Ministr dopravy: Podívejte, jak je bikesharing cool
📮Kolem na kole #28 | Nejlepší reklama na sdílená kola | Koncept 15minutého města | Už i Slovensko pochopilo a zařadilo cyklodopravu do Plánu obnovy | Proměny: Paříž
#28 28. února
Ahoj a dobrý den, venku se láme zima, většina dětí už skoro rok nesmí do škol a vy čtete nové vydání našeho newsletteru. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
P.S. Chcete vydávání newsletteru podpořit a stát se po boku Nadačního fondu ŠKODA AUTO také naším partnerem? Napište nám.
P.P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
Takhle jezdí z kanceláře ministr dopravy
Nejlepší a zároveň nejjednodušší reklama na bikesharing? Co třeba 11vteřinové video ministra dopravy na cestě z kanceláře? Přesně tohle se stalo ve čtvrtek v USA, zemi, o které se tvrdí, že tam bez auta nic nezmůžete. Pette Buttigieg jednoduše sedl na ulici ve Washingtonu na červené sdílené kolo, která tam provozuje Capital Bikeshare, a vyrazil z kanceláře domů. Tak, jako to koneckonců dělají miliony lidí po celém světě včetně bezmála dvou desítek měst v České republice. Video se rychle dostalo na Twitter, jen nebylo 100% jisté, že to skutečně byl nový ministr dopravy Spojených států. Někteří si v komentářích kromě jiného utahovali z kolíbavého stylu jízdy. O pár hodin později bylo jasno. Pette Buttigieg s vtipem sobě vlastním k twitterovému postu reportéra serveru Politico připsal jednoduchý vzkaz: “Kolotwitter tvrdí, že jsem měl sedlo příliš nízko. Potvrzuji.”
O tom, jak důležité jsou vzory v každodenním životě, jste si tady v newsletteru četli už několikrát, mimo jiné:
Prezident: Děkuji, že jste přijeli na kole
Nový ministr dopravy USA jezdí na kolech i koloběžkách už roky, v South Bendu, kde osm let dělal starostu, na něj vzpomínají jako na člověka, který americkým stereotypům navzdory vytrvale budoval město vstřícné k lidem, co chodí po svých či jezdí na kolech či elektrických koloběžkách. Mikromobilita byla koneckonců součástí volební kampaně nového prezidenta Joe Bidena, jeho nový ministr dopravy Pette Buttigieg považuje kola, elektrokola, elektrické koloběžky a další za elementární součást moderní městské dopravy, nástroj kvality života ve městech a v neposlední řadě také za chytrý způsob, jak zachovat mobilitu a zároveň rapidně omezit emise skleníkových plynů, hluk a další negativní dopady aut ve městech. Na rozdíl od českého tuplovaného ministra Karla Havlíčka, který se i mezi 855 metrů vzdálenými budovami ministerstev nechává převážet autem a cyklodopravu s mikromobilitu vytrvale ignoruje, má Pette Buttigieg o moderním ministerstvu dopravy jasno a nebojí se priority pojmenovat veřejně hned pár dní po nástupu na ministerstvo:
“Silnice a ulice nejsou jen pro auta - jsou pro lidi. Když se řekne doprava, naskočí většinou letadla, vlaky, auta. A co kola, koloběžky, vozíky pro lidi s handicapem? Ulice nejsou jenom pro motorová vozidla. Musíme zajistit, aby i chodci a cyklisté, jednotlivci i podniky, mohli všichni fungovat dohromady na jedné ulici."
15minutové město: o co jde?
Když byla Anne Hidalgo loni v červnu - a suverénní většinou hlasů - podruhé ze sebou zvolena starostkou Paříže, bylo to mimo jiné potvrzení, že rezonovala její jasná vize, jak proměnit francouzskou metropoli znovu v místo, kde se dobře žije a kde přednost mají lidé, nikoliv plech.
Tzv. Koncept 15minutového města, o kterém jste mohli číst tady v newsletteru poprvé už v lednu 2020, byl jedním z pilířů volební strategie Anne Hidalgo: “Vše, co člověk potřebuje k životu, bude mít dostupné v okruhu 15 minut - pěšky, nebo na kole.” Od té doby se základní myšlenka rozšířila z Paříže do celého světa, věnovaly se jí opakovaně Bloomberg, Financial Times i konference starostů. Profesor Carlos Moreno z pařížské Sorbony je autorem celého konceptu a dnes jezdí přednášet po celém světě. Když se ho skeptici ptají, proč zrovna 15 minut, má po ruce vždy stejnou odpověď: “Někde to bude 12 minut, jinde možná 18, ale podstata je stejná: kvalitní město budoucnosti bude to, kde budeme mít všechno podstatné poblíž, nikoliv na druhé straně města v nějaké centralizované podobě.”
Koncept 15minutového města stojí v očích Carlose Morena na několika základních tezích, mj.:
podstatná je kvalita života, kolem ní se všechno točí
dnešní města ztratila většinu ze své atraktivity pro každodenní život a lidé jen útrpně snášejí jejich hluk, smog a všudypřítomná auta
moudrému městu nejde o technologie a nálepku tzv. Smart city, nýbrž o šťastný život lidí
pandemie #covid19 jen zvýraznila, že budoucnost není v hodinových dojížděních za prací či za školou
s ohledem na udržitelný rozvoj, finance i ekologii má smysl pro veškerou existující infrastrukturu - ulice i budovy - hledat flexibilní využití po celý den, celý týden (například škola proměněná o víkendu na kulturní centrum), a ne za každou cenu dál stavět nové a nové
pro dopravní infrastrukturu obzvlášť platí: už žádné Rychleji a dál, nýbrž Pomalu a o to smysluplněji, příjemněji
“Pokud ještě 19. století bylo stoletím velkých říší a 20. století epochou národních států, potom 21. století bude stoletím měst,” říká Carlos Moreno, do jehož konceptu zapadá i rozvoj cyklodopravy a chůze jakožto dopravy budoucnosti ve skutečně prosperujících městech. Ve svém krátkém TEDTalk také Moreno vybízí: “Zamysleli jste se někdy, proč musí být hlučná a ulice plná znečištěného ovzduší hlučnou ulicí plnou znečištěného ovzduší? A proč to v našich městech tolerujeme?”
V českých luzích a hájích patří mezi podobně smýšlející například architekt Osamu Okamura, mimo jiné také čtenář našeho newsletteru. Před nedávnem dokonce vydal o moudrých městech budoucnosti novou knihu Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka a v rozhovoru na stanici Český rozhlas Vltava volně parafrázoval také slova profesora Morena: „Musíme se vrátit k patnáctiminutovému městu krátkých vzdáleností, kdy můžeme pěšky dojít do obchodu, do školy, zacvičit si do parku. Předchozí trend „bydlení ve vlastním“ a ježdění vlastním autem za každou cenu je pro tuto planetu dlouhodobě neudržitelný.”
Slovenská vláda zmoudřela a přidala cyklodopravu do plánu obnovy
Pamatujete ještě listopadovou pomocnou ruku, kterou jsme nabízeli českému ministerstvu dopravy s doplněním Národního plánu obnovy, aby se alespoň část z cca 180 miliard korun nových evropských fondů RRF (Recovery and Resilience Facility) investovala do cyklodopravy a moderní městské mobility? Z nuly na sedm se ten obsáhlý dokument jmenoval - a jelikož ministerstvo mlčí, platí nadále.
To na Slovensku už prokázalo ministerstvo dopravy větší chytrost. Nejprve to vypadalo, že navzdory doporučením Evropské komise bude cyklodopravu podobně jako Karel Havlíček a spol. ignorovat, když se ale ohradily nevládní organizace typu Cyklokoalícia, najednou šlo ministerstvo ven s informací, že v národním plánu obnovy - který má mj. i moderní samostatný web - počítá na další rozvoj cyklodopravy alespoň se 100 miliony eur (2,6 miliardy korun). Státní tajemník Jaroslav Kmeť průběh příprav plánu vysvětloval jako nedorozumění, Cyklokoalícia a spol. vědí své, každopádně, důležité je, že u našich sousedů budou mít v dalších letech možnost posunout města do 21. století. A co víc, tajemník Kmeť potvrdil, že ve slovenském plánu obnovy se počítá jak s investicemi do cyklostezek ve městech, tak i do měkkých programů zaměřených na vzdělávání, komunikaci a celkovou motivaci lidí přesednout ve městech z aut na kola. tedy přesně v duchu našeho plánu Z nuly na sedm. “Chceme sa priblížiť ku krajinám ako je Dánsko a Holandsko, kde je podiel cyklistickej dopravy v mestách až 30 či 40 percent. Tomuto treba napomôcť budovaním cyklotrás hlavne v mestách a v sídlach, ktoré majú dostatok obyvateľov na to, aby využívali cyklodopravu. Na druhej strane, musíme vytvárať aj podmienky, aby sme zladili cyklistickú dopravu so železničnou. Boli by sme radi, ak by ľudia cestovali na stanicu bicyklom, ktorý si však musia niekde nechať. Téma cyklodopravy je aj o vzdelávaní ľudí, čiže časť prostriedkov bude vyčlenená aj na komunikáciu s verejnosťou tak, aby sme tento druh dopravy spopularizovali. Musím povedať, že aj nepriaznivé obdobie pandémie koronavírusu pomohlo rozvoju cyklodopravy na Slovensku.”
Slovensko se tak přidá k řadě dalších zemí, které výrazně navýší své investice do moderní městské mobility.
Zbývá jedna otázka: kolik soudnosti a moudrosti teď projeví ti šikovnější lidé na českém ministerstvu dopravy, aby investice do cyklodopravy zařadili do nové verze národního plánu obnovy? Nejpozději během března s ní musejí vyrazit na další konzultace s Evropskou komisí, do konce dubna musí být kompletní plán obnovy za cca 180 miliard korun odsouhlasený.
Kdo by rychle hledal argumenty, proč cyklodoprava do plánu 100% patří, může si pročíst dřívější vydání našeho newsletteru , nebo poslechnout třeba tuhle starší epizodu magazínu Spot na rádiu Wave. Alžběta Medková mne pozvala, abychom si popovídali právě mj. o tom, proč má pro města i regiony smysl investovat do cyklodopravy. Došlo i na mou oblíbenou nizozemskou průpovídku, jak poznáte moudrého člověka, který jezdí autem 😉.
“Musíme změnit i projekty, které už jsou rozpracované”
Srozumitelnou radu poslala všem na ministerstvu i ve městech také Janette Sadik-Khan na nedávné globální konferenci Micromobility World: “Musíme klidně změnit i velké infrastrukturní projekty, které už jsou rozpracované. Musíme přesunout pozornost na chůzi a jízdu na kole. Musíme investovat do měst. Musíme otočit stránku a opustit zastaralé knihy, ve kterých se plánování měst točilo kolem aut.” Janette Sadik-Khan narážela mimo jiné na nejrůznější megalomanské projekty typu další pruhy na dálnicích či rozšiřování ulic pro auta v centrech měst, kterých se i v Česku připravuje celá řada.
Bývalá náměstkyně starosty New Yorku a autorka úspěšné knihy Streetfight, za jejíž éry došlo kromě jiného k revoluční a úspěšné proměně Times Square z auty ucpaného náměstí na velkolepou pěší zónu, byla jedním z mnoha hvězdných hostů konference. Řeč o Micromobility World byla i ve 12. epizodě našeho podcastu Urban Caast, organizátoři uvolnili videa z přednášek také na YouTube.
Proměny: Paříž
Proměna francouzské metropole je nadále vděčným námětem pro média po celém světě. Ostatně, kde lépe najít tak rychlý přínos odvahy, se kterou v ulicích proměňují parkování pro auta na oddělené cyklostezky a vracejí tak do města život. Reportérka New York Times Pamela Druckerman, která v Paříži žije už přes 16 let, to vystihla slovy:
“Co se to jenom stalo? Jak se z místa, kde jezdit na kole vypadalo jako sebevražda, stala Paříž městem, kde vyrazí na kole i neurotici jako jsem já?”
Od toho se odvíjí i další otázka: když to jde v Paříži, proč by to nemělo jít ve vašem městě, ať je velké nebo malé?
(Tip: mýtům a pověrám o moderní městské mobilitě se věnoval náš podcast Urban Caast v epizodě č. 11)
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích nebo na domovské stránce urbancaast.cz. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.
📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.