#20 20. září
Ahoj a dobrý den,
také si říkáte, co všechno nám ještě magický rok 2020 přinese? Tedy, kromě druhé vlny? Teď uprostřed Evropského týdne mobility každopádně jubilejní 20. vydání newsletteru o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 88 let.
Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát.
I proto bude dnešní speciál krátký. Je potřeba si užít času venku, dokud to jde ;-)
Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit.
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
P.P.S. A pokud chcete, aby i vaše město bylo na budoucnost připraveno lépe než dosud, napište nám, sladíme termíny a pomůžeme.
“Když už musíte jet, tak na kole”
To hlavní hned na začátek - stejně jako při jarní vlně #covid19 platí: "Když už musíte jet po městě, tak na kole”. Kdo chce, může se vrátit k březnovému newsletteru #7.
Důvod?
Ať už dánské ministerstvo dopravy, německá ministerstva zdravotnictví i práce a sociálních věcí, berlínská radnice, nebo TV stanice ORF ve Vídni, všichni apelují na lidi, aby použili kolo, protože:
vyhnou se rizikovým místům s vyšší koncentrací lídí
snadněji si udrží odstup od ostatních
zároveň se dál dokáží po městě pohybovat i na delší vzdálenosti, které by pěšky nezvládli, nebo by je cesta zdržovala
v MHD - ať už je to metro, tramvaj, autobus, nebo třeba trolejbus - uvolní místo těm, kteří ji skutečně potřebují a po svých nemohou
na rozdíl od sednutí do auta udělají jízdou na kole i něco pro sebe, své tělo i mysl, protože se aktivně pohybuj na čerstvém vzduchu
zároveň tím, že použijí kolo namísto auta, snižují riziko havárie, která by si vyžadovala zásah sanitky a lékaře ve chvíli, kdy se celé zdravotnictví soustředí na pandemii koronaviru. Každý den totiž na světě v autě zemře 3 700 lidí.
Že v jednoduchosti je síla potom vystihl japonský kreslíř Eisuke Tachiwaka alias @_NOSIGNER. Co si pro nejbližší dny ve vlastním zájmu vyberete: kolo, nebo Beatles?
Švejkovat, nebo lapit příležitost?
Co to s městem dokáže udělat, když dá lidem možnost jezdit místo autem na kole, nebo jít pěšky? Ať vás krátké video z Utrechtu také naladí.
Evropa hodlá do aktivní a čisté mobility investovat v příštích letech miliardy eur a členské země, regiony i města mají možnost: buď budou brblat a švejkovat, nebo to uchopí jako příležitost. Právě na silnicích vzniká 71% všech skleníkových plynů, které doprava vyprodukuje. Postavit infrastrukturu pro lepší chození pěšky a přesuny po městě na kolech a elektrokolech přitom bude ve srovnání se silnicemi, dálnicemi a obřími parkovacími domy vždycky stát řádově nejméně peněz.
Jak chytře se k tomu postaví vaše město, váš region? Koneckonců, první volby, kde to může ovlivnit každý z nás, jsou už začátkem října.
V každém městě může být příjemné žít a pohybovat se jako v Utrechtu.
Jasný signál z Valdštejnské zahrady
Jasný signál, že si nutnost změny uvědomuje, vyslal hned první den Evropského týdne mobility předseda Senátu Miloš Vystrčil, když jako druhý nejvyšší ústavní činitel země přijal ve Valdštejnské zahradě zástupkyně a zástupce iniciativy CityChangers.
“Chci všem z vás, kteří přispívají k tomu, že se začínáme nejen ve městech pohybovat trochu jiným způsobem, než je dnes zvykem, poděkovat. Čistota životního prostředí je pro kulturu a kvalitu života ve městech skutečně zásadní. Přiznám se, že nejvíce preferuji městskou mobilitu, která spoléhá na vlastní nohy.”
Mezi CityChangers patří i náš mladoboleslavský spolek Kolem na kole, a to hned se dvěma projekty: Pomozme dětem na vlastní nohy a Na kole v každém věku. Jaká je pravděpodobnost, že se - třeba i díky osobnosti Miloše Vystrčila - posune do 21. století myšlení jeho stranického kolegy a primátora Boleslavi? Ten na jaře ze dne na den zrušil MHD i bikesharing, na dlouhé týdny sebral lidem možnost pohybovat se po městě chytře a dodnes všem radí, ať raději jezdí autem, nebo si vezmou taxi. Zachytí teď signál z Valdštejnské zahrady?
Výběr toho nejlepšího
Dnešní speciál je mimo jiné příležitostí ohlédnout se za prvními 19 vydáními newsletteru. Co vás nejvíc bavilo číst, které souvislosti jste tu pro sebe našli, na co vás newsletter Kolem na kole dokázal včas připravit?
Co třeba:
Proč je třicítka nová padesátka?
Více místa pro lidi aneb Jak chytrá města reagují na #covid19
Laboratoire de Paris pokračuje, proměny sleduje celý svět
“Za tři miliony eur bychom mohli postavit jeden středně velký parkovací dům pro 300 aut, nebo teď dát příspěvěk až 18 tisícům občanů na to, aby si pořídili nové kolo. Naše volba je jasná: startujeme program na podporu cyklodopravy!”
Místostarosta Lisabonu Miguel Gaspar v červnovém newsletteru č. 13
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.