Výroční vydání: dva roky
🎉 Kolem na kole #39 | Jak se úspěšně zklidňuje doprava | Na kole do porodnice | Nextbike rozjezdil město automobilů a dál roste | Proměny: parkování na náměstí Neude
Pěkný den a ahoj,
Důvod k oslavě se najde vždy - například jsou to už dva roky od chvíle, kdy jste ve svých e-mailových schránkách mohli najít úplně první vydání našeho newsletteru o moderní městské mobilitě. Díky každému, kdo s námi drží celou dobu, stejně jako vám všem, kteří se postupně přidáváte cestou. Je fajn pozorovat, jak vás stále přibývá, stejně jako roste povědomí o dobré městské mobilitě, která není závisla na autech - a je jedno, zda klasických, nebo elektrických. I v dnešním jubilejním dvouletém vydání bude řeč o městech, kde se dobře chodí pěšky, často jezdí na kole a vůbec dobře žije, ať je člověku 8, nebo 80 let. Tyhle věci spolu souvisejí více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle newsletteru můžete být v obraze také díky podcastu Urban Caast. Ať vás to baví číst a poslouchat jako nás tvořit. Děkujeme za vaši přízeň.
Takhle to v listopadu 2019 začalo:
P.S. Dává vám newsletter smysl? Pošlete ho dál, svým známým, kolegyním a klidně i oponentům, kterým zatím moderní městská mobilita uniká:
Druhý rok: plný nadčasových témat
Druhý ročník našeho newsletteru se nesl v duchu mnoha nadčasových témat, ať už to byly masivní investiční plány starostek i národních vlád pro aktivní mobilitu, rostoucí obliba cargo biků nebo tipy na knihy a filmy.
“Každé město může stát městem bicyklů”
Jak doma s cargo bikem ušetřit 35 000 eur
Španělsko: plán obnovy na továrnu na baterie i rozvoj aktivní mobility
Analýza: Kde se ztrácejí peníze za parkování aut
Proč jsou kola 10x důležitější pro budoucnost měst než elektroauta
Rozhovor o smysluplnosti 30 km/h ve městech se šéfredaktorem Hospodářských novin
Školní ulice na Hanspaulce táhne
… a ještě mnohem více. Uteklo vám něco? Máte štěstí, v archivu najdete všech dosavadních 38 vydání newsletteru, a to 24/7.
Zklidňování dopravy: super manuál jak na to
Téma 30 km/h a celkového zklidňování dopravy ve městech je vývěsním štítem řady starostech a starostů po městech celého světa. I v českých městech postupně, většinou tradiční salámovou metodou bez ucelenější stategie, vznikají tu ulice, tu celé čtvrti, kde se všem lépe žije. Kolegové ze slovenské Cyklokoalície teď pro všechny, kdo by chtěli zklidňování dopravy dělat ve městě pořádně a bez zbytečných prostojů, nachystali parádní manuál. Je plný konkrétních příkladů.
“Manuál predstavuje návody na zlepšovanie prostredia pre život v uliciach miest a obcí. Opisuje riešenia ako školská zóna, rezidenčné ulice, zóna 30, cykloinfraštruktúra a zelené, vodozádržné opatrenia. Zároveň poskytuje aj cenový prehľad kvalitnejších, bezúdržbových variantov ako protiklad tých, kde samosprávy zbytočne "šetria" (a následne preplatia opakovanú údržbu),” uvedl jeden z jeho spoluautorů Daniel Duriš.
Manuál upokojovania dopravy je k dispozici všem zdarma a patří na každou radnici i do každé projekční kanceláře, která dopravní infrastrukturu městům pomáhá vytvářet.
Dozvuky hvězdné konference
Nestihli jste konferenci Pěšky městem, na kterou vás zvalo předcházející vydání našeho newsletteru? Díky nasazení organizačního týmu to můžete snadno dohnat: na webu už najdete ozvěny konference se záznamy jednotlivých přednášek i některé panelové diskuse.
Měl jsem tu čest debaty moderovat a kdybych se měl podělit o pár tipů, co si pustit, byly by to například následující:
Karolína Koubová o vizi pro Jihlavu jako města, kde se dá dobře žít bez auta
Peter Bednár o tom, jak městům prospívá více budov, více stínu a méně parkování
Karolína Klímová o emocích, faktech a vizi
Květoslav Syrový o projektování míst, která nás ovlivňují
Jaroslav Holler o velkém usilování o malé samozřejmosti v Plzni
Během konference také zazněla řada výroků, které by neměly zapadnout.
“Když je město přátelské k dětem, prostupné pro děti a ulice jsou atraktivní i z výšky 110 cm malého dítěte, je přátelské a atraktivní pro všechny věkové skupiny.”
Primátorka Jihlavy Karolína Koubová o tom, jak buduje město krátkých vzdáleností, kde lidé chtějí žít.
“Pokud budou politici a radnice naslouchat jen těm hlasitým, budou dávat jen na líbivá slova a fotky stříhání pásek, či dají jen na vlastní pocity, naše města vzkvétat nebudou.”
Projektant Květoslav Syrový
“Už za rok bude v běhu kampaň před komunálními volbami a politici se budou předhánět ve slibech - pokud tedy budete auto. Více dálnic, okruhů a parkovacích domů, vše musí být a když nebude, skončíme špatně. Posuďte sami, zda tohle znamená mít se špatně.”
Peter Bednár, urbanista a architekt
Na kole do porodnice? Žádný problém pro bývalou ministryni
“Byla to desetiminutová projížďka. Jsem ráda, že jsme nešli pěšky!” smála se novozelandská poslankyně a bývalá ministryně Julie Anne Genter poté, co o víkendu přivedla v Auckladu na svět své druhé dítě. Čím to, že se ta zpráva dostala do zpráv BBC i dalších zpravodajských stanic po celém světě, o lokálních médiích nemluvě? Julie Anne Genter, původní profesí urbanistka a také velká zastánkyně aktivní mobility, jela i tentokrát do porodnice na kole, stejně jako před třemi lety k prvnímu porodu. Tentokrát jela v noci, na cargo kole, už s kontrakcemi a hodinu po příjezdu do porodnice přivedla na svět dceru.
Nextbike: nový rekord ve městě automobilů a jedno velké spojení
Nejdostupnější flotila sdílených kol v České republice, kterou ve 23 městech provozuje Nextbike Czech Republic (rozhovor s jeho zakladateli Tomášem Karpovem a Lukášem Luňákem patří k nejposlouchanějším epizodám podcastu Urban Caast), má za sebou hned několik jubileí. Ve městě automobilů už letos lidem jejich kola a elektrokola pomohla na 200 000 jízd (loni za celý rok 110 000 jízd, letos 200 000 už zkraje listopadu), v Praze mají pro změnu za sebou první měsíc zapojení sdílených kol do systému MHD a čísla potvrzují, že to bylo správné spojení: během čtyř týdnů lidé s Lítačkou využili Nextbike (a Rekola) hned 33 000x.
„Ukazuje se tak, že pilotní projekt plní svůj hlavní účel, tedy pomoci uživatelům MHD přiblížit se do svého cíle pomocí kola od stanice metra, vlaku nebo zastávky tramvaje,“ uvedl pro server zdopravy.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal. Výpůjčky sdílených kol, která mají držitelé předplatných kupónů Lítačky až 4x15 minut denně zdarma, trvají nejčastěji mezi 3 a 8 minutami. „Věřím, že se tímto modelem nechají inspirovat i v dalších českých městech, jako jsou Brno, Plzeň či Olomouc,“ doplnil provozní ředitel Nextbiku Tomáš Karpov pro czechcrunch.cz. Pro to má smysl? „Chceme tím motivovat lidi k vyššímu využívání hromadné dopravy a nabídnout jim ještě pohodlnější a rychlejší cestu i v místech, kde MHD nenabízí tak časté intervaly,“ uvedl pro Pražský deník ředitel Ropidu Petr Tomčík.
Pro další rozvoj po celém světě získal Nextbike před pár dny silného spojence: celou firmu koupil jeden z lídrů mikromobility TIER Mobility. Dohromady už dnes pomáhají s mobilitou ve více než 400 městech a ve flotile čítající 250 000 vozidel mají teď společně pro každého něco: od elektrických koloběžek přes klasická kola, elektrokola, cargo kola až po elektrické mopedy. Jak se tohle nové spojenectví promítne v České republice se teprve uvidí, protože Nextbike Czech Republic funguje jako samostatný subjekt s licenční smlouvou. Provozní ředitel Tomáš Karpov každopádně věří, že je to další krok k vylepšení služeb a růstu do dalších měst: „Podvědomí měst o městské mobilitě se za posledních pár let výrazně posunulo dopředu a my jsme velice rádi, že více a více měst má nyní k naší službě proaktivní přístup.”
Proměny: náměstí Neude, Utrecht
Není parkoviště jako parkoviště aneb Takhle moudré radnice v průběhu let proměnily náměstí Neude v nizozemském Utrechtu. Tam, kde se dříve vešlo 68 aut, je dnes parkování pro více než více 560 kol. O tom, jak to zvedlo dostupnost okolních kaváren, restaurací i obchodů ani nemluvě. Co z toho plyne? Když vám někdo bude tvrdit, že změnit místo pro auta na něco lidského není možné, nevěřte mu.
(mimochodem, na náměstí Neude se spolu vracíme přesně po dvou letech, protože pohled na jeho proměnu - z trochu jiného úhlu pohledu - byl součástí úplně prvního vydání našeho newsletteru; nadčasových témat je koneckonců plný archiv, takže kdo se chce nachytřit nebo jen osvěžit paměť, může snadno a kdykoliv: kolemnakole.substack.com)
“Pro kolik lidí dokážeme tuto ulici otevřít”
Zatímco dříve se silnice, chodníky i další dopravní infrastruktura ve městech plánovaly podle hesla "Kolik touhle ulicí můžeme prohnat aut?", dnes už moudří urbanisté, primátoři i starostky myslí jinak: Pro kolik lidí dokážeme tuhle ulici otevřít? Vědí, že lidé v ulicích znamenají život, byznys v restauracích i obchodech, což zase dělá město atraktivním místem k životu i podnikání ... a kolo se roztáčí. Tomu všemu se věnuje také náš podcast Urban Caast. Najdete ve všech dobrých podcastových aplikacích. 🎧
O nás a tomto newsletteru
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života?
A jak se tomu můžeme přiblížit u nás?
Tenhle newsletter je o tom, jaké jsou dnes možnosti, co dokázali se svým městem udělat jinde a jaké změny se v městské mobilitě odehrávají po celém světě. Hlídejte si ve svých mailboxech. Nejlépe rovnou přidat do VIP schránky.
Pravidelně pro vás chystají Roman, Honza & Honza ze spolku Kolem na kole z Mladé Boleslavi, poděkování za fotografie patří skvělým lidem jako jsou Chris a Melissa Bruntlettovi, Mikael Colville-Andersen, Birgit Hebein, Dutch Cycling Embassy, Mark Wagenbuur, Marco te Brömmelstroet, Morten Kabell, Lior Steinberg, Angela van der Kloof, Henrik Lundorff, Harri Vaarala, Martti Tulenheimo, Pekka Tahkola a mnozí další.