Výzva, ke které se nikdo neměl
📣 Kolem na kole #21 | Kolik od jara investovalo do cyklostezek Finsko a co chce místo toho postavit česká vláda? | Přidáte se? 5 doporučení na cesty po městě | Vyjezdi Prymulu z hlavy | Proměny: Vídeň
#21 19. října
Ahoj a dobrý den,
právě dostáváte čerstvé vydání newsletteru o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 88 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit.
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s proměnou dopravy poradit, nebo pro začátek uspořádat například přednášku - umíme i virtuální - napište nám, sladíme termíny.
Výzva, ke které se nikdo neměl
Viděli jsme to ve světě na jaře, vidíme to i teď - jednoduchá doporučení pro všechny, kteří se i v těchto dnech potřebují pohybovat po městě. Jak si jednoduše udržovat zdravou mysl a zlepšovat imunitu, proč zvážit, zda by to šlo i jinak než autem. “Když už musíte, prosím pěšky, nebo na kole,” apeloval nizozemský premiér Mark Rutte, podobně jako ministerstva v Dánsku, Německu, Itálii i dalších zemích. Kromě toho samozřejmě vlády i radnice mohutně investovaly do nových cyklostezek a chodníků, aby se lidé mohli po městě pohybovat bez aut, bezpečně a zároveň aktivně.
U nás? Jen ticho. Což vy, kdo čtete náš newsletter a posloucháte náš podcast, už dobře víte.
A tak jsme jednoduchou infografiku vytvořili sami. Pro sebe, pro vás, pro vaše přátele, sousedy, kolegyně, známé i neznámé.
Společně máme šanci dostat jí na každou radnici, do každé firmy i domácnosti. Je to pět jednoduchých kroků, se kterými můžete začít. Pomůžete? Klidně si k tomu nejdříve pusťte speciální vydání našeho podcastu:
Další země dá miliardy na to, aby ulevila ulicím a více lidí mohlo po městě na kole a po svých
Irsko je další v řadě zemí, které i v reakci na koronavirovou krizi přehodnocují priority, podle kterých investují do dopravních staveb. Pro rok 2021 počítá irský rozpočet s částkou 360 milionů eur (bezmála 10 miliard korun) na výstavbu bezpečných, oddělených cyklostezek v nejnovějším designu z Nizozemska a Kodaně. “Počítáme předběžně s dvěma stovkami projektů,” konstatoval irský minister životního prostředí, klimatu, komunikace a dopravy Eamon Ryan. Investice budou mít jasnou prioritu: umožnit lidem, aby mohli po městech více jezdit na kole a chodit pěšky. Počítá se také s novým plánem Bezpečně do škol, který má v celé zemi výrazně usnadnit dětem i učitelům cestu do škol pěšky, nebo na kole. “Veškeré stezky musejí plnit dopravní funkci, nikoliv jen rekreační a turistickou,” doplnil ministr a zároveň vyzval všechny starostky a primátory, aby se nebáli přicházet s ambiciózními projekty. Irská vláda počítá s tím, že náměty musejí vycházet ze znalosti lokálních podmínek, na státní rozpočet naopak bere povinnost tyto investice hradit. Ve fázi projednávání je potom ještě výraznější proměna irských priorit: 10% každoročního rozpočtu na dopravu fixně do cyklostezek, dalších 10% do lepších podmínek pro chození pěšky. V zemi, kde podobně jako na řadě jiných míst v Evropě dosud dominovaly investice do asfaltu pro auta, to bude znamenat radikální obrátku. Důvod je přitom prozaický: Irsko si uvědomuje, že pokud chce férově dostát svým vlastním závazkům z Pařížské dohody o snižování emisí skleníkových plynů, bez výrazného nárůstu počtu lidí, kteří místo autem vyrazí po městě rádi na kole či pěšky, se nepohne.
“Obyčejné šlapací kolo udělalo pro samostatnost dětí víc než cokoliv jiného na světě.” 15 vteřin samostatnosti na videu 🎥👇🏻
Česko 2020: Místo cyklostezek budou šatny?
Zatímco evropské země jen od jara investovaly do nových cyklostezek a přerozdělení uličního prostoru jednu miliardu eur (27 miliard korun) a dál do přechodu k chytřejší městské mobilitě mohutně investují, v Česku je v ohrožení i první plánovaná vlaštovka: dvě miliardy korun, které měly v nejbližší době z evropských fondů putovat na výstavbu cyklostezek, podle posledních zpráv nakonec stát hodlá utratit za výstavbu kabin pro sportovce.
“Tento návrh vzešel podle zprávy z Ministerstva financí a Národní sportovní agentury,” uvádí ve své zprávě nevládní organizace Partnerství pro městskou mobilitu, který se tématu také dlouhodobě věnuje. Evropská komise přitom jednoznačně definovala, že prostředky z krizového fondu ReactEU smějí členské země použít na investice, které pomohou ke splnění klimatických cílů.
Další zasedání výboru, který o zářezu cyklostezek a přemístění financí na šatny pro sportovce v malých obcích rozhoduje - že by kupování voličů prostřednictvím Národní sportovní agentury? - má proběhnout v pátek 23. října. Pokud s tímto krokem nesouhlasíte, můžete se mj. připojit k protestu Partnerství pro městskou mobilitu.
Evropa Česku ujíždí a mění se ve velmoc
Současný český návrh ostře kontrastuje s vývojem v Evropě - ve stovkách měst vznikly nové bezpečné cyklostezky, pruhy pro auta nebo na parkování se proměňovaly v prostor pro lidi, co jdou po svých nebo jedou na kole. Vy, kdo čtete náš newsletter dlouhodobě, ty příběhy dobře znáte: ať už to byla Paříž, Lisabon, nebo třeba Berlín s Milánem.
Teď, s odstupem pár měsíců, máme pohromadě první souhrnná čísla a Česko v nich extrémně zaostává: Finsko od jara zvýšilo své výdaje do cyklodopravy o bezmála 8 euro na každého občana, Itálie o pět euro a Francie téměř také. Česko? Nula. Světové ekonomické fórum svůj souhrnný report nazvalo jednoduše: Pandemii vyjezdit: jak covid 19 proměnil Evropu v cyklistickou velmoc.
Britská veřejnoprávní BBC také měla jednoduchou volbu titulku, když ve velké reportáži popisovala rozmach cyklodopravy a změnu myšlení na stovkách radnic i desítkách ministerstev napříč Evropou: Jak pandemie odstartovala cyklistickou revoluci v Evropě
“Dnes už si i velmi bohaté země jako Švýcarsko uvědomují, že nechat lidi závislé jen na dojíždění autem je velmi drahé pro všechny, jak pro lidi tak pro město”
Jak přemýšlet o tom, co dokázali v Nizozemsku a Kodani, proč na tom samém usilovně pracují v Paříži a kdy se dočkáme prvních příkladů i mezi Aší a Jablunkovem. I o tom byla řeč v Urban Caastu #4: Uber, přidej, zpomal, zrychli
Vyjezdi Prymulu z hlavy
Recese? Název by k tomu možná sváděl, ve skutečnosti je to přitom seriózní a smysluplná akce: český startup s jednoduchým názvem Kolofix teď za vámi přijede a opraví vaše kolo zdarma, jen za cenu spotřebovaného materiálu. Důvod? “Jsme cykloservis fungující v celé republice a tak jsme se rozhodli přispět k fyzickému a psychickému zdraví našich občanů tím, co umíme nejlépe. Veškeré naše servisní práce a doprava budou teď po dobu vyhlášeného zákazu sportu uvnitř zdarma pro všechny, kteří mají chuť sednout na kolo a vyrazit. Chceme aspoň takto pomoct v této šílené době a myslíme si, že na porouchaném a vrzajícím kole stres ani Prymulu z hlavy nedostanete,” říká Pavel Čábelický, který za Kolofixem stojí. Akce platí do neděle 25. října, objednat si servis můžete jednoduše na webu, v aplikaci, nebo na telefonu.
Proměny: Währinger Straße, Vídeň
“Nejlepší bylo začít před 20 lety. Druhý nejlepší moment začít je dnes.” Tohle známé přísloví platí také pro dopravu a naše ulice. Díky tomu, že radnice 18. okrsku ve Vídni měla před třemi lety odvahu sáhnout na jedno (slovy jedno) parkovací místo pro auta, na jeho místě vybudovat moderní záhon a zasadit mladý stromek a další rostliny, mohou se dnes všichni ve Währinger Straße těšit ze zelené oázy. Každým rokem bude stín a mikroklima, které díky ní vzniká, větší a příjemnější. Kolik takových míst máte ve své ulici, ve své čtvrti, ve svém městě? A kdy začnete usilovat o jejich proměnu? Dnes? Nebo až za dvacet let?
(mimochodem, parádní akci nazvanou Sázíme budoucnost rozjela Nadace Tipsport ve spolupráci s Nadací Partnerství a MŽP; to je příležitost pro všechny aktivní ;-)
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.