Večer Londýn, ráno Praha: dočkáme se i doma investic do moderní aktivní mobility?
📣 Kolem na kole #16 I V Británii schválila vláda program za 2 miliardy liber. O pár hodin později se objevily zprávy, že i česká vláda hodlá do městské mobility výrazně investovat. Na co dát pozor?
#16 28. července
Ahoj a dobrý den,
někdy se v řádu dní dají do pohybu věci, které vypadaly jako nehybné měsíce a roky. Uplynulé týdny jich přinesly hned několik. S čerstvým vydáním našeho newsletteru budete zase v obraze, stejně jako s předchozími patnácti.
Tak například se zdá, že ohlušující ticho ozývající se z českých luhů a hájů na téma aktivní městská mobilita - které se světem šířilo ruku v ruce s pandemií #covid19 - by mohlo skončit. Nevěříte?
V pondělí večer představila britská vláda ukázkovou vizi svých investic do lepší městské mobility za 2 miliardy liber. Detailní plán, chytře rozdělený na investice do tvrdých (rozuměj asfaltových) i měkkých (lidských a strukturálních) opatření. Svět aplaudoval.
O pár hodin později, v úterý ráno, prosákly díky Deníku N a serveru zdopravy.cz zprávy o podobných záměrech i z českého ministerstva pro místní rozvoj. Detaily se teprve rodí, každopádně se tomu dnes také budeme věnovat.
Dojde i na další reportáž z Paříže, úspěšné fungování nextbiku v Mladé Boleslavi, rozdíly mezi barvou a skutečnou moderní infrastrukturou pro cyklodopravu nebo vzory, které má smysl si ukazovat.
Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
https://kolemnakole.substack.com
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s proměnou dopravy poradit, nebo pro začátek uspořádat například přednášku, napište nám, rádi vám pomůžeme.
Ještě než se začtete
Pro vás věrné speciální novinka: nultý díl zbrusu nového podcastu o městské mobilitě, který se rovnou dostal do světa
“Barva není infrastruktura, investice půjdou jen do skutečně bezpečných cyklostezek”
Jeden z podstatných vzkazů, kterým britská vláda uvedla do světa nový program na podporu aktivní městské mobility, kterým mimo jiné reaguje na zkušenosti z koronavirové krize, pokračující epidemii obezity a také prosté poznání z Nizozemska či Kodaně, že města, kde se dá dobře pohybovat pěšky či na kole jsou zkrátka lepším místem pro život pro všechny. V programu se zavázala investovat do lepších podmínek pro lidi, co se po městech pohybují po svých, nebo jezdí na kolech, celkem dvě miliardy liber (cca 58 miliard korun), a to v širokém spektru aktivit. Program nazvala jednoznačně: Měníme rychlost.
A motto? “Investujeme do infrastruktury a podmínek pro lidi, kteří by na kolech rádi jezdili, avšak dnešní ulice je od toho odrazují. Jde nám o to umožnit bezpečné přesuny na kole milionům dalších. Nemá smysl soustředit se na ty, kteří si do ulic na kole věří už dnes, je potřeba jít dál.”
Co ve srovnání s programy jiných zemí, regionů či měst vyniká, je komplexní záběr, jasná vize a také osobní nasazení šéfa britské vlády Borise Johnsona.
Že to nejde?
Že se to nevejde?
Že by na to doplatila auta?
Všechny obvyklé výmluvy, které se - s výjimkou Nizozemska a Kodaně - stále ještě objevují na mnoha místech světa. Britský program je sice vnímá jako současnou realitu, avšak nic, co by ho mělo omezovat, vést k nesmyslným kompromisům nebo snad dokonce k nasazování zastaralých řešení, která v moderních městech nemají co dělat.
Měníme rychlost: co to přesně znamená?
Program Měníme rychlost počítá mimo jiné s:
cyklodopravou a pěší chůzí jako preferovaným způsobem přesunu lidí a zboží ve městech
investicemi výhradně do bezpečné, oddělené infrastruktury, kde se nemísí auta s lidmi na kolech, ani lidé, co jdou po svých s těmi, kteří jedou na kolech (výjimkou jsou tzv. nizozemské cykloulice)
tisíci nových bezpečných cyklostezek podle zkušeností a aktuálních designových trendů z Nizozemska a Kodaně
novým týmem zaměřeným na aktivní mobilitu, který bude městům pomáhat a zároveň dohlížet na to, aby vznikaly jen na budoucnost orientované projekty
podporou na pořízení elektrokol (detaily se ještě ladí, inspirací jsou aktivity z Itálie, Francie či Nizozemska)
napojením na praktické lékaře, kteří budou moci pohyb na kole předepsat v rámci prevence či léčby civilizačních chorob jako je obezita či cukrovka druhého typu (jejichž léčba stojí Velkou Británii ročně desítky miliard liber)
kurzy jízdy na kole pro děti i dospělé
proměnou prvních kandidátských měst na zóny s nulovými emisemi, kam budou mít povolený vjezd jen elektroauta a lidé na (elektro)kolech či jdoucí pěšky
vouchery na opravu staršího kola v hodnotě 50 liber (prvních 50 000 voucherů se už online distribuuje)
změnou dopravních předpis tak, aby respektovaly hierarchii ohrožení účastníků silničního provozu a chránily ty, co jsou po svých, nebo na kole
změnou norem, podle kterých se dosud stavby cyklostezek a zavádění cykloopatření ve městech řídily, tak, aby zohledňovaly všechny moderní poznatky ze zemí, kde denně kolo používají ke svým cestám do práce, do školy, za přáteli či a nákup miliony lidí všech generací
“Vždycky jsem věděl, že tu žijí miliony dalších lidí, kteří chtějí jezdit na kolech, pokud by k tomu měly vytvořené bezpečné podmínky. Uplynulé čtyři měsíce [krize kolem koronaviru] to jenom potvrdily. Cyklodoprava je skvělá v tom, že když se rozhodnete použít pro svou cestu kolo, je to dobré nejen pro vás. Nedělá to štastně jenom vás. Nedělá to zdravější jenom vás. Pomáhá to také milionům dalších kolem vás, bez ohledu na to, zda rovněž sedli na kolo, nebo ne. Znamená to méně špinavého vzduchu, méně hluku pro všechny. Znamená to lepší prosperitu pro místní obchodníky. V konečném důsledku to znamená, že až budete čekat v autě na semaforech, můžete jich mít před sebou méně než dnes,” prohlásil při představování programu britský premiér Boris Johnson, který se po městě na kole pohybuje už dlouhé roky.
Kde se ve Velké Británii vůbec vzal tým, který během několika málo měsíců - první zmínka, že nastává zlatý věk cyklodopravy, padla začátkem května - dokázal dát dohromady kompletní strategickou strategickou strukturu, vládní program i první verzi designového manuálu? Je to dílo malého týmu kolem Andrewa Gilligana, bývalého novináře zaměřeného na moderní trendy v městské mobilitě, jehož Johnson už loni zapojil do práce svého kabinetu a systematicky jeho poznatků využíval k nastolování agendy.
V době koronavirové krize tak Londýn i další britská města dokázala poměrně flexibilně reagovat, přerozdělovat veřejný prostor od aut k lidem, co jdou pěšky, či jedou na kole a držet se tak v pomyslné první lize měst - inovátorů jako je Berlín, Milán, Tirana či Paříž. Kdo čte náš newsletter dlouhodobě, ví, jak krize ukázala rozdíly v připravenosti měst - a jaké to bude mít důsledky i pro jejich budoucí prosperitu.
Dvoumiliardová investice na obzoru také v Čechách?
Zatímco svět se k moderní městské mobilitě přibližuje už léta a čtenáři našeho newsletteru mají díky předchozím vydáním dobrý přehled, z českých luhů a hájů se ozývalo ohlušující ticho i v době jarní koronavirové krize. Výjimkou byly jen kroky bikesharingových společností Rekola a Nextbike, které dávaly svá kola lidem k dispozici buď zcela zdarma, nebo za stejnou cenu na dvojnásobnou dobu. Pár hodin po oznámení britského plánu však v úterý prosákly zajímavé zprávy z ministerstva pro místní rozvoj: vláda zcela vážně se uvažuje o tom, že by také do moderní městské mobility také investovala, a sice 2 miliardy korun z evropských fondů. Detaily se teprve rodí, pracovní materiál počítá primárně s investicemi do cyklostezek.
8 tipů, na co by měla vláda myslet
Na co by měla vláda, potažmo lidé na ministerstvo pro místní rozvoj myslet, míní-li to s plány na lepší městskou mobilitu vážně? Ze zkušenosti nabízím 8 klíčových bodů:
soustředit se na města a bezpečný pohyb lidí v nich, tam je největší potenciál snížit hlukové, emisní i prostorové zatížení a zvýšit kvalitu života. Zároveň je to v souladu se strategií Evropské komise na další období a tzv. Green Deal
dát jasný signál, že se i v Česku začíná doprava točit kolem lidí, nikoliv kolem plechu, a že chytrá země i města umožňují zvolit adekvátní způsob dopravy dle situace
zaměřit investice na parkování a stezky pro lidi na kolech výhradně v designu moderních trendů z Nizozemska a Kodaně, nikoliv na X let staré projekty vytažené ze šuplíku, které někdo nakreslil podle přežitých pouček z roku 1964
umožnit postavit multidisciplinární tým, který nebude řešit politiku, nýbrž nejlepší podmínky pro mobilitu lidí všech věkových skupin
kromě nových cyklostezek ve městech a mezi přilehlými obcemi podpořit investice také do zklidňování dopravy ve městech v duchu Stockholmské dohody (30 km/h) a přerozdělování veřejného prostoru ve prospěch lidí, kteří se pohybují pěšky
investovat nejen do rychlých stavebních prací, nýbrž minimálně stejnou měrou do vize, strategické koncepce, workshopů, studií a manuálů, podle nichž budou moci ministerstva, regiony i města dál moderně fungovat a posouvat veřejný prostor do 21. století
nastartovat pilotní program na podporu pořízení elektrokol, a to výhradně elektrokol městských
propojit investice do infrastruktury s širokou podporou tzv. měkkých programů jako jsou Pomozme dětem na vlastní nohy, filmové festivaly zaměřené na mětskou mobilitu, školní ulice, Na kole v každém věku, vzdělávání skrz designové masterclasses v Nizozemsku či Kodani a podobně
Respekt v Paříži: Jde to!
Vidět na vlastní oči, co to znamená, když se město proměňuje a otevírá pro lidi, vyrazil do Paříže reportér týdeníku Respekt Jiří Nádoba.
Jeho dojmy z metropole, kterou už přes šest let vede starostka Anne Hidalgo a její tým?
Kromě reportáže pořídil Jiří Nádoba také rozhovor s náměstkem starostky Hermanem Sanchesem Ruivou: “Nechceme upírat auto těm, kdo ho potřebují. Ale hodně Pařížanů dál používá auto, jako kdyby to byla norma – i když mají jiné možnosti. To bychom rádi změnili: aby ubylo těch jízd, kdy existuje alternativa. Také je třeba snížit počet aut, která městem jen projíždějí. Je zkrátka třeba přijmout fakt, že automobilová doprava už není priorita.”
Celé téma doplnila anketa pár lidí z oboru městské mobility, bylo mi ctí přispět také pár řádky.
Nextbike v Boleslavi: prvních 25 000 jízd
Když střídal letos v květnu Nextbike v Mladé Boleslavi růžová Rekola, panovala místy nejistota, jak se nový provozovatel sdílených kol ve městě automobilů rozjede. Po dvou měsících mluví čísla jasně: bezmála 3500 uživatelů, prvních 25 000 jízd a velká obliba elektrokol, která do flotily přibyla teprve nedávno. Letos mohou bikesharing lidé používat pro své cesty v Mladé Boleslavi, přilehlých Kosmonosích i Řepově. Zájem projevilo také nedaleké Mnichovo Hradiště, o rozjezdu se zatím jedná.
Další starosta, co přesedl na elektrokolo
O tom, jak slova táhnou, a příklady přitahují, tady v newsletteru bývá řeč pravidelně, naposledy v minulém vydání v podobě nizozemské královny Máximy. Před pár dny, doslova v předvečer prezentace vizionářského programu britské vlády nazvaného Měníme rychlost, přibyl další výrazný vzor moderní městské mobility: na elektrokolo, konkrétně na elektrickou skládačku legendární značky Brompton, přesedl starosta Londýna Sadiq Khan, a to u příležitosti prvního on-line kursu pro všechny, kteří by s jízdou na kole v Londýně chtěli začít. Za Khanovy éry se podmínky pro bezpečnou jízdu lidí na kole v ulicích Londýna výrazně zlepšily, dnes už na kolo bez rozmyšlení sedají i bankéři z finanční čtvrti. Důvod je jako vždy prozaický: na kole je to nejrychlejší, nejkomfortnější, a zároveň nejzábavnější způsob, jak se ve městě dostat z bodu A do bodu B. V Praze to takhle (bez motoru) provozuje například můj dávný kolega a dnes viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Proměny: Vídeň
To, že Vídni už nepřetržitě od roku 2010 patří označení Město s nejvyšší kvalitou života na světě v žebříčku společnosti Mercer, je mimo jiné zásluha i neustálého zlepšování veřejného prostoru. Místostarostka Birgit Hebein k tomu za poslední rok přidala zvýšený důraz na otevírání ulic lidem, co jdou po městě po svých či jedou na kole. “Kromě toho, že vznikají místa příjemná k zastavení či trávení volného času, tím město zklidňujeme, ochlazujeme a celkově snižujeme naší uhlíkovou stopu,” prohlásila při představování jedné z aktuálních proměn ulic Vídně. Také vás napadá, že by to takhle mohly mít před svou školou i vaše děti? A dali jste to už vaší starostce či primátorovi vědět?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí.
Tomu všemu se bude věnovat i náš nový podcast Urban Caast: nultý díl už můžete rovnou poslouchat.
Co všechno jste mohli číst a vidět v předchozích vydáních?
Nestihli jste dřívější vydání našeho newsletteru, nebo se k některému chcete ještě vrátit?
Žádný problém.
Kompletní archiv všech vydání máte k dispozici 24 hodin denně. Když budete hledat něco konkrétního, tak tady je pár tipů:
#15 průzkum proč chtějí Evropané i v budoucnu města bez aut, pohled do zákulisí Laboratoire Paříž a zakázaná reklama na elektrokolo
#14 speciální událost si zaslouží speciální vydání, tohle bylo věnováno novému dobrovolnickému projektu Na kole v každém věku, který dostal Českou republiku na mapu světového hnutí Cycling without age.
#13 detailní příběh jednoho evropského města, kde se radnice nebála rychle reagovat na krizi, reklamní spot na kolo, který po dvou týdnech atakoval hranici milionu shlédnutí a mezitím ho zakázali vysílat ve francouzské televizi, proměna jednoho náměstí v Boloni.
#12 další mimořádné vydání, tentokrát věnované Světovému dni kola. Proč ho vůbec OSN vyhlásila, plus tipy, k čemu ho využít ve vlastním městě či firmě, a to nejen 3. června, nýbrž po celý rok.
#11 tři hlasy z měst, která uchopila krizi kolem #covid19 jako příležitost, 10 tipů pro Forbes.cz, jak se města adaptují na novou éru, rozhovor s primátorem Bratislavy a video, které vás vezme na ranní jízdu do práce v Kodani
#10 jak ve skutečně chytrých městech přibývají desítky kilometrů nových stezek, proč Brusel zavádí centrum bez aut a co to znamená, když třicítka je nová padesátka
#9 mimořádné vydání k mimořádné příležitosti: nizozemský film Why we cyclebyl na platformě vimeo na jeden den ke shlédnutí úplně zdarma. Kdo nestihl, má šanci kdykoliv dohnat; za 5 € si film půjčíte na 24 hodin. Rozhodně stojí za to
#8 jak na dopravě ušetřit, aby lidé i města nakonec vydělali, která města začala ubírat prostor autům a otevřela ulice lidem, co se chtěli pohybovat po svých, a co všechno dokázala kola udělat pro lidi v krizi kolem #covid19
#7 první reakce měst na koronavirus, všechny výhody a úspory, které do života získávají ti, co se po městě pohybují po svých, ať už pěšky, nebo na kole, video Osm nebo osmdesát a rozhovor, proč chytrá města zapojují do plánování děti
#6 jedno obyčejné ráno před školou v Amsterdamu, proč moudrá města zavádějí 30 km/h a jaký rozdíl dělají kola v kvalitě života
#5 jak Anne Hidalgo systematicky mění Paříž v cykloměsto, co udělal Ghent, že vyčistil vzduch ve městě plus jízda velvyslanců k rakouskému prezidentovi - samozřejmě na kole
#4 o síle příkladů, které táhnou, kdo všechno jezdí ve světě po městě na kole a jak se radní v Kodani před lety rozhodli investovat do cyklodopravy
#3 tři tipy na dobré knihy, jak jezdí do školy ve Finsku plus proměna jedné ulice v Amsterdamu
#2 proměna Vídně, rozhovor s architektem Okamurou i povídání o tom, jakou sílu má představivost
#1 video z Delft: krásná ukázka toho, jak může vypadat místo k žití ve 21. století, když se namísto kolem aut začne plánování točit kolem lidí
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.