O peníze jde až v první řadě

📮Kolem na kole #26 | Když sníh ukáže, kolik místa je v ulicích | Nové peníze na cyklodopravu: ČR nula, Německo 18 miliard | Urban Caast s hostem: Když se řekne Město

#26 27. ledna

Ahoj a dobrý den, právě čtete první vydání našeho newsletteru v roce 2021. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také  díky novému podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.

P.S. Chcete vydávání newsletteru podpořit a stát se po boku Nadačního fondu ŠKODA AUTO také naším partnerem? Napište nám.

P.P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte: 


“Velká část z nás si myslí, že když řídí auto, rozumí dopravě. Jenže doprava je komplexní, složité téma. Doprava je totiž mnohem víc než silnice. Proto se na řešeních v dobrých městech podílejí široké týmy expertů z mnoha různých oborů. A diskutují, hledají varianty, poměřují výhody a nevýhody celých konceptů i jednotlivých detailů. Také diskuse s nejrůznějšími skupinami uživatelů daného místa jsou ohromně důležitou součástí celé práce na dobrém městě.”

Podcast: dvě nadčasové epizody

Kdo sleduje náš Urban Caast, podcast o moderní městské mobilitě, ví, že u nás najde nadčasové díly, ke kterým se můžete vracet. Tak jako ty dva nejčerstvější: do jubilejní 10. epizody jsme pozvali na rozhovor pozvali urban designéra Vojtěcha Benedikta a soudě podle ohlasů, které jsme nás posílali, to byla trefa. O čem byla v dílu, který najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích nebo přímo na webu urbancaast.cz řeč? Mimo jiné také o tom

  • jaký je rozdíl vidět město skrze lidi a skrze budovy a auta

  • jak snadné je budovat město drahé pro všechny a kudy vede cesta k opačnému efektu

  • co je automatické pro urban designery v Anglii či Švédsku

  • jak vypadá moderní a udržitelné město

  • kde leží budoucnost nových čtvrtí

  • co to znamená bezpečná cyklostezka a kam patří barva

  • co je výkopová (nikoliv však zákopová) taktika

  • proč je představivost klíčová

a ještě o mnoha dalších tématech. Vojta má dar mluvit srozumitelně, s nádechem optimismu a zároveň bez lakování na růžovo. Pokud jste ještě neslyšeli, najdete snadno ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo přímo na webu urbancaast.cz.

Druhou desítku epizod jsme potom odstartovali pěkně svižně: bořením nejčastějších mýtů a pověr, které moderní městskou mobilitu provázejí. A došlo nejen na svatou trojici “kopce - počasí - lidé stejně nejezdí”. Kdo chce svůj region, město nebo čtvrť posunout do 21. století, najde tu výbavu do dalších debat. Ať se vám Urban Caast dobře poslouchá.


Německo investuje miliardy, Česko nula

Pamatujete ještě na debatu miliardy na cyklostezky, nebo na šatny pro sportovce? V rámci rozdělení urgentního podpůrného fondu Evropské komise nazvaného REACT-EU mohly jednotlivé členské země investovat do své větší odolnosti v budoucnu. Ve hře byly první dvě miliardy korun na další cyklostezky, které by lidem daly další důvod odložit auto a zvážit pro cesty ve městech kolo či koloběžku. Nakonec z toho v Česku - na rozdíl od Portugalska, Irska, Velké Británie a moha dalších zemí Evropy - nebude nic: ministerstvo pro místní rozvoj celou kapitolu škrtlo a peníze hodlá investovat jinak. Zato v Německu alias pověstném Autolandu do moderní městské mobility šlápnou: spolková vláda před pár dny schválila nový investiční plán pro cyklo. Kolik? 1,46 miliardy eur ( 39,5 miliardy korun) v letech 2020-2023, z toho 660 milionů eur výhradně na výstavbu cyklostezek. Podobný investiční program ve prospěch moderní městské mobility nazvaný Měníme rychlost schválili již loni v Anglii (2 miliardy liber), Irsko rovnou chystá pravidlo, že do cyklodopravy dá v dalších letech 10% všech svých dopravních investic a jenom letos plánuje investovat 360 milionů eur (bezmála 10 miliard korun). Green deal Evropské komise potom výslovně nabádá členské země, aby rozvoj moderní městské mobility zařadily mezi své priority. Viceprezident Evropské komise a komisař pro Green Deal Frans Timmermans to říká jednoznačně: “Kvůli znečištěnému ovzduší zemře každý rok v Evropě předčasně 400 000 lidí. Kolo je z podstaty věci 100% řešení na cestě k čistějšímu ovzduší, ke snižování emisí skleníkových plynů. Investovat do výstavby nových, moderních a bezpečných cyklostezek znamená zvyšovat kvalitu života ve městě. To je to, co lidé v celé Evropě chtějí. Investice do bezpečné, oddělené a propojené sítě stezek je investice, které se nelituje.”

Další šanci zastavit dopravní zaostávání má Česká republika v rámci tzv. Národního fondu obnovy, ve kterém bude svou strategii předkládat Evropské komisi. Podaří si změnit první návrh, ve kterém nebyla moderní městská mobilita loni na podzim zmíněna ani jednou? Sedmibodový návod, jak by to mohlo vypadat, má dvojitý ministr Karel Havlíček k dispozici už skoro tři měsíce, zatím je ticho po pěšině. Trefně to v Respektu popsala Kateřina Šafaříková: “Státy EU rýsují plány obnovy po pandemii. Ten český ještě nespatřil světlo světa.”


“Ta zima, to je ale malíř” aneb Kolik je v ulicích místa?

“Ten podzim, to je ale malíř”, říkává každoročně náš rodinný přítel Radek, když se kochá pohledem na probarvené lesní stráně či listy na keřích na zahradě. Tenhle malířský dar má ovšem i zima, a když nasněží, může to být ideální plátno pro trénink představivosti o našich ulicích. Jak? Stačí se dívat, kolik místa v nich zbývá, když nasněží a lidé v autech stopami vyjezdí to, co jim ve skutečnosti stačí. Že se tam nevejde cyklostezka? Že se nevejde široký bulvár pro lidi, co jdou po svých? Stromy, lavičky, nové náměstíčko? Že si to neumíte představit? Litevský urbanista Oto Ozols to shrnul v přehledné animaci. Už vidíte, co všechno se do našich ulic vejde, když prostor přerozdělíme ve prospěch lidí? Kdo chce vidět další příklady, může na internetu hledat heslo “sneckdown”.


Druhá vlna, třetí vlna, žádný pohyb aneb Proč má smysl měnit své cesty po městě

Je to ještě druhá vlna, nebo plynule přecházíme do třetí? Kdy se děti vrátí do škol? A jak má člověk nabrat doporučených 10 000 kroků denně, ať už kombinuje home office, práci v rouškách na pracovišti nebo maximální izolaci od okolí? Důvodů, proč má smysl přizpůsobit způsob, jakým se po městech pohybujeme, si každý pro sebe může najít tucet. Každopádně už od loňského jara platí, že moudré instituce po celém světě nabádaly, aby se lidé pokud možno pohybovali po svých, aktivně. Pět jednoduchých doporučení, která jsme v jednoduché infografice nachystali, platí nadále. Pro vás, pro vaše přátele, sousedy, kolegyně, známé i neznámé.

Stáhnout infografiku v PDF

Společně máme šanci dostat jí na každou radnici, do každé firmy i domácnosti. Je to pět jednoduchých kroků, se kterými můžete začít. Pomůžete poslat dál? Klidně si k tomu nejdříve pusťte speciální vydání našeho podcastu.


Proměny: Voorstraat, Utrecht 

Některé radnice dělají veřejný prostor pro auta. Jiné radnice ho vytvářejí pro lidi. I takhle jednoduše by se dala popsat rozdíl mezi roky 1962 a 2020 na Voorstraat v nizozemském Utrechtu. Prostor mezi fasádami domů přitom zůstal stále stejný, takže oblíbený argument “To se tam nevejde” nějak padá. Co se změnilo jsou priority. Jakou ulici byste si vybrali pro sebe a své děti ve vašem městě? A vědí to už vaši radní, vaše starostka?


“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”

Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧


O nás a tomto newsletteru

Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?

A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?

Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.

Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala a mnozí další.

📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.

Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.