Výroční vydání: už je to rok!
🎉 Kolem na kole #23 | Magická kombinace aneb kouzlo elektrokol ve dvou podcastech | Úspěch v hackathonu ECF | Jak rostou v ČR emise z dopravy | Proměny: Hillsboro Rd, Londýn
#23 27. listopadu
Ahoj a dobrý den, právě čtete čerstvé - a také výjimečné výroční - vydání našeho newsletteru o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 88 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. První vydání newsletteru jste našli ve svých mailboxech přesně před rokem, 27. listopadu 2019. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky novému podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit.
P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
P.P.S. A pokud chcete ve svém městě s proměnou poradit, nebo pro začátek uspořádat například webinář - napište nám, sladíme termíny.
Dvaadvacet vydání, dvaadvacet proměn konkrétních měst, desítky témat, analýz i krátkých videí pro naladění i jako ukázka, že to jde. Stovky hodin, než to celé doputovalo v čitelné podobě do vašich mailových stránek. První rok newsletteru Kolem na kole utekl pekelně. Jen namátkou pár klíčových slov a témat na osvěžení:
Jak naše cesty ovlivňují naší pohodu
Prezident: Děkuji, že jste přijeli na kole
Jak moudrá města reagovala na #covid19
Kolik lidí trpí v republice hlukem
Rozhovor s architektem Okamurou
Jaké to teď je v Paříži na kole
Jak se na světovou mapu moudrých měst dostal Beroun
Nejsou dvě miliardy jako dvě miliardy
Rozhovor s Matúšem Vallo (nejen) o parkování
Co je potřeba doplnit do Národního plánu obnovy
Bylo to ještě mnohem více, ostatně, ke každému vydání newsletteru se můžete snadno vrátit v archivu.
Děkujeme za přízeň! Dnes newsletter Kolem na kole pravidelně čtou stovky lidí z celé republiky a další se hlásíte každý týden. Možná i vy máte kolem sebe dvě tři nové adeptky či adepty, co chtějí být v obraze jako vy. Klidně jim můžete newsletter poslat, ať si zaregistrují. Nic to nestojí.
A proč to celé děláme? Žene nás od počátku mimo jiné tenhle výrok, který se připisuje Albertu Einsteinovi:
"Lidská představivost má ohromnou sílu. Rozum člověka posune z A do B. Představivost Tě dostane kamkoliv."
Tak vzhůru do dalšího roku společně.
Hlas z Bruselu: co je nejlepší dopravní prostředek
(kdo by nevěděl, Lukáš Dolanský je zkušený zpravodaj České televize; o tom, jak příklady táhnou, tady v našem newsletteru byla koneckonců řeč už několikrát)
Dalších slov netřeba. Tenhle krátký klip, jak i v nizozemských rodinách řeší dilema “Jak pojedem do školy dnes”, bude mnohým z nás povědomý. Teď, když se v Česku znovu otevírají školy (hurá!), se může hodit dvojnásob.
Magická kombinace hned dvakrát v podcastu
Vy, kdo čtete Kolem na kole pravidelně víte, že newsletter má i sesterský podcast nazvaný Urbancaast, kde se moderní městské mobilitě věnujeme s Jakubem také ze všech stran. Poslední dvě epizody měly obzvláště výrazné ohlasy, věnovaly se totiž elektrokolům. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích nebo přímo na webu urbancaast.cz.
“Myslíme jinak, postaru, plechově. Velká škoda. Odsouváme změny, které budou muset přijít.”
Jasné vysvědčení vystavil české vládě i starostům Martin Fendrych v deníku Aktuálně.cz. Jako pravidelný čtenář našeho newsletteru má přehled o tom, co se kde ve světě moderní městské mobility děje. A může porovnávat. Titulek jeho komentáře mluví sám za sebe: Covid v evropských městech nakopl cyklistiku. Praha uvízla v době jeskynní.
“Covid mnoha evropským zemím a politikům otevřel oči, spustil změny, které městům pomohou, očistí je, zklidní, zbaví aut a zátěže, kterou životnímu prostředí přivážejí. U nás to nefunguje, myslíme jinak, postaru, plechově. Velká škoda. Odsouváme změny, které budou muset přijít. Zase budeme nikoliv první ("nejlepší"), ale poslední, na chvostu, zaostalí.”
Když chybí stovky miliard
Řešení? Teď, když ve veřejných rozpočtech zeje díra hluboká mnoho stovek miliard korun, je na čase začít přehodnocovat všechny megalomanské dopravní stavby. Díky zkušenostem z Kodaně i dalších míst už víme, že zejména ve městech je po ruce mnohonásobně efektivnější řešení.
Emise: o důvod víc začít rychle
Důvodů, proč začít urychleně na všech úrovních investovat do moderní a bezpečné infrastruktury, která dá lidem možnost vyrazit jinak než autem, je celá řada. Česko má ještě o jeden extra silný navíc: dáme-li stranou Polsko, stouply u nás emise z automobilové dopravy nejvíce z celé Evropské unie. Konkrétně od roku 1993 o plných 80%. I Slovensko je na tom lépe. Tristní bilance daná mj. nárůstem počtu automobilů, ročně také najezdíme mnohem více kilometrů (pamatujete např. na domečky na poli či ve vsích na předměstí, odkud je potřeba za vším dojíždět?) a kamiony s dodávkami (hurá, e-shopy?) se postaraly o zdvojnásobení roční spotřeby nafty.
Že nevíte, jak byste to mohli ovlivnit? Už třeba tím, že začnete šít do svých poslanců, senátorů, případně úředníků na ministerstvech, že je potřeba chytře doplnit Národní plán obnovy. Pak bude moci republika minimálně začít investovat do cyklodopravy z fondů, které má připravené Evropská komise.
Evropské stříbro a další práce pro 4 kluky z České republiky
Čtyřčlenný tým z České republiky bral 2. místo v historicky prvním hackathonu Evropské cyklistické federace (EFC) na téma “Building the cycling city of the future”. Vojtěch Benedikt, Lubomír Fridrich, Marek Lahoda a má maličkost, dohromady pod hlavičkou URBANLAAB, jsme symbolicky v pátek 13. 11. porotu zaujali nápadem postavit na nohy evropský výměnný program nazvaný Erasmus pro městskou mobilitu, který byl dal zemím, které teprve do trendu moderní městské mobility naskakují, možnost čerpat zkušenosti přímo ve městech, která už takhle fungují, a naopak. Prostě šéf odboru dopravy ve Stříbře na dva týdny do Haagu, cyklokoordinátor z Groningenu na měsíc do Ostravy a tak podobně. Po vzoru veleúspěšného studentského programu Erasmus by byl i ten náš určený pro všechny, kteří se moderní městskou mobilitou v EU zabývají, ať už jsou to radní, úředníci, dopravní policisté nebo projektanti. Pomyslná stříbrná medaile mj. znamená, že na projektu budeme s ECF dál společně makat. Držte nám palce!
Amerika bude mít prezidenta, který ví, co je to mikromobilita
Joe Biden, který se v lednu stane novým prezidentem Spojených států amerických, o smysluplnosti investic do mikromobility mluvil už ve své předvolební kampani. I v Americe, závislé na autech více než si mnozí tady v Evropě dokážeme představit, se vítr v městské mobilitě začíná otáčet. A motivace? Mikromobilita jako nástroj proti klimatické krizi, jako cesta ze zvýšení odolnosti měst a stejně tak i kvality života pro všechny, co ve městech žijí a podnikají. Když si Joe Biden pár dní po volbách vyrazil na kole i s budoucí první dámou, nemohl být signál srozumitelnější.
🎧 Spot: Proč má smysl investovat?
Nestačí vám poslední díly ani plný archiv našeho urbancaastu? Pokud si chcete o moderní městské mobilitě poslechnout ještě něco, můžete třeba tuhle epizodu magazínu Spot na rádiu Wave. Alžběta Medková mne pozvala, abychom si popovídali mj. o tom, proč má pro města i regiony smysl investovat do cyklodopravy. Došlo i na mou oblíbenou nizozemskou průpovídku, jak poznáte moudrého člověka, který jezdí autem 😉.
Krátké zprávy
Na sdílených kolech Nextbike najezdili lidé v Mladé Boleslavi od června už přes 100 000 jízd. Jezdí se samozřejmě i v zimě, místní vědí, že šlapáním na kole se člověk zahřeje více, než když jde pěšky, a navrch bude tam, kam míří, ještě rychleji. Na Nextbike se mohou nadále spolehnout také v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Prostějově, Hlučíně, Říčanech, Pardubicích i Hradci Králové, díky spolupráci s Nadací Tipsport jezdí dál i flotila elektrických kol na Berounsku. Teď můžete u Nextbike vyřešit i vánoční dárek: zbrusu nové tarify na rok 2021 za zvýhodněné ceny.
Svou flotilu ponechávají v Praze v provozu také Rekola. V metropoli kromě toho přibyly ještě flotily elektrokol Lime i Bolt.
Na Florenci v centru Prahy už se to hemží nákladními koly. Magistrát ve spolupráci s IPR a ekolo.cz tam zprovoznil vůbec první mikro depo, odkud téměř všechny klíčové přepravní společnosti nově zásobují centrum města. O fenoménu (elektrických) cargo bikes bude řeč i v nejbližší epizodě našeho podcastu Urbancaast, tak si dobře hlídejte ve svých oblíbených podcastových aplikacích.
Proměny: Hillsboro Rd, Londýn
Tam, kde šlo každé ráno o život, nebo minimálně o nervy, už je díky moudrosti radnice klidná zóna. Řeč je o jedné ulici na jihu Londýna, kde nově vytvořili tzv. školní ulici a prostor otevřeli pro lidi, co jdou do místní školy pěšky, nebo na kole. Výsledkem je klid, ticho, komfort na aktivní cestu do školy i domů. Podobných ulic ostatně v celé Anglii výrazně přibývá, protože stále více rodičů i radnic si říká: “Když tam u nich, proč ne u nás?!” A divíte se? Kdy si vlastně řeknete o podobný komfort pro svoje děti, u své školy?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urbancaast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala a mnozí další.
Víte o někom, kdo by si newsletter také rád četl? Udělejte mu radost a přepošlete mu ho s tím, ať začne také odebírat.