“Holanďani jezdili na kolech vždycky” aneb Jak to bylo doopravdy
📽 Mimořádné vydání Kolem na kole #33 | Nový film o tom, jak se nizozemská města proměnila z veřejného skladiště aut v místa, kde se jezdí dobře na kole lidem od 8 do 80 let | Nyní zdarma
#33 21. května
Pěkný den a ahoj,
Říkáte si, co se stalo, že už je tu další vydání vašeho oblíbeného newsletteru o moderní městské mobilitě? Že by byl důvod slavit, jak vláda napsala do plánu obnovy rovnou 16 miliard korun a zdvojnásobila tak náš poslední návrh? Nebo že by se obě opoziční politické formace - SPOLU a STAN+Piráti - předháněly v tom, kdo moderní městskou mobilitu lépe uchopí ve svých programech pro podzimní volby? Opak je (zatím) bohužel pravdou. Zato pro vás máme speciální nabídku: nový dokumentární film o tom, jak proměnu své mobility dokázali zařídit v Nizozemsku.
I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
P.S. Chcete newsletter podpořit a stát se naším partnerem? Ozvěte se nám.
P.P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
🎟 Together we cycle
Když se zeptáte lidí v Nizozemsku, jak je možné, že tak často a automaticky používají kolo pro své každodenní potřeby, většinou jen pokrčí rameny a řeknou něco ve stylu “Vždyť je to normální”.
Když se podobná debata rozproudí jinde, ať už v Česku nebo jinde po světě, většinou velmi rychle začne padat jeden ze tří klasických protiargumentů:
“No jo, ale Nizozemsko je placaté, my máme kopce.”
”No jo, ale tam jezdili na kolech vždycky.”
”No jo, ale u nás padá sníh a prší.”
případně ještě
“No jo, ale u nás na kola nemáme místo, už se na silnici/ulici nevejdou”
Kdo sleduje náš newsletter, případně podcast Urban Caast, už ví, že to jsou oblíbené mýty a pověry bez reálného podkladu a na všechny existuje vysvětlení, které je vyvrací.
Kdo viděl černobílé fotky ulic kteréhokoliv nizozemského města z padesátých a šedesátých let už ví, jak byly přeplněné auty a nápadně tak připomínaly dnešní ulice měst v Česku.
Na světě je teď nový film, který tyhle pověry i proměny plasticky ukazuje. Jmenuje se Together we cycle a zatím není ve veřejné distribuci.
Vy, čtenářky a čtenáři našeho newsletteru, máte ovšem nyní možnost ho shlédnout, a to dokonce zdarma!
Dvě možnosti
registrovat se na Bicycle film festival a pustit si film zdarma díky sponzorství značky Gazelle kdykoliv ode dneška do 31. května. Cesta ke vstupence.
nebo využít nabídky sdružení Pyöräliitto, které aktivní mobilitu propaguje ve Finsku, a pustit si film Why we cycle zdarma v rámci jejich webináře ve středu 26. května od 19 hodin středoevropského času (pozor, Finsko je o hodinu napřed). Podporuje nizozemská ambasáda ve Finsku a společnost Rambøll. Cesta ke vstupence.
Na obě akce platí volný přístup pro registrované z celkého světa, netřeba VPN ani předstírat, že umíte plynně finsky. A film Together we cycle za to rozhodně stojí.
Why we cycle
Když už budete naladění na moderní městskou mobilitu ve filmu, můžete rovnou pokračovat na film Why we cycle. Od stejných tvůrců, jiný pohled na totéž téma. Co všechno kola přinášeji do života lidí v Nizozemsku, jak místní děti a teenageři patří k nejšťastnějším na světě (spoiler: svobodu pohybu žádné mamataxi nezařídí) a proč to celé funguje. Najdete na portálu vimeo on demand, stojí pár eur a pustit si můžete kdykoliv. Teď už dokonce i s českými titulky.
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.
📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.