toho, jak může vypadat místo k žití ve 21. století, když se namísto kolem aut začne plánování točit kolem lidí
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.