Úhel pohledu
📮Kolem na kole #30 | Mluví ministr dopravy z budoucnosti | Není 10 jako 10 | 🇮🇹 Elektro rekord v Itálii | Tipy na nové podcasty
#30 11. dubna
Pěkný den a ahoj, už je to více než rok, co moudrá města po celém světě začala stavět provizorní cyklostezky, aby dopravu udržela i při pandemii. V Česku se zatím vyprodaly bicykly Škoda City (byly za hubičku) a vy čtete už opět jubilejní vydání našeho newsletteru. Završili jsme společně třetí desítku. I tentokrát bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
P.S. Chcete newsletter podpořit a stát se naším partnerem? Ozvěte se nám.
P.P.S. Dostali jste tenhle newsletter náhodou a chcete ho dostávat pravidelně? Jednoduše si jeho odběr přihlašte:
Mluví ministr dopravy z budoucnosti. Tedy, v USA už je to ten současný.
O tom, že má nový ministr dopravy USA Pete Bittigieg jasnou představu o tom, že doprava je mnohem více než auta, vlaky, nebo letadla, jste si mohli číst tady v newsletteru už koncem února.
Sotva do funkce nastoupil, v názorném demonstraci základní strategie srozumitelně pokračoval: na první zasedání nové americké vlády jel na kole a v dalším projevu řekl:
“Stavme pro lidi, ne pro auta.”
Pete Buttigieg, březen 2021.
“V 50. letech minulého století panovalo přesvědčení, že silnice existují kvůli jediné věci: prohnat jimi co nejvíce aut, co nejrychleji. Dnes už víme, že jsme na tom všichni lépe, když rozhodujeme nikoliv optikou auta, nýbrž člověka,” prohlásil Pete Buttigieg a pokračoval: “Někdy ten člověk jede autem, někdy na kole, jindy jde pěšky. Má smysl takhle přemýšlet o moderní dopravní infrastruktuře. Může být, že někdy bude potřeba pruh pro auta přidat. Jsem přesvědčený, že stejně nebo ještě častěji je potřeba ubrat.” V dalších dnech potom ještě dodal: “K tomu, aby vedl slušný život a mohl prosperovat, by člověk neměl být nucen potřebovat auto.”
Mnohým tady ve střední Evropě možná zatím ještě naplno nedochází, jak významný symbol jsou taková slova ministra dopravy v zemi, kde je 823 aut na 1000 obyvatel a tradice Henryho Forda či Detroitu.
Stejně napovídá členským státům EU už dlouhé měsíce také viceprezident Evropské komise Frans Timmermans, a to v souvislosti s plánem obnovy #RRF a Green Dealem obecně. Doprava je obrovský zdroj emisí (téměř třetina) a musí se proměnit, elektrická auta samotná to nevyřeší. Čas začlenit moudré investice do národního plánu obnovy je teď. Nově to pochopila také vláda v Rumunsku; v plánu obnovy vyhradila na výstavbu moderní bezpečné infrastruktury a celkový rozvoj cyklodopravy v zemi více než 120 milionů euro (3,12 miliardy korun). Rumunsko se tak přidalo spolu se Slovenskem do skupiny zemí, které hodlají chytře využít mimořádnou příležitost v podobě fondu obnovy Evropské komise a výrazně navýší své investice do moderní městské mobility. Jak říká státní tajemník slovenského ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť: “Keď chceme ľudí motivovať, aby namiesto verejnej dopravy, či ešte lepšie auta, presadli na dve kolesá, bez dostupnej a bezpečnej infraštruktúry to nepôjde.”
Nizozemsko, Kodaň, Paříž: inovátoři, ne výjimky
Města v Nizozemsku, Kodaň či nově Paříž - místa, která nejčastěji naskočí, když je řeč o kvalitní a každodenní cyklodopravě - jsou nikoliv výjimky, nýbrž inovátoři moderní městské mobility. I tam dál existují auta. A ještě více lidí se tam přesouvá po svých, pěšky, nebo na kole, právě díky tomu, že jim města vytvářejí bezpečné prostředí, že mají v ulicích navrch a přednost. Dobře to ví koneckonců i Pete Buttigieg, který byl před pár lety na těchto místech na studijní cestě.
Už tušíte, jak vypadá ideální průprava na pozici ministra dopravy ve 21. století?
Úhel pohledu aneb Není 10 jako 10
Možná to sami znáte, slyšíte nebo vidíte kolem sebe. Všude samé kolony. Veřejnoprávní Radiožurnál věnuje vysílací čas hlášení o problémech na silnicích někdy i 4x do hodiny.
A co když si člověk nasadí trochu jiné brýle?
10 aut za sebou na křižovatce = kolona, zácpa, hlášení na Zelené vlně a na displeji mobilu tři nabídky, jak to objet v aplikaci waze.
10 lidí jdoucích po svých, co čekají na zelenou = normální věc.
Jen pro připomenutí, 61% všech cest probíhá v České republice každý pracovní den pěšky, na kole, nebo veřejnou hromadnou dopravou.
Jak říká legenda reklamní, potažmo marketingové branže Rory Sutherland: Úhel pohledu je všechno.
Co takhle změnit úhel pohledu?
(Za inspiraci díky Chrisovi z Londýna)
Popularita elektrokol dál roste
Nový rekord padl loni v Itálii: lidé si tam koupili 280 000 elektrokol, o 45% více než v roce 2019 a bezmála 5x více než si koupili elektrifikovaných aut. Celkem se v Itálii loni prodalo lehce přes 2 miliony kol, elektrokola už dnes činí přes 13% a dál rostou; před pěti lety měla elektrický motor jen 4% všech kol koupených v Itálii.
Když si to shrneme, jak se trh s elektrokoly vyvíjí na vybraných trzích:
🇩🇪 Německo: 1,95 mil. (+43% oproti 2019)
🇳🇱 Nizozemsko: 547 000 (+30%)
🇫🇷 Francie: 514 000 (+29%)
🇮🇹 Itálie: 280 000 (+44%)
🇨🇭 Švýcarsko: 171 000 (+29%)
🇨🇿 Česká republika: 120 000 (+50%)
Oborové sdružení Cycling Industries Europe očekává, že do roku 2030 se každý rok prodá v Evropě 17 milionů elektrokol (namísto dnešních 4,5 - 5 milionů), podle jiných odhadů bude růst ještě rychlejší a vyšší. Publikace Deloitte Insights známé konzultantské společnosti označila kolo a elektrokolo za jednu z klíčových technologií pro nadcházející dekádu už v prosinci 2019: “Jízda na kole zachrání města budoucnosti.”
Co z toho vyplývá pro moudré radnice, kraje i ministry dopravy, jsme naznačili v minulém vydání newsletteru. To podstatné: je nejvyšší čas začít plánovat a investovat do bezpečné infrastuktury (stezky, parkování, dobíjení) pro lidi, kteří se po městě pohybují a budou pohybovat na (elektro)kolech.
Elektrokola mají největší potenciál proměnit městskou i příměstskou mobilitu. Řeč o tom byla mj. v šesté epizodě našeho podcastu Urban Caast (Magická kombinace).
Elektrokola kromě jiného
žehlí každý kopec
srovnávají rozdíly v rychlostech
zvětšují rádius, ve kterém jsou lidé komfortně schopni a ochotni (elektro)kolo používat na své každodenní cesty.
v dobrém městě, které upravuje rychlost jízdy v ulicích na 30 km/h, umožňují prostor sdílet všem, aniž by se musely stavět oddělené cyklostezky.
šetří stovky milionů až miliard na výstavbu nových silnic i dobíjecích stanic pro auta - elektrokolo pohodlně nabijete z domácí zásuvky či z jednoduchého wallboxu třeba u kavárny.
Říkal někdo Pojďme rychle doplnit národní plán obnovy?
Tři hosté, tři rozhovory, tři osobní příběhy plné zážitků a zkušeností s elektrickým cargo bikem.
“Svoboda. Na cesty po městě i do přírody. To je pro mne cargo bike.” aneb Jak Bára získala v Kolíně nad Rýnem díky radnici výhodu, kterou by přála i lidem v českých městech.
“Jako by mi bylo zpátky 4 nebo 5 let a já se učila znovu na kole. A je to pecka! Uvezu víc než bych kdy pobrala v rukou.” aneb Fotografka Adéla, která také rozváží po Praze zásilky, a její první jízdy s nákladním kolem.
A Tomáš z Ostravy? “Auta mám rád, jen mne hrozně nebaví s ním jezdit po městě. Hledat parkování, nervózní řidiči, co vyblikávají, protože potřebují na osmdesátce jet 120, zavření v plechové krabici. Od chvíle, co máme cargo bike, je nám s rodinou lépe.”
O tomhle všem byl Urban Caast #13. Pokud jste ještě nestihli, nebo chcete přeposlat někomu ze svých přátel a známých, je to na vás.
Mezitím najdete na playlistu Urban Caast ještě další dvě epizody:
14: Budoucnost už je tady, zatím jen nerovnoměrně rozmístěná (díl nabitý daty a souvislostmi)
15: Cargo bike naživo, podruhé (dva rozhovory; co mají společného šéf největší privátní balíkové služby a ten, co rozjel první veřejnou půjčovnu cargo biků v Česku?)
Urban Caast najdete v každé dobré podcastové aplikaci nebo rovnou na urbancaast.cz
Co udělaly s městy “covidové” cyklostezky?
Už je to více než rok, co pandemie koronaviru nabrala sílu po celé Evropě. Zatímco z českých radnic a magistrátů se ozývalo jen ohlušující ticho, moudrá města po celém světě, od Bogoty po Berlín či Budapešť, začala urychleně budovat provizorní cyklostezky, přerozdělovat veřejný prostor a vůbec všemožnými způsoby usnadňovat lidem rozhodnutí jak se bezpečně pohybovat po městě i během první vlny pandemie. Náš newsletter se tématu věnoval systematicky už od 20. března 2020, namátkou
“Když už musíte jet, tak na kole”
Více místa pro lidi aneb Jak chytrá města reagují na covid19
Jak snadné je žít … v moudrém městě po karanténě
10 kroků, kterými se chytrá města adaptují na dobu po karanténě
Jaký to mělo všechno smysl? Co z toho úsilí aktivních radních, starostek i primátůrů v Barceloně, Londýně, Paříži, Bogotě a dalších více než 300 městech po celém světě zůstalo? Mělo nakonec navrch ono pověstné ohlušující ticho, které se po celou dobu na téma aktivní městská mobilita ozývalo z českých radnic a magistrátů?
Akční radnice teď z provizorních cyklostezek těží
Výzkum Nicolase Kocha a Sebastiana Krause mluví po 12 měsících jednoznačně: kdekoliv radnice aktivně začaly dopravu řešit, proměnily parkování pro auta na širší chodníky i nové provizorní (tzv. pop-up) cyklostezky a dobře s občany komunikovaly, tam používání kol a pěší chůze pro pohyb po městě skokově narostlo. “Profesionálové v oboru znali to pravidlo už dávno před koronou, ale cyklodoprava je v mnoha městech stále popelkou a tak mají poznatky z téhle krizer dvojnásobný význam: sotva města vytvořila propojený a klidně i provizoní systém bezpečných cyklostezek, nárůst cyklodopravy činil 11 až 48%,” konstatují autoři studie a dodávají: “Rozdíly mezi městy, kde na aktivní dopravu mysleli, a kde zaspali, se v dalších měsících ještě zvětšovaly.”
Starostka Barcelony Ada Colau měla jasno už loni na jaře: "Až se začne situace kolem šíření koronaviru uklidňovat, nevrátíme se do původní stavu. Nový normál u nás ve městě bude více prostoru pro lidi a kola, méně pro auta. Bude to prospěšné pro všechny."
Vzhledem k tomu, že Česko je i dnes smutně mezi “Best in covid”, mají moudré starostky i primátoři dál šanci zareagovat. Názorných příkladů máme dost. Kdo si nechá dál ujíždět vlak, respektive kolo?
Tipy na nové podcasty: Lepší města a Bulvár
Pokud vás baví náš podcast o moderní městské mobilitě Urban Caast, máme pro vás dobré zprávy: tématu dobrých měst se budou věnovat i další!
Architekt Peter Bednár se nám tu mihnul v našem newsletteru i v podcastu Urban Caast: jeho texty o parkování aut pro respekt.cz (Lepší parkování) a o bydlení pro magazín finmag.cz (Hybaj do polí) ani dnes neztrácejí nic na aktuálnosti a rozhodně doporučujeme. Teď máme všichni slyšet jeho analýzy a postřehy také v audiopodobě: Peter Bednár totiž spustil vlastní podcast s názvem Lepší města. Leitmotiv? “Města jsou nejlepší lidský vynález, protože umožnila vznik všeho ostatního. Jejich výstavba, funkčnost a vzhled ilustrují aktuální stav civilizace a i když zdaleka ne každé město je krásné, většina z nich může být lepší.”
Alžběta Medková, která dříve chystala pro Rádio Wave pořad Spot (loni v listopadu jsme si v něm povídali právě o cyklodopravě), zase spouští podcast zvaný Bulvár. S Táňou Zabloudilovou a Apolenou Rychlíkovou se budou věnovat urbanismu a životu ve městech. “Čekejte rozhovory s odborníky z nejrůznějších oborů i se samotnými obyvateli, kteří si vydobývají své právo na město. Tak se těšíme!,” psala Alžběta ještě před první epizodou.
Proměna: centrální náměstí Delft, Nizozemsko
Nic moc se tu vlastně nezměnilo. Jenom auta se proměnila v živé lidi. Takhle by se dal shrnout výběr fotografií z centra nizozemského města Delft, první ze 60. let minulého století a druhé někdy z poslední dekády. Otázka zní: které náměstí nebo ulice ve vašem městě by si zasloužily podobnou proměnu? A musí ta proměna trvat také desítky let, když už dnes víme, jak příjemně může veřejný prostor zase vypadat, jak přínosné je to pro město i pro kvalitu života v něm? A že to jde?
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš nový podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.
📣 Vydání tohoto newsletteru podpořil v rámci 2. kola svého krizového fondu Nadační fond ŠKODA AUTO. Bereme to jako výraz důvěry ve smysluplnost toho, co s newsletterem, podcastem i celým spolkem Kolem na kole děláme: pomáhat s proměnou českých měst k lepšímu.